Author Topic: FM MP3 модулатор за автомобил  (Read 7579 times)

Offline dimce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 257
 • Gender: Male
FM MP3 модулатор за автомобил
« Opened on 16.02.2017, Thursday, 15:24:05 (Edited 18.02.2017, Saturday, 05:17:09) »
Здраво

Дали некој правел слушни тестови на ФМ МП3 Плеери со AUX за кола колку раздвојување на каналите имаат? Јас имам еден таков раздвојувањето му е катастрофа ако пуштам пример само лев канал  десниот се слуша како да е до пола пуштен и обратно пуштам само десен канал левиот се слуша со пола глас. Имам и ФМ ПЛЛ од EBAY  исто катастрофа сосем малку е по добар од фм МП3 плеерот. Сакав да си направам Wireless предавател со мал домет да можам музиката или филм кога гледам на вечер да не им сметам на моите  да го користам мобилниот телефон како приемник. Ова МП3 плеерот и овој плл од E-Bay звукот им е тапа.

TeslaBt

 • Guest
Одг: ФМ МП3 МОДУЛАТОР ЗА КОЛА
« Reply #1 on 16.02.2017, Thursday, 18:47:22 »
Ако користиш компјутер како извор за филмот/серијата има друго чаре. Има апликација која го стрима звукот од компјутерот на телефонот.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6320
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: ФМ МП3 МОДУЛАТОР ЗА КОЛА
« Reply #2 on 16.02.2017, Thursday, 19:01:43 »
Има апликација која го стрима звукот од компјутерот на телефонот.

Интересно ова, како се вика таа апликација ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dimce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 257
 • Gender: Male
Одг: ФМ МП3 МОДУЛАТОР ЗА КОЛА
« Reply #3 on 17.02.2017, Friday, 11:27:41 (Edited 17.02.2017, Friday, 12:01:04) »
Ако користиш компјутер како извор за филмот/серијата има друго чаре. Има апликација која го стрима звукот од компјутерот на телефонот.

Имам ресивер NETA дигитален  од кабловската звукот е прекрасен на појачалото а и на стерео кодерот 16 симплови го имам ставено  на RDWW8W PLL  рине. Ама сакав да си направам мал предавател стерео колку околу ќуќата да има домет а да има плл да не шета од фреквенција ама овие играчкиве се ужас метален звук пислив само писка, раздвојување на канали има 40 посто. Ако го затвориш левиот канал десниот да работи 60 посто го слушаш левиот канал.Звучи како да ти е полузатворен каналот а не затворен.Вчера го тестирав BA1404 раздвојува скоро 99 проценти само нема плл ама ке пробам да му направам од RDWW PLL8W VCO контролата ке му ја ставам па да видам што ке испадне.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5316
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
Одг: ФМ МП3 МОДУЛАТОР ЗА КОЛА
« Reply #4 on 17.02.2017, Friday, 13:20:30 »
Насловите на темите пишувај ги со мали букви, не мора се да биде напишано со големи букви.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: FM MP3 модулатор за кола
« Reply #5 on 17.02.2017, Friday, 18:29:45 (Edited 18.02.2017, Saturday, 15:43:42) »
Димче јас сум правел исто катастрофално одвојување на каналите имаше катастрофално  8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline dimce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 257
 • Gender: Male
Одг: FM MP3 модулатор за автомобил
« Reply #6 on 18.02.2017, Saturday, 20:25:08 (Edited 19.02.2017, Sunday, 05:46:37) »
Ми дадоа на поклон еден FM MP3 плеер за кола испадна многу добар раздвојувањето  му е скоро како БА1404 само не сакам него да го учиштувам за вакви цели. Инаку ова е чудото.


Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Е да има и добри  8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Ratko-F

 • Нов член
 • *
 • Posts: 13
Скоро и да е невозможно во стерео трансмисија да се емитува само еден канал. Секогаш има мешање на каналите лев во десен и обратно. И тоа зависи од прецизноста на пилотот 19Khz, и од јачината на сигналот. Како што слабее сигналот левиот и десниот канал се мешаат. На најслаба приемна точка сигналот се слуша моно, иако приемникот регистрира стерео сигнал.
Според ова што го прочитав, изгледа дека проблемот е во непрецизноста на фреквенцијата. Мислам дека кристал од 7.600 го делат неколку пати за да добијат 38 те. 19Khz и тука е проблемот.

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
Скоро и да е невозможно во стерео трансмисија да се емитува само еден канал. Секогаш има мешање на каналите лев во десен и обратно. И тоа зависи од прецизноста на пилотот 19Khz, и од јачината на сигналот. Како што слабее сигналот левиот и десниот канал се мешаат. На најслаба приемна точка сигналот се слуша моно, иако приемникот регистрира стерео сигнал.
Според ова што го прочитав, изгледа дека проблемот е во непрецизноста на фреквенцијата. Мислам дека кристал од 7.600 го делат неколку пати за да добијат 38 те. 19Khz и тука е проблемот.

Очигледно немаш многу познавања за проблемот,па затоа ова си го пишал. 8) Едно време дури и во УСА имаше воведено *псеудо- стерео*,систем со кој моно сигналот се*трансформираше * во стерео и се емитуваше со задоволителен квалитет. ;D И кај нас сега е случај во некои локални медиуми да се употребува *верзија* на овој систем,кога само се мешаат двата сигнала (лев и десен) се додава пилот сигнал ,колку да се пали ледот на декодерот. :D :D
* На најслаба приемна точка сигналот се слуша моно, иако приемникот регистрира стерео сигнал.*- на најслабата приемна точка сигналот ке биде пак стерео ,ако кодерот е во ред, бидејќи пилотот служи само за активирање на декодерот. Во секој случај кодерите кои кај нас се употребуваат по локалните станици се имитација на кодери ,кои немаат ни К од вистинските кодери освен што го палат лед-от на приемникот. Знае Димче за што зборувам... ;) :D :D

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Батка според тебе кој е најдобар кодер некој па и за оној грчкиот кодер имаат лошо мислење али оној на верониката што ја правеше Димче ѕвони ѕвони спие според тебе батка кој е најдобар.Баш сакам твоето ценето мислење да го чујам за оваа проблематика  8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
Oвие сите шеми што кружат на .нет се горе-долу слични и не даваат добри резултати. Друга работа : ретко кој во аматерски услови може да направи профи-кодер, пред се поради избор на деловите, кои ги прават фабриките и друго - ретко кој има пристап и знаење да употреби профи опрема за мерење и подесување на такви уреди. 8)

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: FM MP3 модулатор за автомобил
« Reply #12 on 10.06.2017, Saturday, 12:28:57 (Edited 10.06.2017, Saturday, 12:32:14) »
Е тука потполно те разбирам батка вчера седам и си викам треба бе да си некој човек како Тома да имаш огромно знаење да знаеш одма да сервисираш монитор или телевизор и тоа само со еден мултиметар али еве и нешто ситно некое излашче на појачало или алансер алтернатор не ти треба некој алат којзнае што.Но за поозбилен дефект на поновиве појачала поправав за во кола еден активен саббуфер со регулација со се беше појачалото надвор од кутија му беше изгорен искочи дека е интегралецот транзистори драјверски океј излаз океј интегралецот во предзасилувачот знаев оти се беше исправно а интегралец да испиташ без осцилоскоп неможеш. Ај одев во сервиси сум бил али ако нема сервис се осеќам како ништо ништо.Знаењето се учи али без алат ништо треба многу да улагаш во себе ех и како велат да работиш силата е во твојата глава
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
Батка,постовите ти реков дека нема намера да ти ги читам додека не се средиш. :D :D Предходниот пост ти беше краток и задоволително добар, па затоа ти одговорив! Јас и Тома сме веројатно постари на Форумов и затоа го имаш тој впечаток.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: FM MP3 модулатор за автомобил
« Reply #14 on 10.06.2017, Saturday, 17:26:49 (Edited 10.06.2017, Saturday, 23:08:17) »
Така е не е тоа што сте постри неможе секој денес да има искуство како вас неможе.И да сакаш времето до толку недозволува али сепак се прави искуство.Ќе гледам да ги корегирам постовите
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш