Author Topic: Каде можам да набавам 30 % хидроген  (Read 10123 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
и јас ги имам вадено со рака но само неколку пати!!Инаку сега не ги вадам дека првин го истурам растворот во шишето со киселина и потоа со млаз вода ја прскам плочката и канчето!!Откако ќе ја испрскам ја вадам!!Инаку рацете не му доаѓаат во допир со киселината! ;) ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Јас и до ден денес ги вадам со рака ама одма идат под чешма :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас тоа канчето со киселина што ми е со вода го полнам, ке ја истурам тоа киселината и пак ке го исплакнам со вода и после тоа ја вадам плочката...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а ти не ја префрлаш киселината од канчето во шишето со киселина.Туку одма во вода!!Така не е добро!!Ем за глувците во шахта (ако не за природата) ем арчиш за џабе пари за нова киселина!!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
е де...како да не става мајка ти солна киселина во одводот од лавабото за да го одзатне...а и па што...20 денари е солна киселина а од нејзе се прават бајаги плочки, зависно од тоа колку се големи. така да не сум којзнае колку го загуба...а и не сакам да претурам такви работи дека ми е страв да не ми се истури па беља некоја да си направам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ок се зезав, ;D ја еднаш фрлив киселина во одвод и глувцине се слишаат како пискаат!! ;D ;D :o

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е сеа што да им праиме, тоа е тоа :S. Плус тие на скоро се се отпорни ;D.

Затоа јас ја фрлам во шоља, за да не им праам беља на глувците ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ај во шоља, ај во лавабо сеедно е, пак ке заврши на едно исто место...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
еее со овие глувци!! :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ај во шоља, ај во лавабо сеедно е, пак ке заврши на едно исто место...

Знам ;D, затоа и ставив смајли ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Еднаш употребен раствор на солна киселина и хидроген, откако ќе позелени, не се користи пак пошто се заситува со бакар (од таму и зелената боја). Иначе според правилник за фрлање вакви хемикалии, треба да се разреди побајаги пред да се истури во одвод, што по нашки би значело напуни канчето со вода, истури во шоља и пушти вода ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Jove

  • Guest
ахаххахах и јас ја истурам во шоља ;D

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
12 процентен хидроген можеш да најдеш во зегин под мостот  кај железничка на 5-ка автобус кај што се чека и мислам дека беше 28 денари  ;)

Jove

  • Guest
а дали постои хидроген  100% или 99% така нешто јас имам видено 70% најјак а поголеми постојат ли  ??? :-\

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Има 30 % хрдиоген во аптеката одкарши алфа екектроник во пазарот а исто така можиш да најдиш и во сите маркети на тинекс 12 % кој јас го користам често

Колку пари е хидрогенов и како поточно се вика аптеката ??? ;) :).
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)