Author Topic: Акустичен тестер за кристали  (Read 794 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Акустичен тестер за кристали
« Opened on 29.10.2020, Thursday, 20:21:56 (Edited 30.10.2020, Friday, 20:17:56) »
Испитувач за кристали со звучна индикација, ако кристалот е исправен и осцилира, кога ќе се притисне тастерот од звучникот се слуша тон чија висина зависи од вредноста на кристалот и свети лед диодата. Комплетниот текст и плочката се најдоле, јас наместо двоен прекинувач за бирање на опсегот ставив џампери и ги залепив двата заедно за полесно преместување. Иначе, нема некоја посебна улога на кој опсег е поставено, на средниот ги “фаќаше“ сите кристали што ги пробав. С4 е залемен од доле на плочката, исто и жиците за напојување.
Шемата, плочката и готовиот уред:







People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова е прилично интересно ;).

А не тестира оној универзалнион Кинески тестер и кристали?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не знам, не сум пробал, иначе го направив ова пошто приметив дека најчесто во пракса користам вакви едноставни уреди за испитување компоненти од типот работи/не работи, ако ми треба нешто поозбилно имам еден универзален осцилатор што може да се приклучи на фреквенцметар и точно да се види на која фреквенција осцилира кристалот, ама за брза проверка се фаќам прво за ова... :)

Иначе сега приметив дека сум ја ставил првата верзија од плочката кај што е испуштен водот од анодата на лед диодата нагоре према плусот, да не го преправам цел пост сега кој ќе ја прави плочката нека си го доцрта... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Вака некако треба да дојде?

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Така, јас го свиткав изводот од лед диодата и го залемив, иначе ја корегирав плочката потоа ама по грешка старата сум ја ставил... :P
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа корегирано ;). Во attachment во првиот post ја ставив корегираната верзија ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Tnx ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio