Author Topic: Озвучување на Хармоника  (Read 2939 times)

Offline r00t

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #15 on 12.07.2010, Monday, 01:30:25 »
Се надевам дека нема да ти биди многу тешко да одделиш 5 мин и да ги направиш шемите како слика да можам да ги отворам оти немам Adobe Reader а и не сум во можност да инсталирам ниту тој ниту некоја друга програма па се надевам ке ми помогниш. Фала во секој случај.

Повели :

Code: [Select]
http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:zhzSgckFsakJ:talkingelectronics.com/projects/CrystalLockedBug/CrystalLockedFMBug.pdf+CrystalLockedFMBug.pdf&hl=en&pid=bl&srcid=ADGEEShidYMvwJyj1pkmcyy1PzncVE8qmmABRxsYilyycjLP7XkgHU1_K0ea2nGjKGtNKpMKGEL-mfUDT8v59tXpUfgpJVawVzUc32psDxfYpAjpCWz2SNE3CJLLopLUzi3vI-j3qe0p&sig=AHIEtbSUKnlPY-qwyJju4dylKAigVI9A-w

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #16 on 12.07.2010, Monday, 01:30:58 »
Еве Print Screen-ови од PDF документот ;).

Code: [Select]
http://hotfile.com/dl/54249538/edaa88b/PS.rar.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #17 on 12.07.2010, Monday, 01:47:31 »
Дечки фала многу. :) Ааа дали ја има некој изработено бубата и ако можи малце подетално да ми објасни како работи т.е. на кој принцип и во случајов до колку метри би имала добар прием?

Offline r00t

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #18 on 12.07.2010, Monday, 01:59:59 »
Дечки фала многу. :) Ааа дали ја има некој изработено бубата и ако можи малце подетално да ми објасни како работи т.е. на кој принцип и во случајов до колку метри би имала добар прием?

Бубата ти е обичен предавател, за да се објасни како тој функционира ќе ти треба малку повеќе знаења во електрониката.

Сигурно ти треба предавателот (бубата) да се наоѓа на неколку метри од приемникот (радиото) во овој случај, горенаведената буба ќе е перфектна.

Се разбира доколку на армоникашот не му текне да отиде во друго село а радиото дома да му е и да свири :)))

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #19 on 12.07.2010, Monday, 13:28:14 »
Хахахха не далеку од тоа добро јас не му ги знам намерите ама не би требало да е така е сега значи ако ја направам бубата како таа ке го пренесува сигналот до миксета на што ке ги пушта сигналите т.е. што ке ја побудува миксетата? Дали е тоа како оној модулаторот во автомобилите дали работи на тој принцип?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #20 on 12.07.2010, Monday, 13:55:52 »
Па да, слично е, само што тие модулаторите за автомобили се целосно изведени во SMD техника, за да бидат помали ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #21 on 12.07.2010, Monday, 13:58:48 »
Па значи ке морам да направам и таков модулатор добро не баш ист аа како ќе се нагодува фрекфенцијата?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #22 on 12.07.2010, Monday, 14:05:08 »
Шемата што ти ја даде Борче е веќе готов модулатор со предавател каде фреквенцијата се нагодува со промена на кварцниот осцилатор, се ти е дадено во PDF фајлот ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #23 on 12.07.2010, Monday, 14:31:39 »
Аааа оваа шема не ја разбирам ич :/ има калеми а јас не сум вешт со нив а има некој друг pcb само не ваква и монтажна оти оваа ме буни не одговара pcb-то со монтажната и не ми кажавте дали ја има некој направено и дали работи ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #24 on 12.07.2010, Monday, 14:41:40 »
Не ми е јасно, како не одоговара PCB-то со монтажната, очигледно е скенирана шемата од некое списание заедно со PCB-то и монтажната шема, а не верувам дека толку голема грешка ќе направат издавачите да стават погрешна монтажна шема. Башка, дури и големината на монтажната шема договара на големината на ППК-то, така да најголема грешка што може да ја имаат направено е да не е точна електричната и монтажната шема (што може да се провери).

Предавател е, мора да има калеми, има некои поедноставни предаватели/буби на кои намотките им се изведени на самата ППК, но оваа шема не е таква...

Не, колку што прочитав барем јас, никој од фроумов ја нема направено (корегирајте ме ако грешам). Ама ти можеш да бидеш првиот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #25 on 12.07.2010, Monday, 14:46:30 »
Гига види и самиот дека не одговара ако нејдите некоја друга каде што одговараат дупките ке бидам првиот што ке ја направи.

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #26 on 12.07.2010, Monday, 15:09:07 (Edited 12.07.2010, Monday, 15:16:11) »
Монтажната е mirrored horizontal.
Затоа не ти одговараат дупките.
Таа е нацртана за дирекно од тоа да си направиш ППК.

Вака треба да изгледа плочката од горе:
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #27 on 12.07.2010, Monday, 15:17:59 (Edited 12.07.2010, Monday, 15:22:15) »
Да да, во право е cekaj, треба да се сврти (mirror) шемата за да можеш да видиш дека дупчињата одговараат ;).

Download-ирај ги сликите (Print Screen-овите) што ги post-ирав и направи и mirror на шемата (доволно е само да направиш flip horizontal, не да го ротираш ППК-то) и види дали ќе одговараат ;).

EDIT: Како што можеш да видиш, cekaj ја превртил и одговараат дучињата од ППК-то на монтажната шема ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #28 on 12.07.2010, Monday, 16:11:41 »
Охооо многу церемонии ништо од ова ама па немам некој избор а чоеко можи ке си ја побара хармониката :/

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #29 on 13.07.2010, Tuesday, 23:39:34 »
Батка Антонио не си прави џабе трошок -искуството кажува дека сиромавиот двапати плака!! Добар безжичен е 300-400 ЕУ ,нема импровизации ако сакас да свириш свадби,крштевки и слично.Сепак,мислам жица е жица!! ::)