Author Topic: 5 Ватен предавател  (Read 1446 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: 5 Ватен предавател
« Reply #15 on 29.07.2010, Thursday, 10:07:39 »
dali se poremetuva od hartman liniite
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 5 Ватен предавател
« Reply #16 on 29.07.2010, Thursday, 12:59:06 »
Ако се изгуби сигналот нема да има шшшшшш! Пак ке ти речам: *Голди е * 50 вати,ама џабе му е на Ск 103 500 вати во Велес се гуши.Исто и овој 5 ватен ке се гуши во Ск на пример,ако го подесиш меѓу две локални,појаки станици! Во круг од 2-3 км може ке се носи,ама за подалеку во градски услови,не сум многу оптимист.Има превише станици,гушење од базни станици,разни извори на електромагнетно зрачење,,Неблагодарно е да се даваат прогнози за дометот! Ако си на Водно е едно,на Чаир друго ,а Радишани -трето!
види во СК на пример на 85,5 нема ништо а тек на 87,8 има радио. значи има голем простор а и секаде во скопје па и околните градови како куманово и велес таа фрекфенција е слободна. Значи на таа фрекфенција може да се тестира без проблем. Па тогаш да се измери тој домет во гратски услови.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 5 Ватен предавател
« Reply #17 on 30.07.2010, Friday, 21:37:21 (Edited 30.07.2010, Friday, 21:45:53) »
Гледај ваму: многу е неблагодарно да се дава однапред прогноза кој предавател колку домет ке има.Дури истата шема во некои случаи се покажува добра а во некои не.Прво - ако некој случајно налета на транзистор со појачување преку 100,а јас имам исти таков само со бета 25,тогаш нема да имаме исти домет.Исто е и со антената- ако случајно се погоди некому од прва да ја погоди должината на антената, а друг се препотува и никако да ја подеси,тогаш дометот нема да биде ниту
приближен.Таков случај прочитав деновиве токму на форумов.

Споено мислење: 30.07.2010, Friday, 21:45:53
Еве нешто во врска со дометот на ФМ предавателите:

Power watts ERP     Range (miles)
1W    approximately 1-2 (1.5-3km)
5W    approximately 3-4 (4-5km)
15W    approximately 6 (10km)
30W    approximately 9 (15km)
100W    approximately 15 (24km)
300W    approximately 30 (45km)


преземено  од:http://www.pcs-electronics.com/guide_how.php

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 5 Ватен предавател
« Reply #18 on 30.07.2010, Friday, 22:29:44 »
Гледај ваму: многу е неблагодарно да се дава однапред прогноза кој предавател колку домет ке има.Дури истата шема во некои случаи се покажува добра а во некои не.Прво - ако некој случајно налета на транзистор со појачување преку 100,а јас имам исти таков само со бета 25,тогаш нема да имаме исти домет.Исто е и со антената- ако случајно се погоди некому од прва да ја погоди должината на антената, а друг се препотува и никако да ја подеси,тогаш дометот нема да биде ниту
приближен.Таков случај прочитав деновиве токму на форумов.
Во ред но прашањето се однесува за еден предавател кој дава 5W на SWR а да нема многу повратна снага што значи голем дел од тие 5W ги емитува како ефективна емитувана моќ
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 5 Ватен предавател
« Reply #19 on 31.07.2010, Saturday, 16:33:19 »
Теоријата и праксата не се секогаш заедно.Во пракса добар SWR е оној 1:1,3.Тоа ти е 1/4 снагата да се враќа ,односно да биде безкорисна.Значи вистински 5 вати би биле еднакви на 3,5 ефективни.Се работи за ФМ таласи кои одат праволиниски и имаат доста голем проблем со одбивање,упивање и разни видови додатни сметњи,кои ги слабеат.Затоа велам,дометот секогаш освен од снагата зависи и од други чинители.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 5 Ватен предавател
« Reply #20 on 31.07.2010, Saturday, 16:55:42 »
точно така! Затоа јас никогаш не ни знам колку може да биде дометот низ град а додека на отворено можам одприлика да кажам колку ке биде. Во град има разни препреки (облакодери, згради со многу дебели зидови и теска метална арматура како а пак може да биде и куќи од камења... во град се е релативно) Него да те прашам па ако знаеш пиши. На пример мерам на SWR еден предавател и покажува 500mW a на повратна снага стрелката иде 15 или 17 не знам дали се % или што се но дали тоа значи дека тие 500mW не се емитуваат туку се емитуваат некои на пример 450mW ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 5 Ватен предавател
« Reply #21 on 21.08.2010, Saturday, 14:23:03 (Edited 21.08.2010, Saturday, 14:24:42) »
СВР метарот работи на следниот принцип: Се поставува помеѓу предавателот и антената и со него се мери израчената и вратената сила на предавателот.Значи прво ја мериме израчената сила и се трудиме со тримерите или со прилагодување на антената да го постигнеме максимумот! Тоа го постигнуваме и со скратување или продолжување на антената,со тримерите на излезниот степен,ама и со скратување на антенскиот вод од предавателот до антената! И тоа сантиметар по сантиметар!!
Потоа СВР метарот го ставаме во обратна положба каде мери вратена струја од антена и тежиме таа да биде што помала! Еве за оние кои сакаат да изработат свој СВР една едноставна,но солидна шема.Основата се изработува како печатена плоча,а само некои напомениЧ
- инструмент со два калема имаше во некои стари РИЗ и ЕИ уреди,како ВУ метар!
-диодите се германиумски ( најдобро упарени!) или со приближна вредност
- уредот се поставува ОБАВЕЗНО во лимена кутија и се поврзува со антена и предавател со коаксијакни
каблови.
- вредноста на потенциометарот е 100 к лин(двостран,дупли),а тримерите имаатвредност од 10 к
Инструментот мери до 10 вати,а подрачјето се преправа со менување на вредноста на пот. и тримерите!

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: 5 Ватен предавател
« Reply #22 on 22.09.2010, Wednesday, 23:44:54 »
здраво и од мене јас им го одржавам предавателот на голди и тој е 29вати пред мене го мереја дечките од радио дифузија а и кодерот јас им го направив тој кошта некаде околу 300ден.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: 5 Ватен предавател
« Reply #23 on 23.09.2010, Thursday, 00:56:30 (Edited 23.09.2010, Thursday, 01:02:58) »
Предавателот на ГОЛДИ го направивме како 5о ватен и јас ГО ОДРЖАВАВ на 50 вати долго време. :D Кодерот * рикна* бргу  :o, не би навлегувал зошто,ама долго време одеше така. Е,сега не знам што си направил,ама во населба не оди ГОЛДИ стерео,само повремено пробива пилотот од 19 Кхз.
Треба да се менува излазот и се подеси антената. Поздрави ја газдарицата.