Author Topic: Како да си направите звучни свртници  (Read 2716 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ги пронајдов овие табели за 6,12 ,18 дб по октава звучни свртници.Ке поставан во нов пост или тука,ако во меѓувреме ја најдам , табела со пресметки на број на намотки за одредени индуктивитети кои најчесто се употребуваат.Се надевам ке имам внимание.Ова е пред да се јави интернетот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Браво, супер се табеливе, веќе си ги симнав ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ти и едно програмче.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не го пушта кај мене, можеби дека работам на серверски опративен систем, кој знае... :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Ни кај мене не го пушта...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас го симнав од рарот и работи.Ова е стара верзија за Вин 98 и може би секаде нема да работи.Ке пробам да го поставам пак во рар.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Џабе, пак не го пушта, изгледа не е наменет за NT оперативни системи, пробав и со compatibility mode (иако ретко „пали“, ама ај да пробам) и пак не сакаше :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како да си направите звучни свртници
« Reply #7 on 07.08.2010, Saturday, 15:42:57 (Edited 07.08.2010, Saturday, 15:50:52) »
Жалам,а толку убаво работи.. :'(

Споено мислење: [time]07 Август 2010, 15:49:52[/time]
Ај да пробаме усте еднаш,со сите марифетлуци.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
кај мене вика дека фалел некој фајл и не ја отвора програмата
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како да си направите звучни свртници
« Reply #9 on 07.08.2010, Saturday, 16:48:18 (Edited 07.08.2010, Saturday, 16:54:58) »
Еве нешто  друго!

Споено мислење: [time]07 Август 2010, 16:51:33[/time]
Гига Ват, на маил ке ти го пратам овој програм што го ставив прво (575 Кб е комплет).Пробај го,мислам дека вака треба да иде,а голем е да го ставам на форумов(до 300 кб).Ако некој сака ке покушам директно кај него на меил.

moj mail : danovdanov@gmail.com

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сега функционира ;). Го инсталирав (иако не му треба install-от, одкако ќе се инсталира се подига од било каде, може да се премести во друг фолдер, дури и да ставиш име на фолдер со space-ови, нема проблеми, се подига иако е старо ;)), пa сега ќе го post-ирам во секцијата за програми за електроника ;). Се надевам не ти пречи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ОК! Разгледај ги и другиве програмчиња, можеби некому ке бидат интересни.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Првото не се подига кај мене, вториот го имам (Boxplot Sepaker Designer, го имам post-ирано во секцијата за програмчиња ;)), третото работи супер ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Што значи ова кај свртниците 3 дб по октава 18 дб по октава     ??? ??? ???
Дали како се зголемува овој број свртницата е поефикасна      ??? ??? ??? ??? ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Од кој тип ке биде свртницата 6,8,12 18,24 дб.... зависи од нејзината способност за потиснување на фреквенциите на * резот*,односно преклопувањето.Ако е двосистемска свртница таа ке има само една резна фрекв. помеѓу басовите и средно- високите.Ако е тросистемска таа ке има две резни фреквенции.Е ако е 24 дб свртницата таа за толку децибели ги потиснува фреквенциите околу преклопната,резната или како да ја наречеш зона! Значи ке има подобро потиснување и басот ке си тера само басови,средните ке си ги тераат само средните,а високите само високите фреквенции. Колоритот или бојата ке биде појасна(дефинирана) зошто од басот ке слушаш само бас ( а не и средни) и ке се дисперзираат звуците така да многу појасно,прецизно и секако подобро ке ги разликуваш тоновите од оној звучник од каде идат.За 6 дб свртницата има мал број елементи и таа е повеке * широкопојасна* во однос на пр. 12 дб! Подобрите фирми кои прават звучни кутии користат подобри свртници само кај моделите кои се поскапи! Иначе не би имале финансиски ефект! :D