Author Topic: Озвучување на Хармоника  (Read 2942 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #30 on 13.07.2010, Tuesday, 23:42:15 »
Батка Антонио не си прави џабе трошок -искуството кажува дека сиромавиот двапати плака!! Добар безжичен е 300-400 ЕУ ,нема импровизации ако сакас да свириш свадби,крштевки и слично.Сепак,мислам жица е жица!! ::)
Затоа постојат електронските компоненти и шемите. Значи човек да може сам нешто да си направи и да немора да купува. Е сега нормално секое направено или купено нешто си е релативно и со квалитет и со се останато.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #31 on 14.07.2010, Wednesday, 13:52:59 »
Епа ако беше за купување немаше да постирам тема на форумов а и времето ме притиска незнам што да прам оти требаше да е напраена бубата досега а јас шема немам најдено како што треба. Си викам ке најди некој на форумов

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #32 on 16.07.2010, Friday, 15:09:51 »
Антонио ме зачудуваш! Велиш немаш појма што е ова,па она,а сакаш да направиш нешто што би било блиску до професионално.Да бидеме реални- професионалното и аматерското се разликува.Ако сакаш од хоби да се занимаваш со нешто - ОК! Ама да направиш од хоби-професионално,тогаш веке е малку проблем! Сум видел многу ентузијасти што *гореле* ,ама пак велам -ако сакашда свириш на свадби и веселби - купи профи проверена марка! Извинете што Ве нервирам.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #33 on 16.07.2010, Friday, 15:11:29 »
Извинете што Ве нервирам.
Немој повеке! Ова е форум за електроника, значи купиш делови и сам составуваш... ако беше се за купечко вероватно немаше да бидеме на овој форум.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #34 on 16.07.2010, Friday, 15:34:52 »
Антонио, оваа шемата Борче што ти ја најде е релативно лесна за изработка и со многу стабилна фревенција (изведена е со кристален осцилатор). Пробај направи ја, ако не ја направиш нема никогаш да знаеш дали ти одговара или не ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1627.0

Ако нешто не функционира како што треба, зато се тука и другите членови на форумот, за да го решиме проблемот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #35 on 19.07.2010, Monday, 17:48:29 »
Значи вака, ке почнам со тоа што ке ја направам плочката аа дали да ја испечатам оваа pcb ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #36 on 19.07.2010, Monday, 18:16:56 »
Па да, таа веќе е превртена (и имаат направено mirror), така да, како што е, така треба да ја испечатиш на плочката.

Само прво гледај дали ги имаш сите потребни компоненти, кристалот, транзисторите, итн. И прочитај го текстот, шемата доаѓа заедно со многу добро обајснување за принципот на работа и подесуање на колото ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #37 on 21.07.2010, Wednesday, 15:40:32 (Edited 22.07.2010, Thursday, 14:56:08) »
Штом сте запнале еве еден предавател  наменет за озвучување на гитара.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #38 on 21.07.2010, Wednesday, 16:00:01 »
Во долниот десен агол од сликата за отпорникот Re пишува read text. Има некој текст заедно со шемава или...? Зашто би било убаво кога би го имале и цел текст заедно со шемата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #39 on 22.07.2010, Thursday, 12:16:15 »
Тоа значи дека моќноста може да се подесува со менување на овој отпорник(обратнопропорционално),се додека транзисторот е подносливо загреан!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #40 on 22.07.2010, Thursday, 15:50:10 »
batka пиши го изворот на шемата а и дали шемата е проверена и дали работи. Ако работи како си задоволен и сл.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #41 on 23.07.2010, Friday, 00:07:31 »
Се што ставам е проверено и тоа не еднаш.Шемава е од пред едно 4-5 години и изработена е многупати.Многу е подобра од оние со 2 транзистори што вообичаено се вртат.Изворот на шемата сум го заборавил,бидејки само за ФМ багови и предавателчиња имам преку 2000 шеми.Тоа не значи дека сите се добри,па не намеравам сите и да ги пријавувам :D
За напомена- не мора да работите СМД за да добиете квалитет,само минијатура(ама не е секогаш и предност!).Дометот е релативна работа и најдобри резултати се добиваат за некои стотина метри.Може да ставите и појак транзистор на излезот,ама највеке засилува добрата и прилагодена антена!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #42 on 23.07.2010, Friday, 00:10:05 »
Еве го изворот не шемата
Code: [Select]
http://hem.passagen.se/communication/bug_rf.html
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #43 on 23.07.2010, Friday, 22:02:04 (Edited 23.07.2010, Friday, 22:13:28) »
Точно дека е од интернет,ама за разлика од некои поставени шеми ова е изработена и работи.Ваше е дали ке пробате да ја направите.Ако треба помош - побарајте ја од мене.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #44 on 23.07.2010, Friday, 22:13:54 »
Не реков дека не е од интернет, прашуваа кој е изворот и го наведив
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!