Author Topic: Тема за Побарување на помош околу Андроид ОС и Андроид Мобилни [Софтвер]  (Read 4756 times)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Оваа тема ја отворив бидејќи подолго време сум корисник на андроид телефон и досега успеав да направам кустомизиран ром за T-Mobile Pulse и научив како да се прават апликации и да се модифицираат апликации за Андроид и можам да дадам некому помош околу овој оперативен за мобилни, а и за мобилните кои го покренуваат овој оперативен.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Сакав да влезам на натпреварот што го организираше ВИП за андроид апликации меѓутоа навистина немав време ги привршувам магистерските... Всушност направив една андроид апликација со мапи и со прикажување на претходно снимени локации (со layers) ама не ја довршив за да ја пријавам на натпреварот заради немање време. Како и да е многу веројатно е дека и ќе ми треба помош во догледно време ;)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline r00t

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
Модифицирање во кој стил ?

Поголемиот дел од апликациите се со отворен код така да нема којзае колкава *филозофија* околу нивното променување. Симнуваш код, го менуваш саканото, прекомпајлираш и ЕУРЕКА :)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Мислам дека потоа неможе да се запакува повторно во apk без сертификат?
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
@r00t
Модификации во однос на тоа дека го направив да биде побрз ромот за мојот телефон, сега не кочи како што кочеше со оригиналниот ром, го рутирав и уште неколку други модификации, сеуште работам на маркетот пошо не ги наоѓа сите апликации (особено платените).
Инаку не секој може да смени код, како што знаеш повеќето не се замараат околу програмирањето на електро ако се на други смерови, знам по мене, ниту еден од моите колеги незнае да програмира.
Инаку немам никаков сорс во однос на системските апликации и такви работи, модифицирам веќе компајлирани апликации.

@BorceBT
Немаше потреба да ти е завршена апликацијата, потребно беше само да ја пријавиш апликацијата со име, верзија и краток опис, а потоа имаш цел август да ја завршиш апликацијата.
Јас пријавив две апликации од која едната ми е до пола направена, наидов на мал проблем и се префрлив на другата апликација која е 98% готова, уште утре да поставам неколку услови во нејзе и ќе биде готова за испорака првата верзија.

Слушнав само дека за напреварот немало многу заинтересираност.

За помош нема гајле, овде сум, затоа и ја постирав темата.

Може да се запакува со твој сертификат пошо е опен сорс, ако користиш сорс код од гугл кодес.
Инаку можам да запакувам било каква апликација еве што имав направено на еден од кустом ромовите:

ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
малку глупаво звучи ама кој се тие андроид мобилни ?
и од прилика колку коштаат ? ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Одг: Тема за Побарување на помош околу Андр&#
« Reply #6 on 07.07.2010, Wednesday, 23:10:06 (Edited 07.07.2010, Wednesday, 23:13:23) »
Андроид мобилни ти се:

T-Mobile Pulse
T-Mobile G2 Touch
HTC Tatoo
HTC Desire
HTC Legend
HTC Desire
Google Nexus One

Најевтин кај нас е T-Mobile Pulse во т-мобиле - 6000 денари во доверба 24 со флекс 250 или 3000 доверба 24 со флекс 600, додека во вип имаш 3 HTC кои се изгор над 15000 од телефон.

П.С. Борче наидов на интернет дека гугл дава бесплатни нексус 1 на сите девелопери чија апликација ќе добие 3 ѕвездички репутација за 5000 симнувања, истото го најдов и потврдив на блогот на гугл, но незнам дали Македонија е поддржана за испраќање на овој телефон.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а вака како се имаат покажно према издржливоста, оти сите знаеме нокиа 3310 е нај издржлива :) како тула е ;D

напрајте вие некоја апликација јас ќе ја симнам 100 пати :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
а вака како се имаат покажно према издржливоста, оти сите знаеме нокиа 3310 е нај издржлива :) како тула е ;D

За тоа незнам, кај мене сите издржуваат, имам моторола v547 која има повеќе од 4 години, има направено околу 1170 часа разговор, има само неколку гребаници, но од времето пластиката почна да ја губи бојата, работи како нов.
Пред некој месец продадов Сименс МЦ60 кој го продадов за 800 денари.
Па сега види колку се зачувани кај мене телефоните, дали ми паднале по еднаш телефоните.
Пулсов се има покажано како цврст телефон, скоро како нокиата, но ништо не ја менува 3310-тката.
Моментално ги користам пулсот и самсунг S3100, двата се супер не ми паднале нитуеднаш.

Така да издржливоста зависи од корисникот на телефонот.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Значи вака првата програма ја пратив во ВИП и утре или другитен ја праќам на Андроид Маркет и ќе биде достапна за сите со вакви мобилни да ја тестираат и да ми пишат импресии.
Ќе пишам точно кога ќе биде одобрена од андроид маркетот и ќе пишам под кое име ќе може да ја најдете.

А засега останува да ја напишам и уште пола од другата апликација и нејзе да ја пратам.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
@BorceBT
Борче за вторава апликација треба да направам слајд шоу на слики при што кога се уклучува апликацијата да ги лоадира сите слики и да ги прикажува на цел екран во лендскејп формат и треба да прикажувам текст врз секоја слика посебно.
Дај кажи ми некоја идеа за како да го средам тоа. Инаку текстовите што треба да се прикажуваат ги запишувам во датабаза.
Немам поима што да искористам за приказот, дали листвју со слика и текст, дали имиџвју или имиџсвич или галерија.
Се вртам во круг околу ова, единствено што успеав да средам досега е запишување и читање на информациите од датабаза.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Само што ја објавив мојата апликација на Андроид Маркетот, сите кои поседуваат Андроид Телефон, може слободно да ја симнат апликацијата од Андроид Маркет, а ќе ја пронајдете под името CarMote.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
здраво на сите дали garmin може да работи андроид за мобилен

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
здраво дали некој може да ми каже како да видам сто работи во позадина на андроид ОС
имам проблем со брзо празнење на телефонот и тоа од 1,5 до 2 дена а телефонот е нов   :'(