Author Topic: Проблем со фрижидер Samsung RL41WCSW [РЕШЕНО]  (Read 11059 times)

Offline blizzard

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Проблем со фрижидер Samsung RL41WCSW [РЕШЕНО]
« Opened on 31.08.2019, Saturday, 12:01:50 (Edited 14.09.2019, Saturday, 18:03:49) »
Дечки ми треба помош.

Ми изгоре трагфото на фрижидерот.

влез 220-240В, излез 13.5 и 16.5В.

Кај може да набавам вакво или некој да ми го поправи старото?

Ве молам пишете, без фрижидер сум на горештиниве :(

фала!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Кисела вода, Гига ват го знаеше, до цвеќарата е мислам, бај кај Y раскрсницата, како по скали под земја е.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Китан, во Кисела Вода. Ако одиш по Јужен Булевар накај Кисела Вода, тераш право. Пред да заврши булеварот, кај триаголникот кај рампа, од левата страна има дуќанчиња за гуми, црева, има и некое хемиско чистење... епа таму е и Китан ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline blizzard

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Дали тој винклува трафоа, или е само мајстор за фрижидери? Јас мајстор имам, кој утврди дека трафото е прегорено и треба ново/да се поправи и сега барам чаре :)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Што улога има тоа трафо во фрижидер, многу ме интересира?


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Новите фрижидери имаат контрола со микроконтролери, потребно е за напојувањето на микроконтролерот и останатата „фина“ електроника ;). Без неа, фрижидерот е практично мртов... исто како и кај програматорите за новите машини за перење и сушење. Ако не може да го оправиш програматорот или не можеш да најдеш адекватен заменски, практично тоа значи фрли ја машината за перење или сушење во отпад :-\.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Проблем со фрижидер Samsung RL41WCSW [РЕШЕНО]
« Reply #6 on 01.09.2019, Sunday, 03:09:56 (Edited 01.09.2019, Sunday, 03:33:18) »
Аха, мислев дека станува збор за обичен фрижидер, сепак станувало збор за напреден фрижидер.
Замисли на овие новиве смарт фрижидери со вградено вифи блутут и инсталиран андроид да почне да оди во некој бутлуп оперативниот, за брзо време се` ќе се расипе во фрижидерот додека му најдеш решение. :)



Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Затоа не ги сакам smart уредите... бидејќи ако микро-електрониката не работи, практично ништо не работи и може слободно да го фрлиш во ѓубре уредот ::)... си купил цел „разладен плакар“ кој не може да работи заради едно глупо „сантим на сантим“ чипче... е*ати технологијата ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Нема како на друг начин да се земат повеќе пари од уреди за домакинството, затоа се бута се во нив, опции кои  голем дел корисниците нема ни да знаат дека постојат но ќе ја дигаат цената. Но затоа пак луѓе како креаторите на Mirai botnet се радуваат на нив.
Доколку влезе во некој bootloop или некој друг нездрав мод фрижидерот, надевај се дека комшијата има место во неговиот и е добродушен  :) .
Сепак се ВРТИ !!!

Offline blizzard

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Трафото е пред електрониката. Среќа оно изгорела а не цела плоча.

Некој квази мајстор од ЕВН дирал нешто кај сатовите во зградата и кога дојдов кај меене начекав дупли напон, на сите штекери ми беше 380-400 волти. Фрижидерот ( трафо ) и кафематот изгореа, среќа друго спасив, не знам ни јас како, све искучив, дојде мајстор и стави една контра фаза или како и да се вика и се врати на 220-240.

Сега трафотото да го сменам, дел е од 1000-2000 денари, не ми се купува цел фрижидер ради едно трафо :(   

Кој оправа пишете уште некој и утре ќе вртам телефони...

фала дечки.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Најверојатно ја прекинал нулата чим добило меѓуфазен напон на штекерите... :P
Како и да е, ако се решиш за винклување и јас би ти го препорачал Китан. Е сега, не кажа колкава моќност е трафото, ако е само за електрониката не верувам дека е многу големо, можда е и за на плочка од тие залиените во пластика, во тој случај не верувам дека ќе се нафати да го премотува.
Би било добро ако можеш да го сликаш и да пишеш димензии, исто и плочката, да видиме како е решено напојувањето. Ако добил на примар дупло повисок напон, и на секундар исто ќе даде дупло повисок, можда и на плочката има нешто настрадано поради тоа.
Во краен случај тоа трафо може да се замени со две други што ќе дават 13,5V и 16,5V секое, при што ќе треба механички да се упасуваат.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Единаесет реплики до сега, а сеуште не знаеме за каков трансформатор се работи!!!
Освен 13,5V и 16,5V не знаеме колкава е вкупната моќност на самиот трансформатор, не знаеме дали тие 13,5V и 16,5V се засебни
(галвански разделени меѓу себе) или се во некоја засебна врска (пример напонот меѓу првиот и вториот е 13,5V, меѓу првиот и третиот е 16,5V) или било каква друга комбинација! Не знаеме колку е струјата што треба да ја даде (напонот меѓу првиот и вториот 13,5V) и соодветно (напонот меѓу првиот и вториот 16,5V) или било каква друга комбинација, и сега се поставува прашањето на основа на што се пишува во овој случај!
И сега пак сум “оној„ кој сака да му се реплицира дали сум во право или не!!
Благодарам на Не истомислениците!!!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Некој квази мајстор од ЕВН дирал нешто кај сатовите во зградата и кога дојдов кај меене начекав дупли напон, на сите штекери ми беше 380-400 волти.

Тоа е меѓуфазен напон на трофазен систем. Ги измешал жиците, некоја од фазите ја врзал наместо нула... со среќа ::).

Фрижидерот ( трафо ) и кафематот изгореа, среќа друго спасив, не знам ни јас како, све искучив, дојде мајстор и стави една контра фаза или како и да се вика и се врати на 220-240.

Вратил назад како што требало да биде, т.е. дознал која е нулата, ја откачил фазата која била врзана наместо нулата, ја ставил нулата на место и онаа фаза која ја откачил, ја вратил назад каде што треба.

Единаесет реплики до сега, а сеуште не знаеме за каков трансформатор се работи!!!

Апсолутно си во право. Ни слика, ништо... без адекватни информации, не може да се добие адекватен одговор.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline blizzard

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
Re: Проблем со фрижидер Samsung RL41WCSW [РЕШЕНО]
« Reply #13 on 01.09.2019, Sunday, 16:35:10 (Edited 01.09.2019, Sunday, 17:00:51) »
извинете, не се разбирам до толку..

еве да не ставам слика, ке пратам линк слика од трафото: DA26-00009N



и еве што имам од податоци

TRANS POWER;-,CORE,-,-,230V,16.5V, 13.5V

тој што го продава на ибеј пишува дека аутпут е 16.5волти.

околу 5-6см е трафото...

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Можеби подобро ке биде тој што го проверувал фрижидерот да набави соодветно трафо, или најде мајстор за старото кое според сликите не верувам дека некој ке сака да го прави, не вреди.
Сепак се ВРТИ !!!