Author Topic: Озвучување на Хармоника  (Read 2945 times)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Озвучување на Хармоника
« Opened on 10.07.2010, Saturday, 00:56:56 »
Значи дојде еден дечко и ми вика сакам да ми ја озвучиш Хармониката на безжичен начин т.е. со микрофончиња 2 или 3 било колку само да е ефективно е сега дајте ум како да го изведам нештото оти со овие предавателите не сум баш баш.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #1 on 10.07.2010, Saturday, 01:02:51 »
Ако му вградуваш мали предавателчиња (буби) сигурно тоа нема да биде доволно стабилно и квалитетно за да може да свири професионално. Најдобро е да ги споиш сите 2 или 3 микрофони кои ќе ги монтираш во хармониката и да бидат сите на еден џек. на џекот да поврзиш модифициран безжичен микрофон (од оние што си имаат свој сопствен приемник). Модификацијата е да му направиш и на микрофонот џек кој кога ќе ставиш во него да се исклучува внатрешниот микрофон и да се вклучуваат тие што ќе бидат поврзани на џекот (тие од хармониката). Мислам дека ова ти е поедноставно решение отколку да правиш предавател со ПЛЛ стабилизација на фрекфенцијата.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #2 on 10.07.2010, Saturday, 10:40:38 »
Го имамм оваа видено со кондензаторски микрофони и батерија од 9 волти во хармониката ама немасе предавател односно не бесе безжично.имасе 3 микрофони батерија и потенциометар
rules are made to be broken

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #3 on 10.07.2010, Saturday, 10:48:54 »
Знам за оние купечките предавателчиња ама мене ми треба нешто ХОМЕ МАДЕ и ми треба нешто постабилно оти му треба за професионална работа значи ке биди врзано на миксета.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #4 on 10.07.2010, Saturday, 13:07:03 »
Не секогаш термините „професионална работа“ и "home-made" одат заедно :S.

Мислам дека најдобро ќе поминеш ако си купиш некој поевтин радио микрфон со „буба“ (не знам точно која цена се, не сум се распрашувал), како на пример некој на Behringer или Sannyo (мислам дека и они имаа некоја палета на радио микрофони) одколку сам да го правиш тоа. Мислам дека крајниот резултат (квалитетот на аудио сигналот) дефинитивно ќе биде подобар одколку со домашно направен радио микрофон.

Инаку (мене лично ако ме прашувате), секогаш сум бил против wireless трансфер на аудио сигнал, особено за живи свирки (освен на места каде што нивното коористење е апсолутно неизбежно, како на пример концерти со кореогарфија во која има многу движење, како на пример концертите на Madonna). Жичаниот трансфер на аудио сигналот (скоро) секогаш ќе даде подобар резултат, дури и со понеквалитетен кабел (освен ако радио микрофоните не се некои екстремно скапи, како на пример некој радио микрофон од Sennheiser G2 серијата на радио микрофони).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #5 on 10.07.2010, Saturday, 14:03:57 »
Епа ако беше работата за да купам ке му речев оди куписи пилотка и озвучисе а иначе каде можам да најдам такви микрофончиња со буба и до колку метри би фајќале ? И давајте идеи побрзо

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #6 on 10.07.2010, Saturday, 14:16:14 (Edited 10.07.2010, Saturday, 14:18:08) »
Ги има во повеќето продавнци за музичка опрема, во Скопје ги има во Artist Systems и во Ciki Music (најевтини се во овие две, има и во До Ре Ми, ама таму поскапи се, ама и поквалитетни). Фаќаат до кај 50, 60, 100 метри без пречки, барем поевтините, поскапите фаќааат и до 300, 400 метери, зависи од производител, модел... доста фактори влијаат.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #7 on 10.07.2010, Saturday, 14:39:52 »
ФМ бубите како што кажа колегата се нестабилни и неможе да се користат за тоа. Е сега пазете на ова. Имав бежичен микрофон од 450 денари и го купив само заради предавателот.
Сега не ми се верува како тој предавател беше екстра стабилен ??? Иако немаше ниту едно интегрално коло во предавателниот дел. Ниту при промена на волтажата ниту при вадење и ставање на антената се изместуваше радио сигналот. Сега некаде ми е затурено или изгубено па така да нажалост неможам ниту да го истражам ниту да направам кит комплет од него
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #8 on 10.07.2010, Saturday, 14:48:11 »
Мислам дека за до кај 2000 денари може да се најде реалтивно солиден радио микрофон со буба. Нема да биде кој знае што (мислам на квалитетот на транспортот на аудио сигналот), ама мислам дека барем фреквенцијата ќе биде стабилна (ако не повеќе). За жал, во вакви ситуации важи народната „колку пари, толку музика“ :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #9 on 10.07.2010, Saturday, 15:35:20 »
Се зависи од тоа колку е добар армоникаш, ако е перспективен  :), нека свири на свадби и за еден месец ќе си купи нешто убаво професионално, ако не ќе стои пред сталак со микрофон  ::)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #10 on 10.07.2010, Saturday, 16:42:30 »
Па дечкото свири најчесто крштевки така да не е нешто неозбилно а која е најддобрата буба за пренесување на сигналот од 50до100 метри макс. далечина да пробаме со таа варијанта и со 3-4 микрофончиња од Алфа електроник пошто имам еден другар си има наравено жичано озвучување со такви микрофони.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #11 on 11.07.2010, Sunday, 18:48:00 »
Ај да се замешам иако сум тазе слусател меѓу Вас.Овој проблем сум го решавал одамна и еве една шема со 3 микрофонски влеза на 9в батерија,што  комплет може да се носи на појас ;)(на свадби,крштевки)
Армониката е покриена со 3 капсули од слушалки(динамички) и барем 32 ома(ако најдете со поголема омажа ставете слободно!).Секоја капсула е поставена во кутијата и тоа над басовите,средните и високите регистри - можеби музички не се изразувам најдобро :D) Овие сигнали може да се миксаат и да се добие солиден звук.Не препорачувам домашно изработени буби,жаби... жица е жица,бар тука кај нас.За професионализам одделете 300-400 евра...

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #12 on 11.07.2010, Sunday, 19:34:08 »
Ова ке биди вака да но БЕЗЖИЧНО значи ми треба некоја шема за некоја стварно добра буба која што ке биде доволно добра да го репродуцира звукот на миксета а со она што ми велите дека ако е хоме маде не може да е професионално не се сложувам затоа што на татрко ми свадбата е озвучена со домашно направена миксета и кутии а и во денешницава сеуште се користат и секој уред изработен дома е поквалитетен од оној кинескиот кој ке го купите што е со НАПУМПАНИ карактеристики.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #13 on 11.07.2010, Sunday, 23:22:03 (Edited 11.07.2010, Sunday, 23:26:42) »
По многу барање конечно најдов уред кој е многу стабилен, има влез за микрофон и е релативно едноставен, дури ja има и плочката и објаснување. Повели, се надевам не е премногу сложено за да го изработиш само гледај плочката да ја изработиш добро. Се наоѓа овде:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1627.0
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Озвучување на Хармоника
« Reply #14 on 12.07.2010, Monday, 01:16:28 »
Се надевам дека нема да ти биди многу тешко да одделиш 5 мин и да ги направиш шемите како слика да можам да ги отворам оти немам Adobe Reader а и не сум во можност да инсталирам ниту тој ниту некоја друга програма па се надевам ке ми помогниш. Фала во секој случај.