Аналогна електроника > Видео техника

Една антена, 3 ТВ приемници

(1/7) > >>

munja:
Како што гласи насловот сакам да поврзам 3 боом тв ресивери на една антена дали е тоа возможно и како да се направи тоа?

GigaWatt:
Ти треба сплитер, како на сликата. Може да се најде на многу места... на пазарче, продавници за електронски компоненти, кабелските оператори ги имаат на тони.

munja:
Го имам ваков сплитер наместено кабелската ја делам така сега ке се земам боом а имам една антена и не бев сигурен дали ова ке заврши работа да не е слаб сигналот бидејки од кабловските користат засилувачи а јас нема да користам ?

GigaWatt:
Не би требало да има проблем, слабеењето би требало да биде мало во опсегот во кој се користи сплитерот. Ако имаш 3 way splitter, искористи го тој. Ако имаш два 2 way сплитери, врзи ги во серија и двата и ќе добиеш три излези. Ако замрзнува и сецка сликата, земи еден 3 way и не би требало да имаш проблем ;).

Toma:
07MM-GM03 Specifications
Insertion Loss 6.5-9.5dB

--- Code: ---https://mmassets.objects.cdn.dream.io/downloads/brochures/07mm-gm03_brochure.pdf
--- End code ---
Потребно е да се објасни оваа Insertion Loss 6.5-9.5dB.
Јас сум по практика, теоријата за теоретичарите, да објаснат што значат бројкиве 6.5-9.5dB !

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version