Author Topic: IR Dimmer  (Read 8797 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дали мислите дека IR димерот ќе биде само IR ON OFF за некоја година кога ке се укинат стандардните сијалици со жаречко влакно ? Бидејки на CLF сијалиците а можеби и на неонките не може да им се поврзе димер!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: IR Dimmer
« Reply #76 on 17.03.2012, Saturday, 01:42:57 »
тоа ти е...може само за халогенки некои ако и тие не престанат да ги прават па на нив да се поврзе некој димер...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: IR Dimmer
« Reply #77 on 05.11.2013, Tuesday, 19:38:00 »
Ве замолувам ако може некој да ми каже како да ја најдам шемата и кодот на страната, бидејки јас неможам да се снајдам  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: IR Dimmer
« Reply #78 on 05.11.2013, Tuesday, 20:02:24 »
Жан

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: IR Dimmer
« Reply #79 on 05.11.2013, Tuesday, 20:10:05 »
Благодарам.  ;) ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: IR Dimmer
« Reply #80 on 05.11.2013, Tuesday, 20:45:15 »
Инаку авторот на проектот напоменува стриктно да се користи TIC206 бидејќи со други триаци (TIC216 итн.) не работи како што треба, ама еве баш предмалку завршив еден димер и ставив BT136 кој го имав дома, си работи супер и со него (не ми се даваа 110ден. за TIC206 :))...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: IR Dimmer
« Reply #81 on 05.11.2013, Tuesday, 21:38:19 (Edited 05.11.2013, Tuesday, 22:01:06) »
патем да прашам кој е подобар. овој или другот v2 со оптотриак?  ;D изгледа  би можел да работи и со бт139 кој е 30ден  ;D инаку јас планирам доколку го правам, да не ставам смд отпорници и кондезатори туку обични само ке им ги пресечам водовите и ке пробам така да ги залемам  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: IR Dimmer
« Reply #82 on 05.11.2013, Tuesday, 21:55:49 »
Јас ја направив верзијата на плочката со СМД делови, се мислев за оваа v2 верзијата со оптотриак со две жици што е, ама самиот автор напиша дека не е како што треба, така што ја баталив, а и така ми требаше за столна лампа, не за монтажа во дозна така што ја направив првата верзија и супер си функционира.
Ако планираш да користиш обични делови има доста обемна тема на електроника.ба кај што има неколку различни нацрти на плочки и со СМД и со обични делови, ако сакаш може да ја проучиш... ;)
Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?f=30&t=6598
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: IR Dimmer
« Reply #83 on 05.11.2013, Tuesday, 22:07:16 (Edited 05.11.2013, Tuesday, 22:09:59) »
благодарам за линкот со плочките  ;) вака може е поголемо ама и полесно, мада и да беше и она со смд некако ке импровизирав и ке ја направев. инаку сега разгледував даташит на триаците и бт136 и тик206 се скоро исти и двата имааат јачина на струја од 4а и напон од 600вмах зборам за стандардните, а додека бт139 има јачина од 16а така да мислам дека би требало и со него да работи, ама јас би одел со бт136 освен ако не треба за нешто појако и да поефтин е.  ;D патем изгледа со ова би можело да се контролира и некој мотор со четкици  ;D само ке треба да се користи бт139 или некој помокен и секако добар ладилник....
Kure je kupio novog BMW-a

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: IR Dimmer
« Reply #84 on 05.11.2013, Tuesday, 22:12:31 »
Амперажата не е толку битна, побитна во случајот е струјата на гејтот, колку што памтам TIC206 треба да е поосетлив од BT136, ама ете кај мене работи и со него...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: IR Dimmer
« Reply #85 on 05.11.2013, Tuesday, 22:25:45 »
 во овој склоп, да се бара поголем осетливост на гејтот, а инаку општо мокноста им е скоро иста, а додека бт139 е помокен, ама изгледа тој не е толку осетлив и ке му треба побуда со транзистор.  :)
Kure je kupio novog BMW-a