Author Topic: Siemens PLC simatic S5 ili s7  (Read 886 times)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Siemens PLC simatic S5 ili s7
« Opened on 06.07.2010, Tuesday, 22:38:40 »
Барам софтвер за овие Микроконтролери ( точно и не знам што се бидејки ми ги бара еден другар кој е вработен во фабрика како електричар)Ми треба софтвер за програмирање и  надгледување на процесите.Јас самиот најдов несто но не сум сигурен дали е онаа вистинсккото.Затоа ако некој има искуство во оваа работа го молам за помош
rules are made to be broken

Offline r00t

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
Одг: Siemens PLC simatic S5 ili s7
« Reply #1 on 06.07.2010, Tuesday, 23:20:42 »
Не се тоа микроконтролери, да расчистима од прва. Тоа се PLC (Programmable Logic Controllers) и се малку посложени од микроконтролерите.

Второ, програмата се вика Simatic Step 7 за програмирање/контрола/мониторинг на S7 PLC-иња. Имам јас работено во оввој софтвер али одма може да ти кажам дека лесно нема да можеш да го најдеш. Барем не лиценциран или пак со сите модули како што се Step-Sim за симулација или пак компонентите за IPM - In Program Monitoring.

Доколку пријателот ти работи во фирма каде што користат вакви PLC-иња, кажи му нека се обрати до SIEMENS и фирмата нека си го купи софтверот :)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Siemens PLC simatic S5 ili s7
« Reply #2 on 07.07.2010, Wednesday, 10:06:38 »
Јас најдов програма која се вика V3.1 STEP 7 MicroWIN SP2 но не сум сигурен дали е таа вистинската.Најдови еден торент Siemens Step7 5.4 SP3 + crack и еден куп туторијали на англиски јазик за тоа како се програмира или семи за ПЛЦ.Но усте еднаш ке кажам не сум доволно упатен во оваа работа а и оној кој ми ја бара програмата не е.
rules are made to be broken

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Siemens PLC simatic S5 ili s7
« Reply #3 on 07.07.2010, Wednesday, 10:09:31 »
Ставете некој линк од некоја програма за цртање шеми.
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline r00t

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
Одг: Siemens PLC simatic S5 ili s7
« Reply #5 on 07.07.2010, Wednesday, 12:28:53 »
Јас најдов програма која се вика V3.1 STEP 7 MicroWIN SP2 но не сум сигурен дали е таа вистинската.Најдови еден торент Siemens Step7 5.4 SP3 + crack и еден куп туторијали на англиски јазик за тоа како се програмира или семи за ПЛЦ.Но усте еднаш ке кажам не сум доволно упатен во оваа работа а и оној кој ми ја бара програмата не е.

Step 7 MicroWIN е понова верзија на Step 7 но сепак не верувам дека доаѓа со сите модули.

Како што реков, фирмата нека си исконтактира со SIEMENS затоа што колку што знам кога се купува PLC-то со него доаѓа една лиценцирана верзија од софтверот за програмирање.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Siemens PLC simatic S5 ili s7
« Reply #6 on 07.07.2010, Wednesday, 15:02:09 »
Ке му го дадам тоа што го најдов,па тој самиот ке ми каже дали му завршило работа или не.фала ти за информациите
rules are made to be broken