Author Topic: Предавател со моќност од 3 вати  (Read 4735 times)

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Предавател со моќност од 3 вати
« Opened on 19.04.2016, Tuesday, 23:36:25 (Edited 20.04.2016, Wednesday, 02:27:25) »
Како што кажува насловот се работи за моја лична изработка и сместување во кутија на предавателот од емитер број 12 2005 година. Сликата подолу е од мојата изработка а незнам дали е дозволиво да се постираат шеми од емитер на форумов ако е дозволено ќе ви ја постирам електричната шема ППК монтажната и сите елементи околу калеми монтажа и штелување се ќе напишам. Само да одобри администацијата одма постирам е сега ако неможе неможе 8)Извинете администратори пак нешто помешав не ми иде аплаудирањето на сликиве па еве ја сликата во кодот. А имали некое како туторијалче како да аплаудирам слики. Димитар фала за помошта ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DimitarMK

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 51


Еве ја сликата. Кога ќе и направиш upload на сликата, десен клик > View Image, линкот со екстензија .jpg/.png што и да е, копирај го и стави го измеѓу овој код:
Code: [Select]
[img]ТУКА ЛИНКОТ[/img]
За шемите нека кажат администраторите иако очекувам одобрување од нивна страна, еве јас ништо немам од ЕМИТЕР моментално, тоа што го имав којзнае во чив шпорет завршило.. ::)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12736
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Предавател со моќност од 3 вати
« Reply #2 on 20.04.2016, Wednesday, 02:24:14 (Edited 20.04.2016, Wednesday, 02:29:42) »
А имали некое како туторијалче како да аплаудирам слики.

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=12651.0
Како што кажува насловот се работи за моја лична изработка и сместување во кутија на предавателот од емитер број 12 2005 година. Сликата подолу е од мојата изработка а незнам дали е дозволиво да се постираат шеми од емитер на форумов ако е дозволено ќе ви ја постирам електричната шема ППК монтажната и сите елементи околу калеми монтажа и штелување се ќе напишам.

Не е дозволено да се post-ираат шеми и ППК од Емитер. Се останато, дозволено е (изработка, штелување, слики од уредот, итн.).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dimce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 257
 • Gender: Male
Браво. Колкава покриеност има ова чудо ? По правило иде 3вати на 3км. Во реалност е по инаку.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Предавател со моќност од 3 вати
« Reply #4 on 20.04.2016, Wednesday, 09:42:41 (Edited 20.04.2016, Wednesday, 21:48:49) »
Е да димче така користам мобилна антена ламбда четвртина според фреквенцијата на која ми е наштелуван предавателот и топ оди. Кога го побудував 2SC730  го побудувам со 300 миливати а го побудува транзисторот 2N3866. Реално на 3.1W РФ снага на излез со ваква обична антена 2 километри покрива лесно но потребно ми е подобра антена. Инаку сега предавателот ми работи само со 200 миливати го наштелував влече струја од 35 милиампера од напојувањето излезниот степен ми се активира некаде на 250 миливати и само онака на 200 миливати е со 2N3866 се плашиме од АЕК 8). Не сум мерел со 200 миливати домет но ке измерам но неверувам многу помалце ќе биде антената ми е наштелувана се SWR е мерено предавателот не бега од фреквенцијата работи одлично. Само да дојдам дома следи слика од антената кој сам ја направив ;D. Се работи за две антени од автомобили прицврстени со клема крвнички по димензии е правена антената а е со страфче исто со торкс каде се стега самата антена на конекторот а тој е М конектор машки нормално или SO-239 само не е од оние со клемперка туку од оние како за мобилни антени со штрафче. Можеби антената е мобилна и не е професионална али има SWR 1,1 што е одлично и брка работа правена е според фреквенцијата на која е наштелуван предавателот. Здравје боже ќе направиме појака но сепак што викате линеарциве ВФ појачалава штелувани за ФМ радиодифузно подрачје се илегални и не треба да се прават но пусти мерак и ентузијазам ;)  :D
Еве ја сликата научивме јеееее газиме сега 8) ;D ;D

Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline dimce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 257
 • Gender: Male
Ова е мојот 9,8W предавател RDWW PLL8W и 2SC1946A

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6320
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Со овој предавател сигналот се слуша супер во цел град.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Предавател со моќност од 3 вати
« Reply #7 on 25.04.2016, Monday, 23:00:01 (Edited 26.04.2016, Tuesday, 00:14:13) »
Вчера ги завршив моите две VF појачала со 2SC1971и 2SC1972. Тие ми беа последни транзистори купувани додека бев средно со штедени пари со месеци од ужинка. И уште имам како што често ги спомнувам и два излези по 10 вати со MRF212  кој го побудуваат ова мое чудо со 2N6084 80W вати. Наштелувано е топ само не го користам оти не смее. Видете го колку е убаво. Да имав голема антена на покривот. Mногу си го сакам :-*

Со овој предавател сигналот се слуша супер во цел град.
Dx-er што викаш за ова со добра антена и до велес има да ме чујат. Многу е убаво лемено е со посребрен калај. Oд големите тримери зелени се од 0 до 50 пикофаради. Сребрена жица. Но според мене не го малтретирам ова е забрането така да доста е 2SC730 кој дава три вати инаку АЕК само тоа го чека 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline dimce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 257
 • Gender: Male
Брат со воа 80w има да пука само глеј да не ти дојдат дечките од AEK на кафе  ;D инаку одлично ти е среден браво

Offline gocebabe

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 102
nsu линеаров е правен од тебе или е купечки 80вати?

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Не е од мене брат од станици yaesu ftc740a за 4метарското подрачје беа извадени сега ги преправивме само одлемување на калеми и ставање на други со други димензии за двометарското подрачје така да плочката ја знам знам како работи сум го прелемувал преправал  :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш