Author Topic: Дрско однесување на членот Toma  (Read 8299 times)

Offline vittoelectronics

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
Дрско однесување на членот Toma
« Opened on 11.09.2019, Wednesday, 20:36:56 (Edited 14.09.2019, Saturday, 00:52:10) »
Почеток на нова тема Дискусијата е почната во оваа тема и пресечена по оваа порака.

Повеќе членови не го посетуваат овој форум меѓу кои и јас од овој Тома кој мисли дека е сезнајко,па добро бе другар те гледам низ форумиве прашуваш дрско(ама баш дрско) па ако веќе знаеш се зошто прашуваш секаде.Секоја чест за гига за стрпливоста
и толерантноста

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Дрско однесување на членот Toma
« Reply #1 on 11.09.2019, Wednesday, 21:49:53 (Edited 11.09.2019, Wednesday, 22:57:53) »
Ајде вака, бидејќи јас сум причина (еве да речеме дека е точно), погледај како се однесуваш ти а како јас. Што е погрешното во мене во оваа дискусија http://elektronika.mk/index.php?topic=14498.msg127160#msg127160

А исто зошто кога ме критикуваш не аргументираш и зошто не го даде твоето мислење во оваа тема па било во чија и полза да е истото.

Измена мала. Потемнетото се однесува за темата во опткаплери (да нема забуна).
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Дрско однесување на членот Toma
« Reply #2 on 11.09.2019, Wednesday, 22:43:43 »
Toma почна вака да се однесува откако беше отстранет од администрацијата на форумов.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Дрско однесување на членот Toma
« Reply #3 on 11.09.2019, Wednesday, 22:50:27 »
Доблесно би било да се наведе и причината за моето одстранување!
За кавга, расправија, несогласувања, различни мислења, се потребни двајца. Сигурно и ти не си бил во елемент на апсолутна пристојност.
Еве во право сум или не...
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Дрско однесување на членот Toma
« Reply #4 on 11.09.2019, Wednesday, 23:12:32 »
Јас скоро цело време (можно е да имало исклучоци) дисутирав на ниво... ниту бев вулгарен, ниту пак директно само ти беше нападнат во дискусијата кога двајца од модераторите на форумот беа исклучени од администрацијата. batka своеволно веќе не се најaвува, ти сеуште си присутен (не е навреда, само констатирам).

Но еве, за сите оние кои не се во тек со настаните, чисто информативно, како дојде до тоа Toma и batka да бидат отстранети од администрацијата на форумов. Нов член на форумот (кој патем, многу културно се претстави во секцијата за претставување, нешто што ретко кој од членовите на форумот го прави, бројот на теми во таа секција буквално се брои на прсти) почнува дискусија околу купување на нов екстерен диск. Очигледно е дека членот не се разбира многу во електроника, но има некои познавања од софтвер и компјутерска технологија, па го интересираше каков екстерен диск да купи бидејќи повеќево нови брзо се расипувале (причината за ова е подетално објаснета во оваа тема), а не сакал да изгуби податоци нареден пат кога ќе купел некој екстерен диск. Дискусијата генерално ја водевме јас и членот. Остатокот е историја бидејќи членот веќе не се најави на форумот, поради опомени од страна на batka и Toma (иако во дискусијата има администратор присутен, LOL :D, па ако требало да се опомене, логично е јас да го направам тоа прво, така ;D). batka сметаше дека е екстремно важно да се почитува едно (генерално земено) маргинално правило, а Toma сметаше дека е важно да се спроведуваат правила од други форуми ??? ;D.

Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?msg=126715
Прочитајте ја дискусијата од овој post надолу и сами заклучете ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Дрско однесување на членот Toma
« Reply #5 on 11.09.2019, Wednesday, 23:33:47 »
Quote
Toma сметаше дека е важно да се спроведуваат правила од други форуми
Добро бре Гига каде напишав да се почитуваат правила од други форуми?.
Мојата поента беше да има некакви пишани и непишани правила (така да се изразам бон-тон)
Од моја страна имаше и благодарност што нешто разбрал, па на крајот на краевите дали е нормално секој да пишува онака како ќе му текне!
на што ќе личи форумот. Па на тој начин се нарушува и имиџот на форумот, дали и за тоа не треба да се води грижа?
Дали администраторите не грешат!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Дрско однесување на членот Toma
« Reply #6 on 11.09.2019, Wednesday, 23:42:53 »
@batka Повеќе не е модератор и не се вклучува на форумот? Тоа според мене е штета.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Дрско однесување на членот Toma
« Reply #7 on 11.09.2019, Wednesday, 23:48:02 »
Од моја страна имаше и благодарност што нешто разбрал, па на крајот на краевите дали е нормално секој да пишува онака како ќе му текне!

Апсолутно дека не е, но во ситуација кога форумот има вкупно 10 активни членови, сметам дека е важно да се направат определени отстапки... и стојам зад ова... ти и batka не сметавте дека е ова важно.

на што ќе личи форумот. Па на тој начин се нарушува и имиџот на форумот, дали и за тоа не треба да се води грижа?

Конкретно овој член, не рушеше ништо од имиџот на форумот. Членот си прашуваше и добиваше одговори јавно, па и други некој ден ако прашаат, да не мора се да прекуцуваме, можеме да го препратиме да ја прочита таа тема... но не и сега бидејќи е веќе уништена и не би сакал ни јас да се навраќам на неа, а не па да препраќам некој друг кон неа.

Но, затоа, еве, имаме поплаки за тебе и твоето однесување, додека за однесувањето на pocttopus, немав добиено никаква поплака. Ако ти пречело, можеше да го продискутираш тоа во секцијата за администрација, а не директно да одиш на опомена.

Нејсе... ова е веќе историја, бидна што бидна... дадов линк до темата во која почна целата расправија чисто за информација на останатите членови на форумов (оние кои не биле активни тој период), да не биде муабетот дека криеме зошто не сте ти и batka веќе дел од администрацијата на форумот.

Дали администраторите не грешат!

Апсолутно дека грешиме, луѓе сме... и се извинувам кога грешам. Не сметам дека згрешив, затоа не се извинувам за мојата постапка (отстранување на тебе и batka од администрацијата, ако мислиш на тоа). Впрочем, ви беше дадена шанса да си го корегирате однесувањето кон членовите на форумот. batka воопшто не обрна внимание на тоа барање, сметајќи дека нема потреба од такво нешто (претпоставувам, не мислам дека искоментира нешто во врска со моето барање), а ти пиша дека „ако можеме да прифатиме некои од твоите „бубици“, ОК, ако не, тоа е тоа“... епа... тоа е тоа Toma.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Дрско однесување на членот Toma
« Reply #8 on 11.09.2019, Wednesday, 23:51:24 (Edited 12.09.2019, Thursday, 03:26:37) »
@batka Повеќе не е модератор и не се вклучува на форумот? Тоа според мене е штета.

А не е штета како се однесуваше према нов член кој имаше направено некои мали грешки, а он изреагира како што изреагира, иако јас бев активен во дискусијата (прочитај ја темата од која ставив линк во претходните post-ови)?

И само да напоменам, ова не е прв пат на овој начин да се оденсуваат batka и Toma... имало и претходно ситуации кои апсолутно можеле да се решат на многу подруг начин освен со ставање извичници на крај од реченици и посочување кон правилата, но не... конкретно со нив, тоа скоро никогаш не се случило.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Дрско однесување на членот Toma
« Reply #9 on 11.09.2019, Wednesday, 23:59:16 »
А и да су згрешил (јас сметам дека нема ништо злонамерно или тенденциозно напишано и направено) дали Гига си сигурен дека членот дојде да си го реши проблемот и повеќе нокогаш да се појави а исто така и да се појави дали ќе помага или само ќе бара (као онаа дај попе рака а потоа на попе рака).
И за крај на мислата дали од толку помагања и донација заслужив јас сам да се отстранам од модератор па да останете без нкого кој има 45 години искуство кое може да го пренесе (а го пренесуваше несебично) за добробите на членови а посебно за некаков имиџ на форумот... Не ја разбирам политиката на администраторот/е во врска со иднината на форумот.
За жал мислам дека како се сели Македонија така полека се сели и форумот!
Навистина жално македонско а црно!

За извичниците не си во право.
Пишано е Извичник означува чудење а не карање.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А и да су згрешил (јас сметам дека нема ништо злонамерно или тенденциозно напишано и направено) дали Гига си сигурен дека членот дојде да си го реши проблемот и повеќе нокогаш да се појави а исто така и да се појави дали ќе помага или само ќе бара (као онаа дај попе рака а потоа на попе рака).

Ист аргумент презентираше и кога се дискутираше за ова во секцијата за администрација... веќе имав пишано дека ваква е ситуацијата на скоро сите форуми... 10, 15, 20, 100 активни членови, останатите имаат по 2, 3, 10 post-а и тоа само со побарувања.

Искрено, не мислам дека ситуацијата со овој член ќе беше ваква бидејќи одвои време да се претстави во секцијата за претставување, но дури и ако беше, тоа не значи дека со камења треба да се фрла по него ако случајно „чепне“ некоја од „заповедите“ на форумот.

Патем, ниедно правило не беше прекршено. „Правилото“ за кое batka го опомена се спроведуваше „на шашма“ и никаде го немаше пишано во правилата, а она што ти го искоментира како „правило“, што дури подоцна разбрав дека е цитат од правила од некој друг форум (ова е апсолутно недозволиво, ние не се мешаме во правилата на други форуми, ниту пак имам намера да цитирам делови од правила на овој форум на друг, тоа е сосема друга заедница), може евентуално да се предложи како опција за дополнување или менување на правилата, но во некоја друга тема, а не во тема во која воопшто не ни се дискутира за правила.

И за крај на мислата дали од толку помагања и донација заслужив јас сам да се отстранам од модератор па да останете без нкого кој има 45 години искуство кое може да го пренесе (а го пренесуваше несебично) за добробите на членови а посебно за некаков имиџ на форумот... Не ја разбирам политиката на администраторот/е во врска со иднината на форумот.

Тоа што имаш 45 години искуство во определена струка, не ти дава автоматски за право да делиш правда во тема на форум на кој си модератор, а има администратор присутен во дискусијата. Те цениме како кадар на форумот, да, но твое право е дали ќе останеш и ќе бидеш активен или не (исто како што беше и на batka, но он реши повеќе да не се највува на форумов). Во ниеден момент не бевте банирани ниту ти, ниту batka... само сметав дека крути карактери како вас веќе не ни се потребни во администрацијата... и затоа и го дадов тој ултиматум: или ќе си го смените односот (што чисто се сомневам дека навистина ќе се сменеше, барем знаејќи колку години имате и ти и batka) или јас отстапувам од функцијата администратор на форумот. batka реши веќе да не се најавува на форумот и post-ираше еден опростувачки post кој сметавме дека не треба да биде јавен (поради тоа што немаше никакви детали околу дискусијата поради која заминува... парафразирано, се сведуваше на тоа дека „администрацијата на форумов врска нема и нема што да барам јас веќе тука“) и затоа се префрли во секцијата за администрација (може пак да го ставам јавен да биде, па и останатите членови ако сакаат да прочитаат, изјаснете се, ако сакате да биде јавен, ќе го префрлам), што беше сватено од моја страна како „што ве шмирглам“ и затоа потоа беше изваден од групата модератори, а ти го пиша она што го пиша („јас си имам бубуци, ако ги трпите ОК, ако не, тоа е тоа“) и беше сватено како оставка од моја страна и затоа и ти беше тргнат од групата модератори.

Конкрена политика форумов нема бидејќи не сметам дека треба да има... сметам дека треба да се одлучува врз база на „од случај до случај“, при што се анализира конкретниот случај, а не одма да се фрлаат правила кон членот кој можеби нешто згрешил. Правилата моментално не го дозволуваат ова, и ќе има промена на правилата, но сум немал време да направам анализа и да ја презентирам на остатокот од адмнистрацијата, а и на членовите од форумот. Можам само да кажам дека политиката по која се водеше форумов веќе нема да биде онаа која беше години наназад и дека работите ќе се сменат (барем според мене) во позитивна насока.

За извичниците не си во право.
Пишано е Извичник означува чудење а не карање.

Очигледно не си долго време присутен на форуми или други видови на online заедници... не знам како да го објаснам ова на друг начин ??? :D... да, се вика и „чуденка“, но јас колку што знам, тоа е за прашалникот, а не за извичникот.

Без разлика, прашај кого сакаш кој долго време е по online заедници, големи букви и извичници (особено три по ред, кој ја прочита темата, ќе види дека во опомената од Toma, има буквално три по ред) значат ВИКАЊЕ!!!.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
Тоа што имаш 45 години искуство во определена струка, не ти дава автоматски за право да делиш правда
Аман бе Гига каде делам правда а бре не сум судија. поентата за 45 години ми е сосема друга од тоа што го мислиш. Сакав да речам дека можам многу да помогнам а и толку многу сум помогнал а да, се секаќаваш ли како се смееше парафразирам: сигурен сум 95.328%.
Само као пример без претензиии.
Значи можеме да толкуваме (така да речам) како сакаме. или како го знаеме или разбираме
Различна употреба при различни ситуации.
Пример јас сметам дека со три извичниока многу се чудам( ајде нака грешам) а со едн извичник неможам пак да грешам.
Така да има и правила ама има и своеволно толкување сепак се зависи од контестот на поентата.

Употреба
Извичник се пишува:
на крајот од извичните реченици со кои се изразува чувствена состојба или реакција (возбуда, радост, чудење, воодушевеност, изненадување, предупредување, страв, лутина, гнев, итн.);
Примери: Земјо моја, татковино мила!
Оди си!
Каква убавина!
на крајот од речениците со кои се искажува заповед или забрана за вршење некое дејство;
Пример: Дојди ваму веднаш! Немој да излегуваш!
на крајот од извични реченици со кои се изразуваат желба или поттик за вршење (или невршење) на некое дејство;
Пример: А да дојдеше кај мене! Ајде да работиме!
за изразување благослови и клетви;
Пример: Живи и здрави! Од убаво да не куртулите! Оган да ги изгори!
на крајот или во средина на реченица преземена во директен говор;
Пример: Во училната се слушаше: „Фати го! Грабни го!“ и трескање на вратата на крајот.
во нагласени форми за обраќање или повикување;
Примери: Еј! Дојди ваму!
Ученици! Потивко малку!
по поздрави и зборови со значење на учтивост, љубезност, предупредување, погрдност;
Пример: Здраво! Добар ден! Мило ми е! Внимавај! Срамота!
ад извици со кои се искажуваат разни чувства или служат за имитирање на звуци или животински гласови;
Пример: Оф!, Леле!, Муу!, Мјау!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Аман бе Гига каде делам правда а бре не сум судија.

Беше... не си повеќе.

Сакав да речам дека можам многу да помогнам а и толку многу сум помогнал а да, се секаќаваш ли како се смееше парафразирам: сигурен сум 95.328%.

Ако мислиш на емотивна база дека ќе потклекнам, се лажеш, пројде тој воз. Требаше кога замолив да бидете по толерантни и ти и batka, да се извиниш и да признаеш дека немаше потреба да се вмешаш во разговорот, иако веќе виде една „опомена“ од мене према batka во темата, но не, ти реши да „газиш даље“, иако немаше потреба... и не само ти, и batka исто.

Таков си каков што си, во ред, веќе пишав, ценет си како кадар на форумов (барем од моја страна) и убаво е од твоја страна што сакаш да го пренесеш знаењето... си бил модератор, но тоа е веќе минато свршено.

И поентата на темава (барем јас така ја толкувам) беше околу твојот однос, кој не беше ваков додека беше модератор, тоа можам да го потврдам јас, а верувам и останатите членови.

А исто зошто кога ме критикуваш не аргументираш и зошто не го даде твоето мислење во оваа тема па било во чија и полза да е истото.

Ова сега го видов и навистина не го разбирам. Појасни.



Околу извичниците... ајде еве, јас да не судам, нека пишат останатите членови како каков тип на емоција (психичка состојба која се манифестира физички) би сватиле реченица со еден извичник на крај и реченица со три извичници на крај. Притоа, мора да се потенцира дека таа реченица не е поврзана со темата на дискусија и е пишана од модератор, згора на тоа, текстот е болдиран.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline vittoelectronics

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
Тома во темата што ја имаш потенцирано да бидам искрен се однесуваш цинично се фаќаш за точка запирка бројка или нешто слично што во таа ситуација не е ништо толку ризично.Тебе во некои ситуации ти се побитни некои небитни работи отколку да се фокусираш и да помогнеш да се реши проблемот на колегата
Јас искрено тогаш сум пробал да помогнам ти се однесуваше така и за нареден пат неможам да пробам да помогнам се додека некој се фаќа за глупост тоа иритира и понижува

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Кога веќе сме тргнале вака ај и јас по твојот терк на пишување.


Аман бе Гига каде делам правда а бре не сум судија.

Quote
Беше... не си повеќе.
Ниту сум размислувал ниту сум бил Тоа е твој впечаток
Ако мислиш со тоа дека јас  кога сум станал модератор сум добил “крилја„ многу се лажеш јас не сум тој тип на индивидуа
или како што велат Дај му на човек власт да видиш каков е (ќе му го видиш вистинскиот карактер)

Quote
Сакав да речам дека можам многу да помогнам а и толку многу сум помогнал а да, се секаќаваш ли како се смееше парафразирам: сигурен сум 95.328%.
Еве и овде си ме разбрал погрешно мојот впечаток е дека мислиш се каам а не е тоа ниту мислата ниту поентата

Quote
Ако мислиш на емотивна база дека ќе потклекнам, се лажеш, пројде тој воз.

Еве пак сме на истото ти мислиш дека мене сега ми е жал што не сум модератор многу се лажеш со тој заклучок
Напротив сега немам обврски ниту одговорност што ме прави многу повеќе релаксиран и спокоен.

Quote
Требаше кога замолив да бидете по толерантни и ти и batka, да се извиниш и да признаеш дека немаше потреба да се вмешаш во разговорот,
иако веќе виде една „опомена“ од мене према batka во темата, но не, ти реши да „газиш даље“, иако немаше потреба... и не само ти, и batka исто.

Зошто си убеден дека само ти си во право
Јас мислам дека немаше потреба од никакво извинување од моја страна од причина што ако внимателно уште еднаш ја прочиташ темата
според мене треба да дојдеш до заклучок дека во постовите подолу има зборови кои треба да се разберат како мое прифакање на тоа
дека членот ме разбрал а и јас него или сме се разбрале

Quote
Таков си каков што си, во ред, веќе пишав, ценет си како кадар на форумов (барем од моја страна)

Дали тоа сега јас треба да го толкувам како комплимент или како смирување на страстите
Значи да оставиме на тие малку активни членови да судат и молкум (или јавно) во својата душа да прифаќаат или не како релевантно онаа што јас го имам напишано и некој било кој друг, па да во својата пракса го користат моето мислење или на било кој друг ама за истата проблематика
 
Quote
и убаво е од твоја страна што сакаш да го пренесеш знаењето...

Значи сега со твојот личен однос кон мене треба да дојдам до заклучок дека си бил во заблуда
 
Quote
си бил модератор, но тоа е веќе минато свршено.

Моето пишување нема апсолутно никаква намера дека жалам или дека сакам да сум модератор (имам каде сум) што веќе не сум модератор и дека сега се умилкувам да се вратам ...(апсурд)

Quote
И поентата на темава (барем јас така ја толкувам) беше околу твојот однос, кој не беше ваков додека беше модератор, тоа можам да го потврдам јас,
а верувам и останатите членови.

Каков е сега мојот однос различен е? не не различен туку сега како обичен член немам интенција и одговорност да реагирам таму каде сметам дека некој  греши или не

Quote
А исто зошто кога ме критикуваш не аргументираш и зошто не го даде твоето мислење во оваа тема па било во чија и полза да е истото.
Па членот според мене напиша негово мислење дека сум дрзок а не образлои зошто!

Quote
Ова сега го видов и навистина не го разбирам. Појасни.
Ќе ти појаснам.
Кога веќе донел заклучок дека сум дрзок требало да се вклучи во темата и да го даде своето видување на поентите во темата со аргументи и негови факти
И јас можам да речам дека членот нема поим од нешто ама сето тоа треба да го аргументирам било точно или не а не само така да истресам од ракав.

Quote
Околу извичниците... ајде еве, јас да не судам, нека пишат останатите членови како каков тип на емоција
(психичка состојба која се манифестира физички) би сватиле реченица со еден извичник на крај и реченица со три извичници на крај.
Притоа, мора да се потенцира дека таа реченица не е поврзана со темата на дискусија и е пишана од модератор, згора на тоа, текстот е болдиран.

Еве и јас се сложувам со тоа да судат по свое сопствено убедување.

Оваа со болдирањето неможам да најдам за што станува збор и во кој контекст е напишано.

А дали пренесувањето на мислење дека и на други мрежи и од други извичниците се толкуваат така или онака ( не е некој вид на цитат)  или нели е исто со постирање на некој цитат од друг извор со кој се сака да се каже дека онаа што го прави членот во моментот не е по некои правила пишани или непишани.

Како го сфаќаш твојот израз “сватиле“. Мислиш ли дека е правилно напишан
Форумот е македонски а сеуште е признаен и кодифициран литературниот македонски јазик и треба да се придржуваме на тоа ако веќе претендираме дека сме Македонци.


Со овој пост сакам да појасниме некои работи. Се работи за различни луѓе со различни карактери и ментални склопови (генерално земено) .
Инаку како да пишуваме и што и да напишеме можеме погрешно да се разбереме затоа да се донесе конечен суд за било која индивидуа потребен е отворен разговор
во живо во четири очи и тогаш најверојатно можеме да донесеме како таков суд за некого каква индивидуа е со сите свои мани и врлини.

Во принцип сум противник на такви долги пишувања затоа што е заморно се одзема време а и во многу случеви се губи поентата.
Овој пост е некаква си реплика на претходнит за други отом потом (ако има потреба).
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!