Author Topic: Гравирки и слични електрични машини  (Read 31226 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Да тие се топ, само се многу кратки, али за ппк добри се. Патем нови има да се купат ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Сигурно би можело некако преку заболекар да се нарачаат нови
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Точно, но излегуваат милиони алатки :) Па кинези како кинези пробуваат да те ќарат т.е. еве на пример бургииве ќе ги најдеш истите и за 3 долари. Ако ги купиш ними ништо не добиваш...
p.s.
Ете јас за истите платив 1.17 усд...

Абе пак не читаш, ама ајде ::).

Ако сакате да добиете генерална слика што се има за грвирки кај Кинезиве, пишете "rotary tool" во Search на eBay, подесете филтри (Price + Shipping Lowest First и Free International Shipping) и ќе видите што се има ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Го прочитав, ама излагаат по миљон од ист вид, ај овие, ај оние и се губам некако хехе

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Стигна денеска, мада уште немам футер, а овие што идат со нејзе се малце шашави, не се баш прецизни, но осовината ми изгледа центрирана. Очекував да е побучна, но кинезиве и на тоа мислеле очигледно. Малце сака тренирање осет, може лесно да се прегори, но доколку не се запиња како сивоња би требало долго да трае.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сликни да видиме што ти стигнало ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #66 on 15.11.2018, Thursday, 09:21:58 (Edited 15.11.2018, Thursday, 14:59:20) »




После 2-3 дупки некако се центрира бургијата и е ок сега за сега, но ќе го почекам и футерот. Има некој опсег на обртаи кај што влага во резонанца и е бучна, но не мора баш тука да се „вози“ т.е. може да се избегава тој опсег, генерално е топ за сега.
е сега ми остана меракот за поголемите гравирки, али здравје за ним и понатака можеби.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Има некој опсег на обртаи кај што влага во резонанца и е бучна, но не мора баш тука да се „вози“ т.е. може да се избегава тој опсег, генерално е топ за сега.

Не треба така да прави. Ја проба на празно, без ништо, дали резонира? Ако и така резонира, значи не е центрирана како што треба. Врати си ги парите, не треба така да прави. Јас ниедна што нарачав не резонира во ниедна комбинација и со секаков футер, секоја од нив спиеше.

ПС: Ама си ја зграпчил, ко да ќе ти ја земе некој, хахахах ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
па не тресе, само е погласна, а без футер добро се гледа дека осовината е в центар. Инаку така ја држам дека е држам за кабел, за да ја фатам цела :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добро, ако е само погласна, тоа е ОК, така е и кај мене ;).

Ама пак не сватив, погласна е само на определен број на вртежи, не на максималниот? Бидејќи, нели логично е да е најгласна ако е на максимум пуштена, ако е најгласна на некоја вредност на димерот пониска од максималната, тогаш да, резонира и значи дека не е избалансирана како што треба. Таква беше ситуацијата (и уште е ::)) со мојата Dremel 300. Ја немам пуштено веќе една година, ако не и повеќе, само поради тоа... не се слушаше ништо кога ќе ја погоди резонантната фреквенција, пишти, пара уши :-\.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да , на средина негде е најгласна, ќе ти ја донесам деновиве ако имаш време ѕирни ја, имаш повеќе искуство...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Донеси ја побрзо за да знаеш дали да си ги враќаш парите или не ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #72 on 16.11.2018, Friday, 19:46:09 (Edited 18.11.2018, Sunday, 06:45:31) »
Еве ја мојава, ја платив ~17$ Не можам да ја осетам дека баца, ќе треба по пошта да му ја пратам на ГигаВат за инспекција :)







@GigaWatt
Крив си за се` :D
Го очекуваме загинатиот пост со разните додатоци за гравирките што ги купивме со @bicikle :)


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Кај тебе поинаков е футерот, али ќе видиме Гига што ќе кажи утре задутре.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Не би требало да е различен футерот, што знам. :)

Да, различен е, кај мене таква ситна бургија нема да ја стегне воопшто.