Author Topic: GSM Контролер  (Read 2390 times)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
GSM Контролер
« Opened on 09.07.2010, Friday, 23:04:57 »
Пред некое време пробував да направам вакво нешто но се откажав и остана така. Еве ја темата: http://elektronika-mk.net/index.php?topic=390.15
Преку sms треба да вклучува и да исклучува еден уред кој не црпи многу ампери, со обично реле и со една порака да врака повратна информација дали уредот е вклучен или не. Имам некои нокии со модем, ќе побарам и сименс. Ми треба нешто што е сигурно и стабилно. Може да биде со PIC или со Arduino. Би ве замолил да ми помогните ми треба итно.

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: GSM Контролер
« Reply #1 on 10.07.2010, Saturday, 00:26:14 »
Пиши ако сакаш што точно ти треба. Гледам на преходната тема има приложено доста информации. Па ако си се откажал од таа идеа, пиши ја новата па да бараме решенија.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: GSM Контролер
« Reply #2 on 10.07.2010, Saturday, 02:29:24 »
Најобичен вентил треба да вклучува и исклучува со реле преку SMS и да враќа повратна порака дали е вклучен или не.

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: GSM Контролер
« Reply #3 on 10.07.2010, Saturday, 03:56:16 (Edited 10.07.2010, Saturday, 03:58:02) »
Најобичен вентил треба да вклучува и исклучува со реле преку SMS и да враќа повратна порака дали е вклучен или не.

Значи конкретно кој тип на модем да се користи (кој мобилен) или ако не е битно тогаш ќе понудиме нешто веќе пробано. Има веке некои фабрички GSM/GPRS готови модеми специјализирани за оваа работа на Telit кои сум ги користел и си ја бркаат работата перфектно. Кој контролер (PIC, LPC, ATMEL, ...)? Какo да му се прати команда (GSM-јавување, SMS, GPRS- интернет со апликација за мобилен, или преку сервер)? На кој начин да ја врати состојбата (претходно наведени)? Дали се мора да оди преку SMS ? ...

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: GSM Контролер
« Reply #4 on 10.07.2010, Saturday, 12:42:05 »
Јас мислев нешто вакво:
Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/502/gsm-controller-v1/
Code: [Select]
http://www.elektronika.ba/503/gsm-controller-v2/Овие се реализирани со телефони со интерен AT модем како што се:
NOKIA 62xx, 63xx, 6210, 7110
SIMESN C25, C35, C45
Некои Ericsson-и
Како микроконтролер користат PIC. Се се управува со SMS. Влкучи, Исклучи и откако ке им пратиш порака да добиеш повратна информација, Уредот е Вклучен / Исклучен. Знам дека има готови модеми посебно за PLC-ата, и со нив може лесно да се реализира ова. Па сега понудите нешто испробано со PIC или со Arduino со контролирање на предходно наведените телефони.

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: GSM Контролер
« Reply #5 on 10.07.2010, Saturday, 17:26:57 »
Како што гледам и авторот на GSM контролерот предлага да се прави неговата 2-ра верзија. Незнам зошто таму има 2 контролера и зошто тоа не е решено со 1 контролер (никој не става 2 процесора пентиум 4 во својот компјтер, сите си ставаат i7 или core2duo). Ама сепак има развиено софтвер за таа верзија и по негово кажување дека сето тоа функционира (а зошто не би му верувале кога е прилично едноставна работа). Па пробај да го средиш овој контролер па ако испаднат проблеми по пат ќе ги решаваме. Инаку јас имам работено со Telit GM862 koj e GSM/GPRS модем, со кој имам реализирано и интернет конекција со сервер преку GPRS мрежата. Контролерот што го користев е LPC2478 кој имаше и еден куп други обврски освен комуникација со серверот. Тоа е премногу за ова што го бараш па да не ја комплицираме без потреба.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: GSM Контролер
« Reply #6 on 10.07.2010, Saturday, 20:56:03 »
Тоа со двата микрокотролери многу несигуно ми изгледа и не можам повторно истото да го правам. Тогаш имав проблем не можев да најдам резонатори тие со три изводи што се. Дајте некоја друга идеа со PIC и не мора да е со толку наредби. Овај проект цела листана наредби имаше, шифри, мерење на вредности, приклучување на GPS. Ми треба нешто едноставно а сигурно. Ќе ве замолам побрзо.  ???

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: GSM Контролер
« Reply #7 on 10.07.2010, Saturday, 23:53:49 »
Овој цел проект не е толку многу едноставен па да го залемиш на експериментална плочка и да фураш. Незнам зошто проектов ти изгледа несигурен иако го немаш целосно изработено. Тие резонатори што ги има на монтажната шема, во електричната ги нема, имено тоа се кристалите со 2 кондензатори спрема маса. Тие јас обично ѓи решавам со лемење на кристал и 2 мали SMD кондензатори спрема маса. А всушност и резонаторот е тоа, кристал со 2 кондензатори спрема маса. И да најдеме попросто решение (ако всушност постои) па ке има проблеми со телефонот, ке неможе да се најде (странските проекти со овие стари телефони се правени со телефони што таму се наоѓаат, а не сите од старите телефони со модем се донесени во македонија на времето). Сепак пробај да го довршиш проектот.