Аналогна електроника > Видео техника

Кабелски приемник

<< < (2/2)

MURO:
Да, имаш право. Телекабел го прима МТВ2 земски, па го пакува "по свое" во нивниот сигнал со 9600bps и QAM256. Сепак, најов каде да купам нивни приемник со RC излези, и еден HDMI. HDMI-то би требало "да вози" и PC монитор. Идејата ми е, TB -то да го исфрлам,  мојот 24" монитор да го направам ТВ, а за работа да земам 27 инчен. Аудиото би го земал, нели од RC приклучоците на сратомодни PC звучници. Би требало да функционира. Инаку, приемникот не им е баш евтин (2000).

GigaWatt:

--- Quote from: MURO on 25.08.2021, Wednesday, 20:46:54 ---Идејата ми е, TB -то да го исфрлам,  мојот 24" монитор да го направам ТВ, а за работа да земам 27 инчен. Аудиото би го земал, нели од RC приклучоците на сратомодни PC звучници. Би требало да функционира. Инаку, приемникот не им е баш евтин (2000).
--- End quote ---

Да, би требало да работи ;). Имам вака направено со DVB-T приемник со VGA излез и RCA излези за A/V. Аудиото го земав од RCA конекторите, го приклучив за мониторот (имаше звучници вградено во него), VGA сигналот за видеото и супер си работеше :).

Единствен проблем може да биде резолуцијата на која го дава HDMI сигналот :-\. Тој проблем го имав и со VGA сигналот. Овие приемници не поддржуваат „се живо и диво“ од резолуции, како што тоа го можат графичките кратички. Најчесто поддржуваат 3 или 4 најстандардни резолуции (720x540 - SD, 1280x720 - HD Ready, 1920x1080 - Full HD), така да, ако мониторот не може да поддржи да „емулуира“ (да направи Pan & Scan, да рашири или стесни по потреба, за да нема black bars лево/десно, горе/долу од мониторот) определена резолуција која не му е native резолуција (пример, немаш Full HD 1920x1080 монитор, имаш некој со оние старине 16:10 резолуции, кои се водеа по PC стандардите, не телевизиските, на пример 1920x1200), тогаш ќе имаш проблем :-\.

Не сум пробал на HDMI (DVI), но мислам дека овој проблем би требало да може да го „среди“ самиот монитор, но ќе додаде black bars долу и горе на сликата :-\... ј*бига, не му на native резолуција.

MURO:
Гига, мониторов има резолуција 1920 x 1080, ама нема HDMI влез, туку VGA. Ти спомна дека си правел DVB-T приемник со VGA монитор. Ама приемникот имал VGA излез. Што мислиш ќе работи ли мојава комбинација DVB-C приемник од телекабел со HDMI излез -> HDMI/VGA конвертор (пример од Анхоч) -> 24'' 1920 x 1080 монитор со VGA влез? Се разбира, само мислење барам, не 100% проверен податок.

GigaWatt:
Би требало да работи, да. Тие конвертори и онака поддржуваат само 2 или 3 стандардни резолуции на влез и излез (720 x 540 - SD, 1280 x 720 - HD Ready и 1920 x 1080 - Full HD). Што друго и да добијат на влез (HDMI/DVI), го игнорираат или даваат глупости на излез (колор бар или шаренила... зависи со каков чип/софтвер е изведен конверторот). Ќе ме изненади ако не работи :D.

Но, сепак... треба да се проба, нели :-\.

Е сега, дури и ако работи, не очекувај врвен квалитет на слика. ОК ќе биде, но најверојатно ништо повеќе од тоа.

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version