Author Topic: Електролитски кондензатори, нивен квалитет, социо-економски полемики, итн...  (Read 6707 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Quote
„Јас во март купив електролит за засилувач од логинг цената им беше поевтина одколку на интернет, засилувачот работи секојдневно безн никакви проблеми.“
Истиот ?
Quote
„Последно кога гледав  Mouser нуди бесплатна поштарина за порачки над 50евра и за Македониа, ако некој работи со поправка на електронски уреди и неможе да порача компоненти за 50 евра тогаш проблемот не е до државата или достапноста туку до личноста.“
Сега за 2 кондезатори ќе порачува работи кои не ми требаат или кои можеби ќе ми се најдат некогаш а можеби и никогаш ? Ја сака да си појда да си пазара во живо, и така ја узминува, немат потреба да плаќа поштарина, до г'зот ми е, успатод работа ми е. Остај ти негде некаде како било. Башка кај нас онлајн продавницие, поќето се жива превара ( има и група на фб. Па ако вовдеат уште да платиш па да нарачаш, пепел ќе не напраат.
Quote
„Куповната моќ на Македончето не е мала, голема е моќта за жалење и кукање, оди во кафич со телефон од 500+евра со фармерки од 100евра пие кафе од 200 денари и пуши цигари од 200 денари и се жали дека нема пари не му стига платата, оваа година ќе одел само 2 за грција не 4 пати како лани. Патем тоа се 80% од Македонците.“
Обратно, скопје е скоро миљон, поп кафичи не се ни 3%, по маркетиве змемаат 15-16к плата, ретко кој 25 +, по конфекцииве 14-15 со искуство, башка што ги испуштија на 50 год кој ќе го прими. Исто и со стечајциве 95-6 та на 45-50 години кој ќе го прими на работа или што бизнис ќе отвори. Не е рајата само таа што е  гледаш в кафичи.
Работата е што и холанѓанчето ко ќе дојт тешко е да нашдеш овде саглам кондензатори, а колку се солидни, кој знае, за електролити не можам да тврдам, ама за масло за мотор сигурен сум дека овде се прават опаковки, зошто не би прелепиле и кондензатор ? Не велам дека мора да е чкарт, ама не мојш да си 100% сигурен.
Тија старите се од време ко колку толку имало некоја контрола. то е поентата.
„Јас знам како е во Македонија и во Холандија, но гледам дека многу луѓе во Македонија имаат некоја фантазија дека во Холандија и оопшто Европа, се е беспари а платите се по неколку илјади евра за седење дома или во кафиќ по цел ден.“
Знајме и ние, ако работиш и овде има пари, само слободата ко овде ја немаш ниге. Сега ја су учел да се мача да работа, така? Овде не мојш да најш водоводсџија, електричар, побрзо ќе закажиш за на магнетна резонанца него за водоводџија. Тек па серифициран водоводџија, то е утопија. Ем ќе ти прошлапа ко со таквото, за што ако го напрајт истото странство ќе битит и казнет можда. Работава е штоза истата работа, со истиот менталитет странство ќе бидиш х5 пати платен, барем лично ја не мислам дека странство е мед и млеко.
„Менталитетот на Македончето е зае*ан, надво ќе носиме фармерки од 100 евра и ке пушиме Малборо а дома ќе јадсеме сув леб. Затоа не не бива.“
е добро бе, од кај тоа току самомразење, само не почитување, ако праел некој нешто пак нашево нечинело, па требало ко другиве да прат. Од кај знаеме ние пак странство дома како им е. што јадат, како живеат, чекаат цел ден да готована хртана да падит на 1 евро за да не ја фрлат па  тогаш ладна ја земаат и ја притоплуваат дома да јадат ко пци 2 пати претоплено. Санки по другиве држави не носат фармерки од 100 еу? А тоа што се десоцијализирани нивни проблем е не е наш, социјализацијата има многу битна улога не само во општеството и фамилијата, него е основна потреба како што имаш потерба да се најадиш денеска. Така барем социолози и доктори, не е мое тврдење тоа.
Битно е како си облече, да остајш убав утисак, дома кој те глеат што јадиш. За чалам се гине, не па сув леб да трпиш да јадиш :D
Quote
Евтините и неквалитетни делови се користат секаде во светот во уреди од ниска и средна класа, нер само во Макердониа.
Незнам за која Македонија зборуваш но кога јас бев последен пат во Март 2021 по пшродавници се продаваат LG, Samsung, Panasonic, се продаваат и брендови само за балканот, но и тука се продаваат евтини брендови кои се со исти квалитет ако не и истите уреди само со друго име.
Така е, ама не е така, не с е истите, ене го филипс тв рикна за 3 години.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Зависно од тоа како е дизајниран уредот некогаш да некогаш не, најчесто зависи од тоа колку ќе има фазла.
Со денешниот начин на дизајнирање на уреди мнема каде да ставиш фазла.

Добро, да, на простор си ограничен во денешно време... нема збор за тоа... мада има начини и како да се снајдеш, пример ;).

Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?topic=14330.0
Ден денеска ги користам мониториве ;).

А за тоа колку фазла ќе има... се користи и малку проста логика... во која секција е, која му е функцијата, околни компоненти (полупроводнички пред се), итн.

Сакав да кажам дека нема да им пречи дупло поголем капацитет на електролитите бидејки и другите делови се наддимензионирани а не дека ако ставаш дупло поголеми полумртви електролити ќе ги направиш висока класа или ќе им го продолжиш векот.

Ова беше малку и шега ;). Не дека ќе ги направиш WOW, но дека има шанси да им се продолжи животниот век, да, апсолутно има шанси... колкави се... зависи и од други фактори и никој не може точно да каже колку и како, но во секој случај, дури и ако се користени, но наддимензионирани (читај правилно димензионирани... бидејќи Кинезиве ставаат поддимензионирани ::)), пак на крајот подолго ќе трае уредот од колку што бил наменет да трае ;).

Доколку еден стар електролит кој ќе работи уште 5 саати го замениш со друг стар електролит кој ќе работи 10 саат да им го продолжуваш векот.

Е сега, не карикирај :D. И јас и ти знаеме дека и стариот (оригиналниот), освен ако ако не е пред пукање и цел подуен, нема да трае само 5 часа :D. Па и овој другиов, нема да трае 10 часа... да, ќе трае 2, 3, 4 пати подолго од овој оригиналниов стар (фабричкиот), но тие временски интервали и јас и ти знаеме дека се далеку подолги ;).

На тоа мислев
Quote
А околу димензионирањето на кондензаторите и повлекувањето на струја... не се секирај... ако е напојувачката секција изведена лошо, само од суви кондензатори може да се ѕвизне целата ::)... значи без никакви заштити, без лимитер за моментално повлекување на струја... такви уреди и напојувачки секции не ги ни поправам, ги враќам. Нема поента, уредот е осуден на пропаст... ако не биле електролитите, ќе било повисок/понизок влезен напон во примар, незаземјен конектор за антена, конкетор за Aux In, неизедначени напони... ќе било било што друго. Може и да не е лош дизајнот, ама ако е реализацијата за никаде... батали... нема поента. Го враќам уредот, кој сака нека го прави, јас тоа не го поправам ;).

Половина од уредите за масовна потрошувачка се така дизајнирани/изведени.

Да... така е... за жал... и затоа и не се нафаќам да ги поправам ;).

Незнам што точно мислиш со аналогна аудио опрема, уредите за масовна потрошувачка се далеку од аналогна аудио опрема.
Не зборувам за електролити во ауди делот или на патот на сигналот, зборувам за SMPS напојувачката секција.

Епа спомна засилувачи и AV уреди... ако е D-класа со SMPS, верувај, не прави голема разлика какви се електролитите (стари, користени, нови...)... не поради друго, не се на патот на сигналот (најчесто... се гледа електролитот за што е наменет, дури и ако немаш шема... најчесто... не е правило, но да, најчесто е очигледно).

Конкретно за SMPS-и, ти гарантирам, стави какви сакаш, нови, стари ама исправни (солидни, не мора да се ганц), нема разлика да направи. Можно е да има некои ретки ситуации каде што ќе направи разлика, но верувај, овие ситуации се вистинска реткост... буквално 1 на 1000 уреди.

Не зборувам за аудио зборувам за тоа дека поради стари електролити уредот воопшто не читаше дискови, а не само аудио. Стари електролити имаат негативен ефект на уредот, приметливо одма или после 2 недели, или можеби на некој тоа не му пречи но негативни ефекти има.
Незнам зошто мислиш дека електролитските кондензатори се многу скапи, не се. Обично времето и струјата потрочена за стари е повеќе од купување нови електролити. според мене истото или многу слично важи и во Маќедониа.

Конкретно за дискови, т.е. CD-иња... верувам дека поголемиот дел од луѓето, да, навистина нема да им пречи и да им направи разлика ;D. И јас бев застапник за CD до пред 5, 6 години... сега веќе... нема поента... секој смарт уред може да ти биде прилично добар плеер. Не сакаш да слушаш компресирани снимки од YT? Нема проблем, стави си flac-чиња на него, квалитетно кабле од излезот за слушали до влезот на засилувачот и имаш прилично добра замена. Повеќево смарт телефони веќе имаат мнооогу добар аудио излезен степен, особено за слушалките (филтри, multi level sigma-delta, итн... практично, скоро се што има и секој подобар CD плеер), така да... искрено, конкретно за CD плеерот што пиша... не, и за мене лично да беше, не, не му се замарам ;). Но секој со своето, нели ;).

А за цената на електролитските кондензатори, да, не се скапи, но ако имаш Холандска плата... т.е. плата како во секоја останата нормална Европска држава. Дојди да видиш кои се цените на електролитите кај нас, ќе видиш дека не е така. Таму (во Холандија мислам), можно е струјата да е навистина скапа, па да не се исплати да се вадат (не знам, немам евиденција која е цената на струјата таму), но овде... ајде еве, прост пример, 2200uF/16V квалитетен кондензатор (мислам на brand name), ги има само во Loging патем и се од 70, 80 денари парче па нагоре. Од друга страна, 2200uF/16V кондензатори, ги имам барем 3 (најчесто и повеќе) на било која P4 плоча од пред 15 години. И да, верувај, тие и не страдаат многу. Пред се бидејќи ATX-от е одговорен за пеглање на 12V-ниот rail, овие се само како „дополнивање“, нема ниеден моќен MOSFET во нивна близина за да ги грее. Така да, во над 90% од случаите, овие електролити се во одлична состојба :).

Ајде еве ќе направаму муабет и за нисконапонски електролити, што често знаат да ми требаат (470uF, 1000uF, 1500uF, 2200uF, 3300uF со работен напон од 6.3V или понизок, 4V, итн.). Кај нас, и нема да се купат. Еве и за solid state ќе направам муабет. И ако најдеш од некаде да ги купиш, кој знае по која цена ќе ти ги дадат ::).

Ете затоа преферирам да вадам електролити отколку да купувам. Прво, за наш стандард, тие цени се скапи, второ, не знаеш дали ќе ги најдеш (нисконапонски скоро и нема), трето, кој знае по која цена ќе ги начекаш.

Да не правам муабет и за димензиите... „абе чоек, шо има везе шо е 16V, ќе заврши работа, нема везе, битно е да не е помал“ ::)... да, ама ај иди ти набутај го кај што треба да стои ::). Кај плаќам за електролитов, ми дава ист (или поголем, по димензии) од оној кој го имам на располагање дома, плус некој Чинг Чонг Чунг и ми го продава 50 денари еден, а мене ми требаа 5 такви ::)... а ги имам дома... и тоа brand name... користени, ама brand name... епа извини, ама не ти купувам.

Незнам како мислиш и на што мислиш кога викаш аудио опрема? Но во еден аудио/видео ресивер електролитите  прават проблеми и на USB препознавање и на DVD комуникација и на интернет и на читањето/препознавањето на дисков и на се друго во уредот, а не само на аудио сигналот.

Работи за кои, обичен смртник (барем во Македонијава, не знам за странство), не се ни замара. Работи Aux? Топ :). Дај земи едно од оние Bluetooth глупостине и врзи го за него, да си пуштиме музика ;).

Овде (кај нас), проблем е само ако „не пее“ ;). А за „CD-то не работело, DVD-иња не читало, нема интернет“... си имаш смартфон чоек, дај не зезај, за интернет барем е лесно ;D.

harman/kardon се далеку од Hi-End, барем тие што најчесто се расипуваат. Внатре се полни со capxon електролити (Dave Jones од eevblog ги вика  crapxon)

Пак че речам, не се продаваат во Техномаркет/Сетек/Нептун... но, затоа ги има во Аудио Центар кај нас :).

Мислам... ај вака, да не се лажеме, не спаѓаат во опрема за масовна потрошувачка ;). Факт е. Сите тие брендови, ако не повеќе, се барем Mid-End, но во секој случај не е опрема која се начекува во „буквално секоја“ продавница за електронска опрема ;).

На уредите за масовна потрошувачка кај големите брендови изведбата и квалитетот се ѓубре, доколклу сакаш да ставиш поголеми кондензатори нема место.

Факт, нема збор ;). Затоа и применувам алтернативни решенија ;D... но, искрен да бидам, само ако немам друг избор и ако е ептен некој уред за мене или близок. Инаку, ставам какви имам на лагер, само да се исправни и да ги собира, ако работи, работи, ако пак зеза (не работи), немам време да се замарам, нека го гледа друг ако сака. И онака уредот е петпарачен.

Во напојувачката секција на harman/kardon HS250 електролитите од 470UF сакав да ги заменам со електролити од 560UF не ги собира, доколку пробам да става дупло или повеќе поголеми ќе треба да ги лепам на капакот одозгора.

И тоа сум правел :). Конкретно за мене и блиски или муштерии што знам дека добро плаќаат и имам долгогодишна соработка со нив ;). Ене, види го линкот на почетокот на post-ов :D. Немав друг избор, а имав еден куп електролити кои се прилично големи (по димензија) и гледав некако да ги истрошам :). Имав време на располагање, тоа е тоа ;).

Има и други решенија, може и посебни држачи да направиш, па некако да ги стегнеш за страната од шасијата или со дистанцер, за некое ладилно тело ;)... сиромав човек, жив ѓавол ;D. Ако имав и такви на располагање, и тоа ќе го правев, нема сигурно да барав специјално за тој уред 470uF електролити баш со тие димензии.

Да не фатам да сликам што се правам во ATX-и ;D. Лудило е внатре, користам што ми дојде при рака и што може да се искористи како изолатор, прицврстувач, што и да е што ми треба, од сунѓерчиња, лепак, везици (стеги), се до парчиња метал, обвиткани со панцир црево... што дојде, тоа ;D.



Немам време за остатокот од post-от сега, подоцна ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Quote
Повеќево смарт телефони веќе имаат мнооогу добар аудио излезен степен, особено за слушалките (филтри, multi level sigma-delta, итн... практично, скоро се што има и секој подобар CD плеер
може, ама некој уред колу 10 солидни цд плеери, не заебавај клавам на аух телефон некој звуци се слушаат. Тек па в кола ко ќе кла полнач и аух, цела инсталација ја слушам.. Не значи дека треба да се вратиме на цд-а, ама пре би зел усб  радио за в кола него ваков телефон ( сламсунг а10)
А не дека не ми се десило да ми рокнат стари кондензатори :D ама ко седев Кичево далеку ми беа ск и битола, па се снаоѓав.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
може, ама некој уред колу 10 солидни цд плеери, не заебавај клавам на аух телефон некој звуци се слушаат. Тек па в кола ко ќе кла полнач и аух, цела инсталација ја слушам.. Не значи дека треба да се вратиме на цд-а, ама пре би зел усб  радио за в кола него ваков телефон ( сламсунг а10)

Не правам муабет за телефони што се продаваат заедно со тарифи на оператори. Правам маубет за телефон - одиш до продавница за техничка опрема, си купуваш некој за 12.000 па нагоре (препорачливо, 15.000 па нагоре). Xiaomi, Asus, Huawei поскапи модели, Samsung поскапи модели, итн. За нив правев муабет. Телефон од претплата, ни под разно не гледам, освен муабет за да правам на него и пораки да пишувам од него. Се знае што ќе земеш за тие „пари“.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е да де, ама во денешно време и не е баш така, нели :D.

Поентата ми е, петпарачни телефони, да, нема да дадат добар излезен сигнал, нема збор за тоа. Поскапите модели, да, ќе дадат... притоа, не правам муабет за iPhone од 30, 40, 50, 100.000 денари, зборувам за посолидни модели на смартфони, од 12 илјади па нагоре, а да бидеме искрени, да, тоа се посолидните модели кои имаат релативно добар аудио излезен степен ;).

Јас постојано го користам еден смартон како плеер врзан со системче едно преку Aux, а од телефонот го користам излезот за слушалки... генерално земено, немам на што да се пожалам, сигналот е прилично добар. Телефонот е Asus Zenfone 3 Max ZC553KL. Моделот не е нов, од 2014-та, 2015-та е, Android 8.0 има на него со stock firmware (максимум што може да има на него без root и менување на OS со, на пример LineageOS), значи заглавен е во времето, нема updates веќе за него, само app updates.. телефонот одлично си ја врши работата, има одличен аудио излезен степен, многу солидно телефонче за времето во кога е излезен ;). И тогаш не беше евтин, околу 16 илјади беше, ама еве, ден денеска, работи и супер си тера ;). Како плеер си го користам во комбинација со Vanced YT и Vanced YT Music ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Недовршениот одговор од претходно ;).



Дали е линеарно напојување или смпс или нешто друго доколку ставиш дупло или трипати поголеми електролити нешто ќе страда.

Сум ставал и три пати поголеми и ништо не се случувало... зависи од дизајнот...

Најреално, тие секции, барем кај поевтините уреди, и онака се поддимензионирани барем дупло, така да, со 2x или 3x поголеми електролити, му правиш услуга на уредот :P :D.

Пак ќе потенцирам, не правам муабет за професионална индустриска или аудио опрема (разгласна или за домашна употреба, без разлика), тоа е веќе друг муабет, таму најчесто секциите се дизајнирани баш како што треба и нема потреба да додадваш или одземаш ;).

Незнам како мислиш каде ќе ги напукам? што каде ќе напукам?

Мислев каде ќе ги сместиш, во кој простор ;D. Нема да има место најверојатно, дури и ако на капак ги лепиш и пушташ жици до местата каде што требале да бидат залемени :D.

Денешните електролитски кондензатори не се големи колку што беа електролитите од 80 и 90 денешните електролити во просек се трипати помали на димензии. МОжеби така мислиш бидејки одамна немаш купувано електролитски кондензатори. :)

Да да, точно, нема збор, така е, многу се помали денешните електролитски кондензатори во однос на оние од пред 20, 30, 40 години ;). Муабетот ми беше повеќе околу она што спомна, пример, кондензатор 4700uf/50V, наместо него да ставиш 10.000uF/50V. Освен ако уредот не е од пред 40 години, па простор има „колку сакаш“ (плус, и димензиите на тој електролит/и биле многу поголеми од оние во денешно време, па најреално, може да се случи и електролит од 10.000uF/50V од денешно време да има исти димензии со електролит од 4700uF/50V од пред 30 години), најреално, во денешниве уреди, нема да имаш кај да го монтираш електролитот од 10.000uF/50V. Електролити до кај 2200uF, 3300uF со работни напони од 6.3, 10, 16, 25V, да, некако ќе успееш да ги сместиш некаде, димензионо, може да се разликуваат и дупло, ама не станува збор само процентуална разлика во димензии и волумен, туку и колкави биле димензиите на оригиналниот електролит. Пример, електролит од 4700uF/50V со... ајде еве, димензии 5cm дијаметар, висина 7cm (не знам точно кои се стандардите за овие работи, лупам вредности од ракав). Ајде еве, нека е модерен електролитот (значи нов, произведен во денешно време) и решиме да ставиме наместо него електролит од 10.000uF/50V (исто така нов, произведен во денешно време). Бидејќи и двата се модерни (произведени сега), сигурно ќе им се разликуваат димнезиите барем дупло, нели ;)... што значи, овој од 10.000uF би требало да има барем 10cm дијаметар и во висина да е 14cm. Е сега, со оваква разлика во димензии, имаш проблем. Мислам дека разбираш на што целам со муабетов ;). Да, кај мали вредности, до кај 2200, 3300uF, разликите во димензии може да се до кај 1cm, 2cm, што лесно може некако да се реши како проблем (некако, со жички, со лепаче, вака така, ќе успееш некаде да го ставиш ;)), но, кога веќе станува збор за габаритни кондензатори... апсолутно имаш проблем... и тоа не мал... и тешко дека ќе успееш да го решиш тој проблем, што значи дека ќе мораш назад да се вратиш и да монтираш пак ист таков (4700uF/50V).

Во денешните уреди едвај ги собира оригиналните електролити а не два во паралела.

Ене, ти дадов линк во претходниот post, види што сум правел ;D.

Имам монтирано и надвор од шасија електролити ;D. Со везици ги имам врзувано за шасија ;D. Дури и сум подстругнувал (подистенчувал) пластика од поклопец на уред (со гравирка) за да може да го собере електролитиот ;D. Тоа е, снајди се па живеј ;D.

Има електролитски кондензатори за различни намени, и со различни каректеристики и за различни фреквенции. Доколку тестираш еден електролит на сто херци и на 100килохерци ке добиеш различни мерења. Ако ставиш електролит во услови за кои не е наменет да работи брзо ќе умре.

Во Македонијава, имаш само едни - нови ;D. Мислам, ако одиш да купуваш од продавница ;). Мислиш дека некој нешто ќе ми одговори ако прашам за каква намена се, дали за SMPS или за класично напојување ;D? Не ме зезај, знаеш како одат работите кај нас ;D. Ако сакаш, купи, ако не, ајт, има други што ќе купат ;D.

Електролити за оваква, за онаква намена, за ова, за она, за аудио намена, за... аха, dream on ;D ;D ;D. Македонија е ова, ало, се на се се 5 продавници за електронски делови, некој мене ќе ме тинтра дали вакви или онакви биле електролитите ;D.

Јас мислам дека споредуваш електролитски кондензатори од 90 од реномирани бреендови со гјубре од 2021 затоа не се согласуваш.

Ги споредувам она што го има да се купи кај нас, во Македонија... и да, апсолутно, нема збор, ѓубре. Ама со што да споредам ???. Јас живеам и работам тука, јас и немам друго искуство со купување на делови (освен, се разбира, online нарачки... од кај Кинезиве ;D... е сега можеби ќе прашаш „зошто од кај нив“... епа, куповната моќ ни е таа ;D, јас не знам што очекуваш, сигурно нема да купам делови од Mouser за уред кој на ново чини 120, 130, 150 евра ;D). Така да, да, апсолутно, споредувам со она што ми се презентира за споредба - ѓубре ;).

Спореди Panasonic(или било кој друг бренд ) од 90 со Panasonic(или било кој друг бренд ) од 2021 а не Panasonic od 1990  со Capxon од 2021

Немам такви за споредба ;D. Т.е. немам каде да купам Matsushita (Panasonic) кондензатори овде во Македонија од 2021-ва ;D. Ти можеби имаш, не знам... ако некој знае каде можам да најдам во Македонија и ако не чинат x5 од цената на ист таков Кинески од 2021, бујрум, нека каже ;).

Но да, имам споредувано со малку користени brand name кондензатори... можеби не од 2021-ва, но од 2019-та, 2018-та, итн. (расипан уред, во непоправлива состјба, деловите да се искористат). Да, нема збор, и по димензии и по квалитет се подобри од оние од 90-ти ;). Ама... за жал... немам кај да ги купам тука :-\. Ќе ги извадам тие, ќе ги ставам наместо петпарачните Кинески во некој уред и тоа е тоа, толку... залиха такви немам, имам неколку кои останале од тој расипан уред, толку.

Јас во март купив електролит за засилувач од логинг цената им беше поевтина одколку на интернет, засилувачот работи секојдневно безн никакви проблеми.

Викаш „поевтино отколку на интернет“... колкава била цената на интернте? Бидејќи ако била 3 евра за електролит 2200uF/25V, да, дефинитивно ни од интернет немаше да ги нарачам, ни да ги купам тука од Loging.

Плус, во Loging може да се начекаат и копии. Не се како порано, кога нарачуваа само оригинални делови. Сум начекувал и копии, само со штембил од brand name производител. Откако почнаа така да прават, веќе навистина не знам дали она што ќе го земам од нив е оригинал или не, а немам намера да плаќам барем дупло повисока цена (споредено со останатите продавници во Македонија) за делови кои може и да не се оригинал.

Ако ти немаш време и нерви да чекаш порачка од интернет тоа не значи дека не се исплати или дека не е исправно.

Не е дека јас немам нерви, најчесто муштериите немаат :D. Освен тоа, додека јас ги чекам овие делови, треба уредот да го оставам на страна и да почнам нешто друго да работам, нели ;). И така еден уред оставен расклопен, друг оставен расклопен, трет оставен расклопен... уреди се трупаат, компоненти се чекаат, работилницата ти станува хангар, немаш каде да се свртиш, а те чека уште работа... ете затоа не сакам да нарачувам. Некој можеби има голем простор на располагање, па ова не му печи (цела посебна соба, подрум од куќа, гаража, итн.). Јас немам, така да, мене тоа ми пречи.

Ако ти немаш време и нерви да чекаш порачка од интернет тоа не значи дека не се исплати или дека не е исправно.
Јас никогаш не порачувам точно колку делови ми требаат, секогаш порачувам екстра и секогаш имам на залиха делови. Доколку некој редовно се занимава преофесионално или полупрофесионално со поправка на електроника нема логика да порачува само колку му требаат и кога му требаат делови.

И јас нарачувам екстра (фазла), се разбира, нема збор ;). Проблемот се јавува кога ќе треба смениш 10 кондензатори во напојувачка секција, а тебе ти останале 8 ::). И после тоа треба нова нарачка да направиш, арно ама, си заборавил, работа, фамилија, деца, дрн дрн дрн, и стигнува нов уред и... ти немаш кондензатори :-\... и? Сега? Што ќе правиш? Ништо, ставаш стари, користени. Така еднаш, два, пати и после ти станува навика.

Види, не е дека не си во право, да точно, така е, се сложувам, работиш со тоа, автоматски треба да имаш на залиха, ама и сам знаеш дека во Македонија не работиш само една работа, кај сите е така. И монтер си по дома, и сервисер, и хаус мајстор, плус подработуваш ова или она... и reminder да ставиш за да направиш нарачка нова на кондензатори, баш во тој момент кога ќе ѕвони reminder-от, нешто трето ќе се случува и нема да можеш да ја направиш нарачката, а после ќе заборавиш... милион пати ми се има случено ова... затоа и се откажав од нарачки... нарачувам само ако морам и она што морам, ништо повеќе од тоа. Се останато, ако успеам да најдам тука, ОК, ако не, уредот го враќам назад, end of story.



To be continued :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Земи си едно ради за в кола со усб, бт и хајт, ем се 5-6.000 доста солидни ем ни апдејт, ни фримвер. оти линкот преку бт ти е дигитален, што ќе пуштиш тоа ќе свири, нема загуби. имаш поново време и браузер. Инаку да, телефониве денеска дојдоја како паричник, уред за следење на здравјето, мојш да контролираш дома клима, бољер, да се поврзиш со автомобилот па дурио и да мењаш некои поддесувања, уште сендвич не мојт да ти напрајт, така да за музика секако дека може, ама кога би давал 16 за телефон, би дал 10 за телефон и 6 за плеер :D моја преференца, не мора сите да прават така. Инаку или сум оглувел, или над 16к ги кинит звуциве просечен телефон или лаптоп/дескоп.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
оти линкот преку бт ти е дигитален, што ќе пуштиш тоа ќе свири, нема загуби.

Да, ама зависиш од квалитетот на A/D конветорот во Bluetooth уредот :-\.

Но, сепак, да бидам искрен, имам чуено како звучат денешниве петпарачни такви Bluetooth уредчиња... најискрен да бидам, далеку од лошо звучат, така да, можеби и не е лоша комбинација ;).

...ама кога би давал 16 за телефон, би дал 10 за телефон и 6 за плеер :D моја преференца...

И јас исто би направил ;). Уште да имаше добри транспортни плеери на пазарот кај нас, добро ќе беше ::). Не дека странскиве се кој знае што, на крајот пак имаат некој чипсет за смартфон, на touch се, тантара пантара, ова она, што практично значи дека имаш „осакатен смарт уред“ ::)... таблет кој никогаш не пораснал ::) ;D.

Инаку или сум оглувел, или над 16к ги кинит звуциве просечен телефон или лаптоп/дескоп.

Да, оглувен си, сите сме :P :D.

Не поради друго, модерниве аудио картици (мислам на onboard) генерално земено се прилично солидни, навистина даваат до кај барем 20KHz сигнали ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Quote
И јас исто би направил ;). Уште да имаше добри транспортни плеери на пазарот кај нас, добро ќе беше ::).
Па телеком, нико, анхоч нептун имаш. сега се 200-300 еу ама баш грмат. Значи мојш свадба да напрајш со ними поскромна :D
Quote
Да, оглувен си, сите сме :P :D.

на индукаторов за звук ( као ве-у метар софтверски) после 16-18 кхз покажува нула. инаку до 16-17 ги слушам, за сега добро е :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па телеком, нико, анхоч нептун имаш. сега се 200-300 еу ама баш грмат. Значи мојш свадба да напрајш со ними поскромна :D

Мислев на плеери во стилот на MP3 плеери, како што имаше на времето... персонални, за џонгинг ;D.

Сега сите слушаат на телефони, веќе не знам ни некој дали помни за што правам муабет ;D ;D ;D. Дискмен, ама без дискови ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Quote
Мислев на плеери во стилот на MP3 плеери, како што имаше на времето... персонални, за џонгинг ;D.

То друг муабет, инаку да, тие валкмените одамна се аут...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас знам како е во Македонија и во Холандија, но гледам дека многу луѓе во Македонија имаат некоја фантазија дека во Холандија и оопшто Европа, се е беспари а платите се по неколку илјади евра за седење дома или во кафиќ по цел ден.
Во Македонија има фамилии кои поминуваат со 5 евра на ден, но има многу повеќе фамилии кои имаат телефони од неколку стотици евра и трошат поповеќеод  5 евра за кафиња и цигари на ден.

Во споредба со висината на платите... апсолутно е ;).

Јас знам како е во Македонија и во Холандија, но гледам дека многу луѓе во Македонија имаат некоја фантазија дека во Холандија и оопшто Европа, се е беспари а платите се по неколку илјади евра за седење дома или во кафиќ по цел ден.
Во Македонија има фамилии кои поминуваат со 5 евра на ден, но има многу повеќе фамилии кои имаат телефони од неколку стотици евра и трошат поповеќеод  5 евра за кафиња и цигари на ден.

Не, ама многу добро знам колку чинат IT услуги во Европа и кај нас. Прост пример - кај нас, подесување на DC и одржување негово - 500 до 1000 евра месечно (зависи од комплицираност на услугите, при што, се разбира, буквално НАЈКОМПЛИЦИРАНИТЕ се до 1000 евра, меѓу кои спаѓаат и услуги кои нормално, на запад, би ги вкалкулирале како дополнителни услуги, ама кај нас, ајде, може да пројде и со „тапшање по грб“ ::)), плус се бара попуст, тантара пантара, free support, итн. Европа - не праву муабет за под 4000 евра месечно.

Ај да правиме муабет за плата... она што го правам тука, нема теорија под 5000 евра да ме плаќаат во, конкретно, Холандија (сум се распрашувал). Со таа сума на пари месечно, можам да си дозволан стан под кирија и да собирам пари за... било што друго... мој стан таму, пари да праќам тука на фамилија, whatever.

Поентата ми е... не тече мед и млеко, ама генерално земено, е мнооогу подобро од тука што е. На крајот на краиштата, пак ќе повторам, ти си таму и планираш да останеш таму бидејќи е „многу лошо“ ;) (карикирам, се разбира). Не, се разбира дека планираш да останеш таму бидејќи си немаш работа со, прво, луѓе како овде (гагаши, тенедери, партии и се останто), и второ, парите се многу подобри за... па, генерално земено, истиот труд ;).

Чоек, работам freelance (не за Македонски пазар, се разбира LOL :D), знам како е. Направиш нешто плус, бап, плус 100 евра на крај на месец, а не тапкање по грб ::).

Евтините и неквалитетни делови се користат секаде во светот во уреди од ниска и средна класа, нер само во Макердониа.

Да, само што со 5000 евра месечна плата, па и нема баш да ми биде гајле дали ми се зезнал телевизорот од 200 евра купен пред 2, 3 години. Се зезнал? ОК, је*ига, „баци то смече“, земаме нов :).

Арно ама... тука... ај да пробаме да го поправиме ::)... бидејќи... 200 евра и не се баш малку овде... и јас и ти знаеме дека е така.

Незнам за која Македонија зборуваш но кога јас бев последен пат во Март 2021 по пшродавници се продаваат LG, Samsung, Panasonic, се продаваат и брендови само за балканот, но и тука се продаваат евтини брендови кои се со исти квалитет ако не и истите уреди само со друго име.

И јас и ти знаеме дека буквално на три прсти се бројат фирмите кои сеуште немаат поделба на квалитет на производи базирано на местото кое се продава. Скоро сите што ги наведе, освен Samsung, апсолутно имаат Источно-Европски модели, Балкански модели, Руски модели, Западно-Европски модели, итн... и тоа не се делат по друго, туку по квалитет на делови :D. Да, апсолтно, шасиите се тие, ама деловите... знаеме дека не се.

Имам купено Samsung TV на старо од Шведска увезен (сега, баш пред некоја година), работи без проблем веќе 2 години. Пријател купи Samsung кај нас, де немало поддршка за ова, се зезна нешто backlight-от, ајде во сервис, го зема назад, проблем со процесорот, се прегрева, се гаси (smart e), па ај да ставиме ладилно тело, па ај ова... ::)... мислам... за*банции до немај каде.

Funny thing :D, гледам main board од истиот тој TV, нашиов без ладилно тело на CPU, скоро ист модел наменет за продажба во Германија... има ладилно тело ;D ;D ;D... од фабрика, не додаван накнадно, така се продава ;D ;D ;D... да бе, кај нашиве случајно забораиле да им стаат ладилни тела на CPU, кој малер сме значи, да не ти се верува, ц ц ц ц ц ц ;D ;D ;D.

Факт - уредите наменети за продажба на запад се со покавалитетна изработка... барем од "brand name" фирмите (намерно во наводници, бидејќи останаа многу малку фирми кои не се 100 пати прекупени од Кинези и брендот е веќе само машина за правење пари ::))... практично, само Sony... сите останати се помалку или повеќе market place oriented.

Куповната моќ на Македончето не е мала, голема е моќта за жалење и кукање, оди во кафич со телефон од 500+евра со фармерки од 100евра пие кафе од 200 денари и пуши цигари од 200 денари и се жали дека нема пари не му стига платата, оваа година ќе одел само 2 за грција не 4 пати како лани. Патем тоа се 80% од Македонците.

Сакаш да извадам статистики со колку месечни проходи живеат над 400.000 граѓани во Македонија? Верувај, сумата е релативно мала, со под 20.000 денари месечни приходи се баш овие 400.000... за 3, 4, 5 члено семејство.

Да, има и доста онакви за какви што зборуваш, ама верувај, бројот на оние кои стварно немаат е доста поголем, барем 4 до 5 пати.

Жалењето е стара болка на Македонците... од пусто Турско, па наваму... има доста луѓе на кои никогаш не им е доста, колку и да имаат... исто така, рационализирање на буџет... уште една работа која не се учи од мали години кај нас поради... не знам кој е причината, можеби е „абе ајде купи му, машко е, да не му падне ку*ето“, можеби менталитет, можеби... не знам, што... но, во секој случај, да, проблем е, нема збор за тоа.

Така да, конретно за ова, да, апсолутно се сложувам (и претходно го имам пишано истото, во други дискусии со тебе), да, проблем е. И... генерално земено... од моето досегашно искуство... за овие 15, 20% од населението тука... да, нема решение :-\... за жал... проблемот се пренесува од генерација на генерација и... циклусот нема крај... не помага ни она што се поголем број од памтените се ислуваат (без навреда кон никого... да имав опција која во мојот мозок прави логика, и јас ќе киднев одамна ;)), така да... да, генерално земено, не, нема решение... а за жал, овој број ќе станува се поголем и поголем, благодарение на фактот дека оние кои треба да ги подучат, се ислуваат, но... тоа е тоа :-\.

Ја претставуваш Макердониа како држава каде луѓето умираат од глад по улица, ги има и такви но тоа се помалку од 10%, останатите живеат удобно и лагодно.

Точно, така е... но во исто време...

Ја претставуваш Макердониа како држава каде луѓето умираат од глад по улица, ги има и такви но тоа се помалку од 10%, останатите живеат удобно и лагодно.

Далеку од тоа... можеби едно 15, 20% од населението, но остатокот, оние кои не крадат (или не крадат многу)... генерално земено, имаме за егистенција и толку. Театар, кино, КЗЖ (Културно-Забавен Живот) и пред Коронава, ни беше сведен на минимум... да му се мислам дали да купам едно или 2 пива во кафиќ ::)... да, на тоа ни се сведе животот... верувал или не... не знам точно од каде си, но, во Скопје, пиво во кафиќ ти е минимум 100-че моментално... ако испијам 4 пива, јас (баш конкретно јас) имам проблем што ќе правам утре за јадење на работа... т.е. не треба ништо да јадам... т.е. да не купам... а ако правам сендвич, ќе треба да правам математики колку сирење, колку патлиџан треба да ставам, дали од оној по исушениот... или не... ај, ќе го направа со по исушениот, да остане убавиот за децата ;)... и кога ќе стигнам на работа, немам кај да го ставам, бидејќи нели, работодовецот мислел на се ::), па и на некоја, каква таква, мала кујничка со некое фрижидерче во него (ц, многу струја трошел ::)) и... да, станува сендивичот каша попара, бидејќи нема ни клима, нели ::), и... на крај не ти се ни јаде, земаш залак или два, колку да не бидеш без јадење во тие 8 саати, бидејќи ти се гади од патлиџанот кој е пред расипување и топлото сиререње ::)... и... тераш даље со работни обврски...

Е, на ова се сведува животот на околу 50, 60% на луѓето во Македонија... 20% се под ова (најчесто, екстремно), 20% над ова (исто така, екстремно, иако се жалат цело време ::)), но за класичната работничка класа... да, на ова ни се сведува животот ::).

Доколку не беше така ке се бунеа, немаше да се полнат кафичите и да се оди по неколку пати на одмор.

Е да... уште еден проблем со нашиве... не знаат колку е доста ::).

За жал, се имам за*ано премногу пати со наши од овој аспект за да пак „садам краставици“ со нив, така да... ова ќе си остане како типично Македонски проблем - еден комита тројца кодоши. Еден пробува да поведе група и над 90% од групата планираат како да ќарат од тоа што ќе го за*ат ::). Зошто? Појма немам, праша некој од стотиците кои нанзад години проблале да ме за*ат ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И уште една работа... пак јас на крај не сум чинел... и за batka, и за Toma, и за MURO... генерално земено, за сите оние кои мислат дека форумов е моја лична „имовина“ (намерно во наводници, наследен е од BorceBT) и дека јас тука си спроведувам „што јас сакам“ од мојата лична агенда ::)...

Искрено... барем од финанасиски аспект... најлесно ќе ми беше форумов да отиде јабана и да престанам да ги плаќам годишните придонеси...

Правам општ, plain and simple, капиталистички муабет... форумов ми е само ЗИЈАН... не само на мене, на сите оние кои сме дел од администрацијата, но... ете... пак, не чиниме... барем за дел од членовите (не е кон тебе насочен кометаров dr-mr)...

Ама ако... нека биде... форумов ќе постои се додека има која да искуца барем еден кометар месечно, не сметајќи ги членовите на администрацијата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Многумина работат 2 работи, оти 20-30к не стасуваат. Приморани се да се снаоѓаат. Да Бог да не да да влезиш во болнички лавиринити.