Author Topic: Мини вероника ФМ предавател  (Read 1128 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Мини вероника ФМ предавател
« Opened on 21.06.2010, Monday, 13:26:34 (Edited 23.06.2010, Wednesday, 11:32:12) »
Према спецификациите на сајтот на вероника, овој предавател има моќ од 50mW а дометот 500m








Плочката за печатење ја немам но ако некој ја има нека ја стави. :)


Сега ја барам листата со деловите... ако не ја најдам тогаш ке треба да видиме од стандардната вероника.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Dx-Er, направи листа на деловите од оригиналната вероника па да видиме дали ќе работи, ова не е лошо :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Мини вероника ФМ предавател
« Reply #2 on 22.06.2010, Tuesday, 13:34:58 (Edited 22.06.2010, Tuesday, 13:41:08) »
договорено, листата попосле ке биде направена и ставена во првиот пост :)

Само има еден проблем, пличката за печатење ја немам >:( Од истата плоча не може да се направи со сечење мала плочка за овој предавател. Пробав но не може, ке треба да се прецртува :(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
монтажна ама колкицка е


Code: [Select]
http://www.bullybeef.co.uk/veronica-radio-transmitters-fm.htm
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Мини вероника ФМ предавател
« Reply #4 on 22.06.2010, Tuesday, 13:54:02 (Edited 22.06.2010, Tuesday, 13:56:28) »
Може некој во фотошоп да ја оддели само зелената боја, да ја смени зелената боја со темно кафена, да ја избрише црната боја, да ја доцрта плочката каде што ќе има прекини заради црната боја, да го зголеме контрастот и темно кафената боја да стане црна и да ја заврти (flip) плочката за да добиеме ППК. Сложено е ама се надевам некој ме разбра што мислам и како да ја среди и има време :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не знам дали ова можам да го направам во CorelTrace, не знам дали можам да го подесам програмот со некое подесување да биде осетлив само на определен спектар на бои кога ќе ја конвертира сликата во вектори. Ако некој знае, ако може да пише, да дали да почнам да работам или не ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
еве нешто, најдобро што можеше да се направи со оваа мала слика :)



не е инвертирана да напоменам тоа, иста е како таа погоре
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Мини вероника ФМ предавател
« Reply #7 on 22.06.2010, Tuesday, 19:04:28 (Edited 23.06.2010, Wednesday, 11:26:31) »
Браво друже, одлично си ја направил. Ја закачив плочката превртена и зголемена.


А еве ги деловите



Па некој ако може нека провери дали сите се во ред. Oбележаните не знам која вредност да се..
EDIT: кондензаторот мислам дека е 10n а за калемот на феритот не знам

И НЕШТО ВАЖНО: Колкава да биде плочката ??? Како да ги пресметаме вистинските димензии оти ако е поголема или помала ке се измести должината на калемите
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.