Author Topic: РФ предавател TX-SAW I.A.  (Read 731 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
РФ предавател TX-SAW I.A.
« Opened on 09.08.2010, Monday, 01:06:55 (Edited 09.08.2010, Monday, 08:16:49) »
Здраво радио аматери и професионалци!!Купив еден РФ предавател хибриден поточно кој работи на фреквенција од 433.92МХз но сега нешто ме мачи околу него,незнам како да го поврзам на микроконтролер бидејќи не ги знам пиновите!!Ве молам помош!!




Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: РФ предавател TX-SAW I.A.
« Reply #1 on 09.08.2010, Monday, 04:48:29 »
Овие се готови модулчиња, малку личат на интегрираните готови модулчиња, барем по распоредот на пиновите ;). Ако можеш да направиш подобри слики од него би било супер, да се види распоредот на компонентите и кои компоненти ги содржи (мислам дека видов некое интегрирано коло, ама не сум сигурен, сликите се матни :S).

Ако некој однапред знае и користел ваков предавател, нека пише ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: РФ предавател TX-SAW I.A.
« Reply #2 on 09.08.2010, Monday, 08:18:05 »
Пробај на страницата на бугарите: comet.bg да најдеш има повеќе типа на модули со datasheet-ови за нив, може ќе најдеш некој сличен на овој или со ист распоред на пиновите.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: РФ предавател TX-SAW I.A.
« Reply #3 on 09.08.2010, Monday, 11:02:00 »
има на форумот еден колега и мислам дека тој знае бидејки и тој се интересираше за овие модули па ке ти каже. Иначе од каде ги купи и колку пари те фатија модулите?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: РФ предавател TX-SAW I.A.
« Reply #4 on 09.08.2010, Monday, 12:04:11 (Edited 09.08.2010, Monday, 12:46:18) »
Еве ти даташит за него, ми требаа 10тина секунди да го пишам во гугл името само и првиот резултат беше точниот :)

Code: [Select]
http://www.ekt2.com/_files/142%20HFTX433SAWIA.pdf

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: РФ предавател TX-SAW I.A.
« Reply #5 on 09.08.2010, Monday, 12:37:14 (Edited 09.08.2010, Monday, 12:39:58) »
А таму што пишува input mod.Vc>8V и Vc<8V што се тие два влеза дека ме бунат!!И како да го поврзам на микроконтролер бидејќи тие ако се влезови (два се) како да ги користам!?? :-[ :-

Споено мислење: 09.08.2010, Monday, 12:39:58
Ми ги донесе татко ми,незнам од каде му се!! :( :(Ако сака некој ќе му речам на татко ми да ми донесе уште!!

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: РФ предавател TX-SAW I.A.
« Reply #6 on 09.08.2010, Monday, 12:49:35 »
А таму што пишува input mod.Vc>8V и Vc<8V што се тие два влеза дека ме бунат!!И како да го поврзам на микроконтролер бидејќи тие ако се влезови (два се) како да ги користам!?? :-[ :-

Споено мислење: 09.08.2010, Monday, 12:39:58
Ми ги донесе татко ми,незнам од каде му се!! :( :(Ако сака некој ќе му речам на татко ми да ми донесе уште!!

Тоа ти се влезови за модулиран сигнал или пак импулс од микроконтролер. Едниот ти е за влез помал од 8 волти а другиот за влез поголем од 8 волти. Користи го тој што е помал од 8 волти (оти uC дава логички 5 волти) и донесувај му импулси за тоа што сакаш да предава.

Јас сум заинтересиран, но може да ми ја кажеш по која цена се снабдува таткоти со овие ?

Поздрав.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: РФ предавател TX-SAW I.A.
« Reply #7 on 09.08.2010, Monday, 12:51:45 »
имаше во еденпостар број на емитер нешто за контрола на 2 мотори со помош на микроконтролер и вакви модули, се користеа 2 PIC16F84A како главни делови

ти она што сакаш да го пратиш преку ова со помош на микроконтролер треба да биде направено во така да,  да се испраќаат кодови, а на приемната страна да имаш нешто што ќе ги препознава тие кодови и декодира, исто треба да имаш и приемен модул од 433МХз за да може да работиш,

 input mod.Vc>8V и Vc<8V
се влезови каде треба да се носи сигнало,т, на нив НЕ смее повеќе од 5В!! да се донесе

икажи која е цената
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: РФ предавател TX-SAW I.A.
« Reply #8 on 09.08.2010, Monday, 12:53:27 »
Фала ти за брзиот одговор!! ;D ;D
Татко ми ќе го прашам кога ќе дојде од странство (работа ;D),додека приемникот го земав од електронинвест!!! 300ден. со попуст дека затвара!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: РФ предавател TX-SAW I.A.
« Reply #9 on 09.08.2010, Monday, 13:02:05 »
само пази кај овие треба да ја погодиш модулацијата, ФМ/АМ точната работна фреквенција 433, 27МХз и слично
пошто нема да работи инаку ;)

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: РФ предавател TX-SAW I.A.
« Reply #10 on 09.08.2010, Monday, 13:19:20 »
А како да ја нагодам фрекфенцијата и како да наместам да биде на АМ или ФМ???Во програмата на микроконтролерот??? Или со некој тример кондензатор??Ако не се лажам!! ??? ??? :o

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: РФ предавател TX-SAW I.A.
« Reply #11 on 09.08.2010, Monday, 13:22:09 »
не, самите модули си се за различна фреквенција нема ти ништо да менуваш, пошто треба модулот да го расипиш ;D
затоа кога се купуваат треба да се праша за која фреквенција се и каква модулација
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!