Author Topic: Поврзување на миксетава со компјутер  (Read 4721 times)

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Поврзување на миксетава со компјутер
« Opened on 29.06.2010, Tuesday, 01:22:54 (Edited 29.06.2010, Tuesday, 03:16:23) »
Како да ја поврзам миксетава со компјутер и што ми е потребно ...ајде ве молам хитно ми е



Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
на кое било Line
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Oбјасни ми ако сакаш поубаво значи треба на лине да оди пин кабелче а од другата страна за во компјутер ...а звучниците сакам преку миксетава да ми одат на кое треба?

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
На коj бил Line влез, ти треба кабел стерео од едната страна 3.5мм од другата страна два пина што ќе влезат во Line на некој влез од миксетата а звучничињата ќе ги поврзеш на Master out меѓутоа ти треба кабел од два пина на 3.5мм ама женски тоа мораш да го направиш или да ти го направат кабелот мислам дека нема да се купи готов таков.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
А има миксетава вграден засилувач или не ?
јас како што заприметив нема :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Не овие миксети немаат вграден засилувач....ке мора да користи и екстерен засилувач

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
DJ миксер е, нема засилувач, најверојатво со VCA лизгачи e изведена volume контролата на каналите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Не ми треба мене кој знае што засилувач иначе нема. во неа вграден онака сакам да ја пробам неколку дена случајно се погоди кај мене треба да ја вратам деновиве!

Offline krekibt

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Одг: Поврзување на миксетава со компјутер
« Reply #8 on 10.04.2011, Sunday, 18:33:01 (Edited 10.04.2011, Sunday, 18:43:45) »
дали знае некој како оваа миксета да ја поврзам со компјутер?



Quote from: Администрација
Прочитај ги прво правилата, па потоа post-ирај !!! Бидејќи си нов член, ова е само опомена !!!

Правила:


http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4.0

Прочитај ги и останатите правила и topic-и од оваа секција на форумот:

http://elektronika-mk.net/index.php?board=4.0

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а да кажеше што миксета е, нешто бројче некое???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
KONIG BASIC 3 CHANNEL DJ MIXER
мислам дека е овај тип миксетата
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
На коj бил Line влез, ти треба кабел стерео од едната страна 3.5мм од другата страна два пина што ќе влезат во Line на некој влез од миксетата а звучничињата ќе ги поврзеш на Master out меѓутоа ти треба кабел од два пина на 3.5мм ама женски тоа мораш да го направиш или да ти го направат кабелот мислам дека нема да се купи готов таков.

Јас само ке додадам: на секој канал од влезот стави во серија кондензатор 4,7 мФ биполарен и отпорник од 100 оми 1/4 ват.Што е сигурно сигурно е!! ;D