Author Topic: USB запалка  (Read 1050 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
USB запалка
« Opened on 25.07.2010, Sunday, 22:49:47 (Edited 27.07.2010, Tuesday, 08:15:53) »
Незнам дали е за овде темава, ама имам некоја идеја да направам запалка што ќе работи на УСБ. Ова ми текна од практични причини пошто стално ми се губат упаљачи, а ако е за на УСБ најверојатно никој нема да го земе да го носи негде :))

Значи сакам да направам нешто вакво:

Code: [Select]
http://www.techfresh.net/usb-cigarette-lighter
само ова е со батерија што се полни, а јас сакам дирекнто да се грее жицата... претпоставувам дека може пошто има греачи за пијалок за на УСБ...

Правев некои експерименти со кантал жица ама некако излегува дека голема струја треба - само со 1 см жица требаше околу 1,5 А струја за да се вжешти...

Некоја идеја??
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: USB запалка
« Reply #1 on 25.07.2010, Sunday, 23:40:03 »
Еве ја мојата идеја барав нешто на нет за такво ''вжарувач''(en.glow plug) што е за во кола ама на 12V.Е сега има исти такви само што работат на 1,5V и 3V тие ги користат во моторот на такви авиончиња што работат на батерии.Еве слика на што мислам .Јас барав едно време такво ама нигде не најдов незнам ако имаш некој пријател што се занимава со авиончиња да ти даде едно од некој расипан или изгорен мотор. ???
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: USB запалка
« Reply #2 on 26.07.2010, Monday, 00:24:51 (Edited 26.07.2010, Monday, 00:27:54) »
Би било добро, а дали имаш податок колкава струја влече, пошто мислам дека ќе биде преголема за УСБ.

Споено мислење: 26.07.2010, Monday, 00:27:54
P.S. побарав на google "glow plug" и тоа што дава се греачи за дизел мотор, кои дефинитивно влечат многу струја...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: USB запалка
« Reply #3 on 26.07.2010, Monday, 00:53:17 (Edited 26.07.2010, Monday, 00:56:37) »
Најдов колку влечат 3A,многу е.А еве и едно клипче од KipKay ако го знаеш на YouTube тој прави еден проект со такво Glow Plug ама неговото работи на 1.5V (1X AA) батериja еве линк
Code: [Select]
Weekend Project: Make a Fireball Shooter
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: USB запалка
« Reply #4 on 26.07.2010, Monday, 16:02:49 »
Очигледно со експериментов сакаш да ја спалиш и матичната плоча.Не врзувај ништо што грее или троши многу струја на УСБ портовите.За пример пред два дена - правел некој столна ламба со 3 сијаличиња за батерија (по 3,5 В се мислам) и таа проработила само еднаш,а матичната отишла засекогаш. Го средил контролерот за УСБ,чипсетот грее премногу ,а АГП слотот не добива 5 В.Штета околу 50 евра.