Author Topic: Кинески радиостаници?  (Read 22718 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Кинески радиостаници?
« Opened on 12.11.2015, Thursday, 00:19:38 (Edited 12.11.2015, Thursday, 00:22:09) »
Кинеските радиостаници стануваат се попопуларни меѓу радиоаматерите кај нас. Познавам доста радиоаматери кои поседуваат такви станици. Има разни марки, како Baofeng, Pouxing, Wouxun, Pofung и така натаму. Досега имав неубаво искуство со кинески производи. Како машинец сум се сретнал со разно разни кинески скутери, кинески механички склопови, кинески машини, кинески лежишта (лагери), кинески кочници, итн.  Квалитетот е ужасен, прав хорор, човек едноставно да добие самоубиствени мисли  ;D (шала) Не, не купував, туку поправав механички дефеци на кинески  работи како погоре наведеното.
На јутјуб имам видено како се сече цевка од кинески калашњиков во 2 секунди со обичен бонсек. Цевката како да е од алва направена, а не од челик.  Е не сум се сретнал со погодете што?.........Кинеска радиостаница!
Гледам на алиекспрес има евтини радиостаници, движејќи се од 18-35 долари. За разлика од кинески скутери, машини, механички склопови итн, Кина произведува и електроника. Факт е дека и најквалитетните лаптопи и сматфони, како и компјутерски делови се произведуваат токму во Кина. Па зошто не и радиостаници? Kakо многу мои колеги радиоаматери, а за да не останам и јас покус пред еден час од Алиекспрес порачав кинеска радиостаница. Цена 35 долари за најновиот модел на Baofeng, моделот UVB2-Plus. За мојата Motorola GP-300 само батерија кошта толку, па си велам ај да порачам цела радиостаница и да видам дали вреди за тие пари. Спомнатиот модел на баофенг ми се виде симпатичен и ја порачав. Треба да стигне за месец дена. Станицата ќе ја тестирам и ќе пишувам тука за неа.
Радиоаматери што поседувате кинеска радиостанца, споделете мислења и искуства тука, мислам дека ова ќе биде интересна тема :)
Hams do it! With Frequency

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #1 on 12.11.2015, Thursday, 18:58:25 »
Да појдам од моето искуство еве. Јас поседувам не една туку две кинески станици (Baofeng UV-5RA и Baofeng UV-B5) и според моите искуства станиците вредат секој цент што е даден за нив. Имаат големи можности во однос на нивната цена и тоа всушност беше пресудно за да се одлучам да ги купам. И јас сакам да имам Yaesu VX-8DR ама во моментов едноставно не можам да одвојам толку за станица.

Во споредба двете станици горе се скоро на потполно исто скалило зошто на UV-B5 приемникот е за нијанса поосетлив во споредба со UV-5RA но на предавање барем во мојот случај UV-5RA е посилна со еден ват ( пет и нешто вати со четири и нешто респективно при полна батерија).

Едно нешто кое е голема мана на Baofeng е релативно лошата антена која се испорачува со станицата. Јас го увидов тоа и набавив антена Diamond RH771 која е далеку подобра и на прием и на предавање што може да се очекува зошто е скоро ламбда четвртина во должина на 145 мегахерци. За оваа антена исто имам само пофални зборови. Ја купив за околу 5 долари и вреди секој цент исто така.

Заклучно мислам дека Baofeng станиците се одличен начин за да се навлезе во светот на радиоаматеризмот. Еве во Прилеп има многу колеги радиоаматери кои имаат таква станица како нивен прв радио уред и реално ако не постоеја овие ефтини станици не знам ни дали ќе заживееше пак аматеризмот воопшто барем во Прилеп.  :)


Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #2 on 12.11.2015, Thursday, 20:22:29 »
Ивица, се има и позитивни и негативни страни. Добра страна на овие радиостаници е тоа што на некој начин заживеа радиоаматеризмот во Македонија. Причина за тоа е евтината цена. Таква станица може да си дозволи секој радиоаматер за маши услови. Секако не може да се споредат со Yaesu VX-8DR. Таков Yaesu е околу 450 евра нов и е доста скап. Половните рачни радиостаници од брендот Motorola, одат од 50 евра па нагоре, и тоа половни. Новите кинески брендови се движат од 18 долари па нагоре. Во мојот случај вчера како што реков порачав Baofeng UVB2-Plus, ни најскапа ни најевтина. Некако ми беше симпатична и се решив за неа. Колку и како ќе ме служи сеуште не знам.
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #3 on 12.11.2015, Thursday, 21:24:21 »
Имам правено муабет со радиоаматери од повеке градови во Македонија како Битола, Прилеп, Кавадарци, секако и мојот град Скопје, преку R0 Прилеп и Скопје, R6 и R7. Исто така и со мнгу радиоаматери од Србија преку R2 и RU2 и со радиоаматери од Бугарија преку R1. 90% од нив или ај да не речам скоро секој бил со Baofeng станица.
Што после ова да речам ? Ке купи еден, ке препорача на неколкумина а уште неколкумина ке видат, ке прашаат, ке добијат одговор дека станиците за таа цена се супер и така заживува радиоаматеризмот не само кај нас туку и во околните држави.
Моето мислење е дека за тие пари вреди и тоа како. Навистина се по слаби, не се 5W туку 4 или скоро 4W. Некои викаат дека имаат многу хармоници. Ама сепак сума сумарум добри се :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #4 on 13.11.2015, Friday, 11:29:32 »
Ивица, се има и позитивни и негативни страни. Добра страна на овие радиостаници е тоа што на некој начин заживеа радиоаматеризмот во Македонија. Причина за тоа е евтината цена. Таква станица може да си дозволи секој радиоаматер за маши услови. Секако не може да се споредат со Yaesu VX-8DR. Таков Yaesu е околу 450 евра нов и е доста скап. Половните рачни радиостаници од брендот Motorola, одат од 50 евра па нагоре, и тоа половни. Новите кинески брендови се движат од 18 долари па нагоре. Во мојот случај вчера како што реков порачав Baofeng UVB2-Plus, ни најскапа ни најевтина. Некако ми беше симпатична и се решив за неа. Колку и како ќе ме служи сеуште не знам.

Да нормално колега дека има позитива и негатива се. Сфаќам дека има квалитет Yaesu и Motorola и веројатно е дека многу подолго ќе трае од колку било кој Баофенг.


Инаку аирлија нека е со Баофенгот и што побрзо да ти стигне.  :)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #5 on 18.11.2015, Wednesday, 00:09:17 »
Па во ред, но во случајов не се работи колку една таква станица ќе трае, но како што спомав токму тие станици го заживееја радиоаматеризмот во Македонија. На голем број радиоаматери им се погодија станиците и се задоволни и затоа решив да ги испробам и јас.
Ивица, инаку вчера проверував до каде е, но сеуште не беше испратена :)
Hams do it! With Frequency

Offline vanne

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #6 on 23.11.2015, Monday, 16:35:51 »
И јас исто така користам кинеска радиостаница Baofeng UV-5R и сум презадоволен од неа. 73

Offline stru4nak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #7 on 26.11.2015, Thursday, 14:26:55 »
Да појдам од моето искуство еве. Јас поседувам не една туку две кинески станици (Baofeng UV-5RA и Baofeng UV-B5) и според моите искуства станиците вредат секој цент што е даден за нив. Имаат големи можности во однос на нивната цена и тоа всушност беше пресудно за да се одлучам да ги купам. И јас сакам да имам Yaesu VX-8DR ама во моментов едноставно не можам да одвојам толку за станица.

Во споредба двете станици горе се скоро на потполно исто скалило зошто на UV-B5 приемникот е за нијанса поосетлив во споредба со UV-5RA но на предавање барем во мојот случај UV-5RA е посилна со еден ват ( пет и нешто вати со четири и нешто респективно при полна батерија).

Едно нешто кое е голема мана на Baofeng е релативно лошата антена која се испорачува со станицата. Јас го увидов тоа и набавив антена Diamond RH771 која е далеку подобра и на прием и на предавање што може да се очекува зошто е скоро ламбда четвртина во должина на 145 мегахерци. За оваа антена исто имам само пофални зборови. Ја купив за околу 5 долари и вреди секој цент исто така.

Заклучно мислам дека Baofeng станиците се одличен начин за да се навлезе во светот на радиоаматеризмот. Еве во Прилеп има многу колеги радиоаматери кои имаат таква станица како нивен прв радио уред и реално ако не постоеја овие ефтини станици не знам ни дали ќе заживееше пак аматеризмот воопшто барем во Прилеп.  :)


А од каде ја порача Diamond RH771 антената имам јас порачано исто Baofeng 8W BF-UVB2 PLUS како на првиот пост. И едно нообско прашање дали со две исти вакви токи воки ќе можи да комуницирам меѓу нив.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #8 on 26.11.2015, Thursday, 17:06:23 (Edited 26.11.2015, Thursday, 17:09:58) »
Антената ја порачав од овде:

Code: [Select]
http://www.banggood.com/RH771-10W-SMA-F-SMA-M-Dual-Band-Radio-Antenna-for-Walkie-Talkies-p-965096.html
Инаку да секако ќе можеш да комуницираш со две вакви станици. Е сега ако немаш радио аматерска дозвола може тоа да го правиш легално на  PMR446 подрачјето со намалена снага.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #9 on 03.12.2015, Thursday, 19:58:32 »
Многу кинески производи се евтини и квалитетот е низок. Ок. кога се работи за радиостаници како баофенг, зоутонг, воуксон, поуксинг итн, како што кажуваат радиоаматери што поседуваат такви, не биле лоши. За тие пари се во ред, отвораат репетитори и рапортот е солиден, добри се и на симплекс. Но открив дека има и многу квалитетни кинески радиостаници што се голема конкуренција на моторола, кенвуд, јаезу и ајком. Радиостаници што достигаат цена и до неколку стотини евра.

Брендот по име HYTERA е најквалитетниот кинески бренд

Code: [Select]
http://www.hytera.com/product/list/282.html

Hams do it! With Frequency

Rodan

  • Guest
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #10 on 03.12.2015, Thursday, 21:00:08 »
Горд сопственик сум на една таква ;D.......Го поседувам моделот TC 610-P(VHF)
Немам којзнае какво искуство воопшто со станици но.....Hyter-та е едноставно НАПРАВЕНА ДА ТРАЕ.
Уште кога ке ја фатиш во рака знаеш......цврсто ,издрзливо,феноменални перформанси.
Ако не се лажам,мислам дека е некаква Германска колаборација замешана тука....не сум сигурен,но знам дека на моменти и во приемот и во предавањето се носи(па и подобра е) со Кеnwood-от.

Неколку пати е поскапа од другите Кинески марки,но ВРЕДИ ЗА СЕКОЈА ПАРА.......

Поздрав.

TeslaBt

  • Guest
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #11 on 04.12.2015, Friday, 12:20:14 (Edited 04.12.2015, Friday, 13:28:59) »
А од каде ја порача Diamond RH771 антената имам јас порачано исто Baofeng 8W BF-UVB2 PLUS како на првиот пост. И едно нообско прашање дали со две исти вакви токи воки ќе можи да комуницирам меѓу нив.

Или па да правиш муабет на слободни фреквенции како 137Mhz

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #12 on 09.12.2015, Wednesday, 22:59:13 »
Дечки, денес ми стигна едната од двете кинески радиостаници Ouuuu Yeahhhh  :)
Станицата е ZASTONE ZT-Q5
Едвај чекав да ја отворам и да направам некој радиоконтакт преку R1 Прилеп и R7 Солунска глава :) Доста ми беше веќе од големата и тешка Motorola GP300.
Добра мала и евтина VHF радиостаница, што ќе ја собере и во најмалиот џеб.



Кога ја отворив омотот видов симпатична кутија и нестрплив бев да ја испробам.



Опа, DSP, што и да значи тоа....сигурно е добра работа

Па добро, се е на место :).....но во прв поглед антената ми изгледаше многу мала како за VHF...
Ја свртив.....и што ќе видам?

                                WTF

ех кинеска работа, јас порачав VHF станица а не UHF, некој чајна бој со пилешки мозок ја утна работата. Секогаш сум баксуз за вакви работи, некој мора да ја утне. А добро знам дека порачав VHF станица!!!!!!
Си реков да не сум јас грешка, може треба да се порача додатна VHF антена, бидејќи на упатството пишува VHF/UHF може и дуалбандер ова ???
Не разбирам кинески, но на кутијата пишува и VHF i UHF


Но ми стана јасно кога ја зедов станицата в раце.


UHF станица е од 440-470 мехахерци дефинитивно.



Но во ред, што е тоа е, а и за 18$ можам да бидам среќен што го добив и ова :)

Останува да видам каква ќе биде Baofeng UVB2-Plus, ја очекувам да стигне за десетина дена







Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #13 on 09.12.2015, Wednesday, 23:11:11 »
Лелеее не ми се верува, мојата е иста таква ама е само VHF. Како може ова ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Кинески радиостаници?
« Reply #14 on 09.12.2015, Wednesday, 23:16:09 »
Шит хепенс. Но не сум разочаран. Единствена одмазда која што можам да му ја дадам на трговецот е тоа што ќе му дадам негативен фидбек, и ке напишам дека имаат пилешки мозоци.

Hams do it! With Frequency