Author Topic: Гравирки и слични електрични машини  (Read 30486 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Со здравје да си ја користиш ;). Ќе видиш, незаменливо алатче е ;).

Стигна со неа ваков multi-chuck?

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline trouble92

  • Нов член
  • *
  • Posts: 31
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #31 on 16.05.2018, Wednesday, 03:24:26 (Edited 16.05.2018, Wednesday, 10:57:19) »
Не, нема футер, иста димензија се сите алатки влегуваат како во конус кој се стега и толку.








Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одлична зделка, со здравје да си ја служиш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, за парите е одлична зделка ;).

И задолжително земи си multi chuck ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Јас имам иста таква кај мене излезе гјубре па затоа земав дремел.
Сајлата се скина на првото користенје почна да превртѕува футерот кочницата за стеганје заглавува и се отвара кукиштето, тие наставците со различни димензии  на отворот (немам поима како се викаат) излегуваат многу тешко се на се фрлени 20 евра за мене
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Има некој земено гравирка од хубо, како се има покажано ? КО бајаги украинска, а и 2000 ден е со додатоци, толку се и на али.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сајтот не им работи. Дај стави слика да видиме каква е.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ех, не го запамтив брендот али ќе поминам деновиве, ако дозволуваат и ќе фотнам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #38 on 15.07.2018, Sunday, 16:31:38 (Edited 15.07.2018, Sunday, 16:59:11) »


Се гледа? 2300 е со додатоци.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, откако ја средив, се гледа ::).

Дај не зезај, имаш опција Preview пред да post-ираш, ќе видиш дали се гледа или не.

И да знаеш дека на imgur нема да добиеш директен линк до сликата ако само на крајот од линкот додадеш .jpg. Десен клик --> View Image и URL-то што ќе го добиеш во address bar, тоа е тоа што ти треба ;).

Инаку, околу гравирката, сметам дека се исплати само тоа што стига заедно со сајла, инаку, 2200 би рекол дека е многу за Кинеска гравирка (Кинеска е, 100%). А за остатокот од додатоците, ќе видиш дека ќе користиш многу малку од нив, најчесто ќе купуваш дполнителни од Кинезите. Јас прво на листа би ставил multi-chuck ;).

Провери ја во празен од, стави ја на максимум без додатоци (ни футер) и види дали ќе почне да „бруи“ (осцилира). Ако не прави така, добро е исцентрирана ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Се надевав дека од пц ќе се гледа дека доставив .јпг на крај, само менуваат овие сликариве политики, а јас сум така инертен човек, нешто чим ми функционира е гледам причина за емиграци :)
Да да на сајлата мислев.
Каков е тој мултичук футер, на кој мислиШ?
Осовината навидум е како тој најгоре на постот со дупка внатре. Па ваљда дозволуцаат проба во хубо пред да го гупиш. На бувљак дозволуваат ( 20 денара :) ), па сега во реномирана продавница. Ќе поминам утре баш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Каков е тој мултичук футер, на кој мислиш?

Ваков.



Па ваљда дозволуцаат проба во хубо пред да го гупиш.

Ако не си ја купил веќе, задолжително пробај ја пред да ја купиш, да не излезе потоа дека има ексцентар, па да тресе и да шантра, бидејќи за такви работи, најчесто не дозволуваат да ги вратиш назад уредите (според нив, исправна е, работи). Барем порано беше така, сега може да земеш и друга или да си ги вратиш парите со образложение „не ми се доапаѓа“, ама па ако е секоја таква (серијата е утната), пак џабе ти е, на крајот ќе си ги бараш парите, ич нека не ти е гајле ;).

Значи, тест проба пред да ја купиш, 10, 15 секунди во празен од, на максимум, види дали бучи или осеќаш вибрации на рацете ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Да ја купев што ќе прашував :) . Па ова обичен футер само да пасова на осовината :)
Ај ќе гледам утре да видам да ја пробам ако дозволат, гледам слабо одат па може и некој попуст да се дочека во догледно време, ако не се моментално.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па ова обичен футер само да пасова на осовината :)

Е да, ама не стига заедно со ниедна во пакет :S.

Ај ќе гледам утре да видам да ја пробам ако дозволат, гледам слабо одат па може и некој попуст да се дочека во догледно време, ако не се моментално.

Сигурно има причина зошто слабо одат 8)... не е тоа за џабе.

Ај пробај ја убаво, разгледај да не нешто не е како што треба, ако се изгледа како што треба, ОК, земи ја, ама ако ти е сомнителна, ако не ти се брза, пак би ти ги препорачал копиите на Dremel од ebay ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Затоа реков да прашам, од една страна се лажиш на попуст, ко бајаги ако има проблем ќе ти ја средат одма, кога ќе ја однесеш в сервис сосем друга приказна. А и не си ја земал нова за да се зезаш по сервиси. Ако е за така со крпена се зезам 15 год, па не е проблем да почекам уште некое време. Мене не ми е проблем и таа од али, барем е проверена :) Ама па мора некој и овие да ги провери :)
Зш не ги земаат, што знам има повеќе фактори, да му се невиди и "пазарска" брусалка на пример да земиш првите 15 мин (не сек) ќе биде брич, после ќе почниш да веруваш дека можеш да полеташ заедно со неа од вибрации :)
Немам загледано макита/мактек дали имаат вакви глодалици, некако ептен сум задовилен од ними, а мактек и прилично поефтини се, а ист е квалитетот ( некој ват се послаби ).
Инаку таков тип сум што за една работа 15 пати ќе се премислам, али ете и такви не има :)