Author Topic: ВФ транзистори - трајност?  (Read 848 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ВФ транзистори - трајност?
« Opened on 23.06.2010, Wednesday, 22:36:22 (Edited 24.06.2010, Thursday, 01:08:38) »
Ме интересира нешто околу VF транзисторите, освен транзисторот што може да прегори од лошо користење или од дотраеност дали VF транзисторите може да ослабнат односно да не засилуваат толку многу како порано ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
ВФ транзисторите можат да се оштетат од тоа да се долго време под висока температура и под голем SWR (повратна снага). Едноставно деградира кристалот и ја губи всушност точноста на влезната и излезната импеданса а со тоа и засилувањето меѓутоа за тоа треба или време или големо прегревање од неправилна работа. Сепак ми се има случено ВФ транзистор да „полу-прегори“ и да дава доста послаб сигнал (најверојатно кристалот се фузирал на некое место внатре). Но ова ми се случи еднаш, значи е ретко. Најчесто или работат добро или прегоругваат :) Можда проблемот ти е во нешто друго (често проблемот кога паѓа снагата е кондензатор кој пробива внатре, не се гледа тоа, не е мерливо а снагата ти паѓа на него (на поголеми снаги грее и се топи а на мали снаги не се гледа).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: ВФ транзистори - трајност?
« Reply #2 on 24.06.2010, Thursday, 01:17:13 (Edited 24.06.2010, Thursday, 02:07:55) »
Благодарам за одговорот, само ме интересираат уште неколку работи

Едноставно деградира кристалот и ја губи всушност точноста на влезната и излезната импеданса
А дали тоа значи дека може да се корегира импедансата со штеловање на тримерите па потоа пак снагата да биде како порано или е невозможно ?

Едноставно деградира кристалот и ја губи всушност точноста на влезната и излезната импеданса а со тоа и засилувањето меѓутоа за тоа треба или време или големо прегревање од неправилна работа.
Значи освен од неправилна работа може да се случи и со тек на време ? Па сега ме интересираат две работи:
Дали имаш инфо колку години треба да работи континуирано транзисторот (при нормална работа) па за да дојде до вакво слабеење на снагата?
Од кога ке ослабне снагата колку ке дава, дали 80% или 50% или помалце од порано ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: ВФ транзистори - трајност?
« Reply #3 on 24.06.2010, Thursday, 08:25:44 »
ако е нормална работа со добри услови ќе треба долго време за да се расипи, но ако нешто не е во ред и има некој проблем за пократко време ќе даде душа :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ВФ транзистори - трајност?
« Reply #4 on 24.06.2010, Thursday, 13:35:13 »
За обични транзистори повеќе се разбирам, за ВФ помалку, така да и мене ме интересира дали само ослабуваат после определен период или не ;).

Во студентското радио (новото што го отворија па пак го затворија) имаше еден 200W-ен Iskra предавател. Многу стар беше, се гледаше, фреквенцијата на предавање му се подесуваше преку дисплај и со тастерчиња (значи дигитално), ама се гледаше дека е стар. Колку што забелешав, си работеше супер иако беше стар. Единствен проблем беше малку повисокото ниво на шум. Е сега, не знам дали беше тоа заради истрошеноста општо на компонентите (електролити, потенциометарчиња, прашина) или потрошеност на транзисторите, или пак можеби таков бил уште од почетокот (сепак беше доста стар) па можеби тоа ниво на шум од предавател бил најголем дострел во техиниката што го имале тој период... навистина не знам ???

А дали тоа значи дека може да се корегира импедансата со штеловање на тримерите па потоа пак снагата да биде како порано или е невозможно ?

Мислам дека не, за такви проблеми мислам дека нема корекција, едноставно се заменува нов и тоа е тоа... :S

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: ВФ транзистори - трајност?
« Reply #5 on 29.06.2010, Tuesday, 22:34:32 »
Некои транзистори па имаат две парчиња силициум во натре а некои по едно парче. Зошто некои имаат по два силициума?
Некои па имаат по два силициума ама толку се мали што ако ги собереш се како еден од друг транзистор.

Дали по трајни си?
Дали по силни се?
Помалце греат?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ВФ транзистори - трајност?
« Reply #6 on 30.06.2010, Wednesday, 04:19:11 »
Тоа е веќе поврзано со начинот на изработка на транзисторите, повеќето денешни транзистори (барем за биполарните знам, за MOSFET или JFET не знам) се прават со GaAs (галиум арсенид), не со силициум ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ВФ транзистори - трајност?
« Reply #7 on 14.07.2010, Wednesday, 09:37:00 »
Еве мое мислење - секој транзистор има свој век на работа,работни саати или како би рекле остарува.Има посебен дел од електрониката кој се бави со староста на материјалите,особено на полупроводниците.Секој транзистор поставен да работи во излезен или друг степен треба да има нагоден режим на работа кој ке гарантира максимално искористување на неговите ресурси.Сепак поради промената на работните услови доаѓа до изместување на работниот режим што се гледа по засиленото греење,шумови,паразити и сл. Значи се си има рок на траење кој може да се продолжи со правилно ракување на уредите.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
сепак има ли некој од вас инфо колку е работниот век на ВФ транзистор како на пример 2SC1971 но при нормална работа (да нема прегревање и преголема повратна снага) ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако не го пишува тоа во datasheet-от, можеби на на net ќе најдеш некои статистички податоци правени од поединци, ама не верувам дека нашто повеќе од тоа дека ќе најдеш :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."