Author Topic: Помош за FM антена за предавател 87 до 108Mhz  (Read 3357 times)

Offline gocebabe

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 102
Помош за FM антена за предавател 87 до 108Mhz
« Opened on 07.04.2016, Thursday, 19:38:32 (Edited 10.04.2016, Sunday, 19:50:23) »


антена само што ја изработив дали има некој вакво нешто изработено да ми даде некоја помош?

Offline MilerovEfekt

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 176
Одг: Помош за FM антена 87 до 108Mhz
« Reply #1 on 07.04.2016, Thursday, 20:49:46 »
Ако добро читам, веќе си ја направил. За што би ти требало помош ? :-)))

Offline gocebabe

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 102
Одг: Помош за FM антена 87 до 108Mhz
« Reply #2 on 07.04.2016, Thursday, 21:08:57 »
Да направена е ама не е пуштена во употреба  ;) пред  да ја пуштам барам совети оти десга работев со обичен дипол сега ова малце коплицирна ми е.

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 710
 • Gender: Male
Не спомна дали е за предавател или приемник, постирај шема и објасни што планираш со неа
Hams do it! With Frequency

Offline MilerovEfekt

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 176
Епа пушти ја и види како ќе се однесува. Набави си SWR метар и види го односот на предадена vs рефлектирана енергија и дали истиот ќе ти е задоволувачки

Offline gocebabe

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 102
Одг: Помош за FM предавател антена 87 до 108Mhz
« Reply #5 on 08.04.2016, Friday, 20:04:06 (Edited 08.04.2016, Friday, 20:06:02) »
Не спомна дали е за предавател или приемник, постирај шема и објасни што планираш со неа
  Антената е за FM  предавател

Споено мислење: 08.04.2016, Friday, 20:06:02
Епа пушти ја и види како ќе се однесува. Набави си SWR метар и види го односот на предадена vs рефлектирана енергија и дали истиот ќе ти е задоволувачки
Имам SWR метар и антената работи солидно на 70W

Offline MilerovEfekt

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 176
Честитки !  8)

Offline gocebabe

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 102
Честитки !  8)
Благодарам  ;)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12736
 • Gender: Male
 • Не фалширам
@gocebabe: Ако менувам некој post, не го менувам за џабе и тоа не значи дека ти на своја рака треба пак да си ја вратиш работата како што била. Ако не знаеш зошто ти е edit-иран post-от, прашај, ќе добиеш одговор.

Сметај го ова за опомена.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline gocebabe

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 102
@gocebabe: Ако менувам некој post, не го менувам за џабе и тоа не значи дека ти на своја рака треба пак да си ја вратиш работата како што била. Ако не знаеш зошто ти е edit-иран post-от, прашај, ќе добиеш одговор.

Сметај го ова за опомена.
Ништо не те разбирам што сакаш да ми кашиш кај сум погреш темата е отворена кај што треба??

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
Ако ти се тие 70W за *домашна* употреба внимавај, казната е 2000 евра ако те фатат дома да го употребуваш .Толку.

Offline gocebabe

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 102
batka ови 70w ќе бида АЕК кога ќе одмора во недела нема да дадам 2000евра  8)
Ако ти се тие 70W за *домашна* употреба внимавај, казната е 2000 евра ако те фатат дома да го употребуваш .Толку.

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
 ;D AEK не спие,избори се ближат и пари требат. ;)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6320
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Кога ке проработи контролната антенска кула на Водно за 1-2 години и толку ке биде од хобито со емитување на фм. Искрено сега би ми било страв да пуштам на антена 1W предавател.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12736
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Помош за FM антена за предавател 87 до 108Mhz
« Reply #14 on 10.04.2016, Sunday, 19:46:17 (Edited 11.04.2016, Monday, 01:54:28) »
Ништо не те разбирам што сакаш да ми кашиш кај сум погреш темата е отворена кај што треба??

Не, темата си е отворена каде што треба, тоа не е проблемот. Јас ти го edit-ирав првиот post од темата поради сликата, ја имав ставено на друг image hosting, бидејќи не ти беше адекватен линкот од imgur (сликата е во jpg, а имаше png екстензија и не ја прикажуваше во post-от), освен тоа, сликите од imgur се бришат по некое време, а поентата е нели, ако некој ја отвори темава по година или две, пак да ја има сликата во темата. Е сега, ти си фатил и пак си го преправил линкот од сликата и пак на imgur си ја upload-ирал и згора на тоа, пак со png екстензија и пак не ја прикажуваше.

Сега појасно е зошто си опоменат?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."