Author Topic: Продавам реверб/хал спирала  (Read 2175 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Продавам реверб/хал спирала
« Opened on 04.08.2010, Wednesday, 21:45:26 »
Најдов во кршот Фендерова реверб спирала,половна е се разбира.Да не ми стои така ,ке ја дадам за 900 денари со повеке шеми за да си направите свој реверб.

тел. 075 67 92 92

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
можби глупаво звучи али јас сум млад и не се занимавам плус со музичка опрема што точно е тоа
дали имаш некоја слика или сл. ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не се разбирам во механички reverb ни јас нешто многу, ама мислам дека нешто вака би требало да биде ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
а за что служи оваа ..јас прв пат слушам за такво несто
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
На времето, кога не постоеја дигитални ревербератори, единствен начин да се изведе реверберација на звукот беше механичка, со вибрација на жици (спирали). Кога бев во МТВ на пракса, имав видено еден ваков ревербератор, беше голем колку еден цел ѕид и тежок господ знае колку.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас мислам дека имам шема за дигитална ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па сите reverb-ови се веќе дигитални, аналогни скоро и да нема, механички па ич па ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Продавам реверб/хал спирала
« Reply #7 on 05.08.2010, Thursday, 16:07:14 (Edited 19.08.2010, Thursday, 19:34:15) »
ама па луѓе...old school is the best school...да се појавиш со механички reverb би било по интересно одколку со дигитален...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тоа е дифинитивно точно, ама малку се тешки за транспорт ;D. Ај отиди некаде и имај свирка во живо со механички reverb. Ќе ти треба исто онолку луѓе колку што ти треба за транспорт на пиано ;D. Освен ако немаш некоја комбинација на механички reverb со аналоген, како оваа шема што ја имам post-ирано ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1053.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Продавам реверб/хал спирала
« Reply #9 on 05.08.2010, Thursday, 16:20:09 (Edited 08.08.2010, Sunday, 21:15:31) »
Тоа е дифинитивно точно, ама малку се тешки за транспорт ;D. Ај отиди некаде и имај свирка во живо со механички reverb. Ќе ти треба исто онолку луѓе колку што ти треба за транспорт на пиано ;D. Освен ако немаш некоја комбинација на механички reverb со аналоген, како оваа шема што ја имам post-ирано ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1053.0

знаев дека негде имав видено штма за механички reverb, ама па не ми текнуваше каде...а ако ја пренесуваш на трезно (не на пиано) ке ти треба помалце луѓе???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ма све едно е, хахахахахах ;D ;D ;D (јоке).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Продавам реверб/хал спирала
« Reply #11 on 05.08.2010, Thursday, 22:27:57 (Edited 05.08.2010, Thursday, 22:35:24) »
Нешто друго сте гледале ;) И денес поскапите и подобри гитарски појачувачи имаат реверб со спирала.Шематски е така,ама ако ви пратам слика ништо нема да видите: спиралата е во метална(алуминска) кутија со димензии 20х5х2,5 см ( не е Голијат варијанта :D).Тежи стотина грама и има влез и излез.Има шеми еден куп,ама нема можност кај спиралите да се подесува фреквенцијата,туку само времето и должината на вибрацијата.Фендер сеуште користи спирали,а тоа ти е како *new wave* со еклектронските цевки.Егзотерија.

Споено мислење: 05.08.2010, Thursday, 22:35:24
Постојат денес дигитални реверби,ама немаат врска со саундот кој се бара.Хал се добива во сала,црква (природно) ама и во студио (електронски).Сепак најдобрите снимки се прават со природен хал(реверб) во природни услови.Земете ги концертите во Св.Софија во Охрид .Таму халот,одзивот е прекрасен. Исто и во Велес ,во црквата Св.Пантелејмон.Фантазија!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нешто друго сте гледале ;)

Ауууууу, да, во право си, моја грешка ;). Jас тоа што го гледав (во МТВ, тоа за кое пишав дека тежи стотици кила) беше reverb, но со цевки спирално извртени. На едниот крај има микрофон (на излезот) а на другиот има малечок широкопојасен звучник (на влезот). Е тој ревербератор има самоедна фреквецнија на резонирање и ништо друго не се подесува, ни времето ни должината на ревберацијата. Ако сакале да постигнат помало време на реверберација или реверберација на друга фреквенција, едноставно земале друг ревербератор (ги имало со различни параметри) и се ставал тој наместо првиот ;).

Значи извинете, моја беше грешката ;).

Постојат денес дигитални реверби,ама немаат врска со саундот кој се бара.Хал се добива во сала,црква (природно) ама и во студио (електронски).Сепак најдобрите снимки се прават со природен хал(реверб) во природни услови.Земете ги концертите во Св.Софија во Охрид .Таму халот,одзивот е прекрасен. Исто и во Велес ,во црквата Св.Пантелејмон.Фантазија!!

Само сакав да прашам и да искоментирам нешто на оваа тема. Јасно ми е дека дигиталните ревербератори дават многу „сув“ звук (тоа можете да го пробате со било кој VST plugin, навистина е - барем според мене - за никаде, но во моментов немам друга опција, PC-то ми е еднинствен инструмент :S), но од друга страна пак, конкретно за моите потреби, не ми треба природна реверберација од сала (сепак, музиката што ја работам дали сам, дали заедно со бендот е горе долу електронска). Значи, крајната констатација ми е дека јас сепак би користел ревербератор со спирали. Искрено, не би сакал да купам некој купечки, туку би сакал да експериментирам со материјалот на спиралите и нивната должина, развлекување, трансформаторот што се користи, неговиот тип, како се прави, дали миже да се искорити некој до стар трансформатор или не, итн ;).

Би било убаво ако може некој да ми каже нешто повеќе околу оваа проблематика, за spring delay-от (реверберација со спирала/федер). Благодарам однапред. А искрено, кој е заинтересиран за конкретнава проблематика, не мора да пишува овде (сепак е место за огласи), може на пример да пише во следниот topic ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1053.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."