Author Topic: Подарувам книги за електроника и радиотехника  (Read 1318 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Подарувам книги за електроника и радиотехника
« Opened on 01.11.2015, Sunday, 18:36:01 (Edited 01.11.2015, Sunday, 19:37:57) »
Подарувам две книги. Книги за електроника и радиотехника. Едната книга е предаватели и приемници, а другата се вика 300 шеми. Книгите се на француски јазик. Не го разбирам францускиот, не можам да се снајдам со нив. Подобрите електроничари би требало подобро да се снајдат, бидејќи ги разбираат шемите подобро од мене. Прекрасни книги, но не ги разбирам. Потенционалниот сопственик не мора двете да ги има ако едната не му треба, може и одделно.

Услов број 1. Потенциалниот сопственик сакам да ги користи книгите, а не само да ја добие и да ја зафрли некаде и да ја заборави. Не е само да земеш нешто, колку да го земеш и да го баталиш. Тоа е незаинтересираност. Подобро книгата или книгите да одат кај некој што ќе му користат и независно од јазикот да најде тоа што му треба. Добриот електроничар доволно е само шемата да ја види и лесно ќе разбере за што се работи.

Услов број 2. Потенционалниот сопственик да не ја продаде кнингата/книгите. Не би било фер према мене. Ако беа за продавање јас ќе ги огласев како да се продаваат.

Потенциалниот сопственик на книгата/книгите, нема никаква обврска према мене. Не барам ништо за возврат. Книгите ги давам со тешко срце бидејќи не сум добар електроничар, а има и многу сложени шеми.

Книга 1. l'EMISSION et la RECEPTION d'amateur.
Книга за радиотехника, 840 страни. Имам доволно книги за радиотехника на јазици што ги разбирам и оваа испадна вишок. Шеми за се од радиотехника.







Книга 2. 300 CIRCUITS (300 шеми)
Шеми за се и сешто. Шеми за изработка на електроники за дома, куќа или стан. Шеми за аудиотехника, шеми за мерни апарати, исправувачи, радиотехница, моделарство, шеми за автоелектроника, моделарство итн.






Критериумот е следен. Активните членови кои постираат теми со нивни изработки имаат предност. Само така ќе знам дека на некого навистина ќе му служат.
Пораки по ПП бидејќи не сакам да има хаос и лутења. Независно кој е прв или втор или последен, самиот ќе одлучам на кого ќе му ги дадам.


п.с. последната слика на грешка ја свртив инаку на фотобукет, но ај да не го преправам постот, нека седи како што е :)


Hams do it! With Frequency

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
И трет услов....да речи јавно ,,фала,, на форумов  ;D

Требаше на зид да ти оди побаравачката....да го видевме среќниот добитник  ;)

,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
И на крај - дај уште едно кило ракија! :D ;)

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
И на крај - дај уште едно кило ракија! :D ;)
Ете кој ми ги бриши постовите ...Па јас чуди се оти ми го снема постот  ;D  ;)
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Каква врска има ракијата со твоите постови и бришењето??  ???

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Па вчера на грешка овде постирав барање за книга ,,Вовед во програмирање на ПЛЦ контролери,,така да наместо да биде префрлено ,беше елиминирано  ;D

Нема везе,да не ја имаш книгава,не ми смета и пресликана,или пак други со слична тематика,само немој ПДФ
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Подарувам книги за електроника и радиотехника
« Reply #6 on 03.11.2015, Tuesday, 21:18:03 (Edited 03.11.2015, Tuesday, 21:39:53) »
Чудни прашања поставуваш,ако е ова до мене - немам ниедна книга на француски! :D :D И стварно ова барање нема врска со темава ,па ке биде елиминирано,ама не од мене и не по грешка.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Подарувам книги за електроника и ради
« Reply #7 on 04.11.2015, Wednesday, 01:27:44 (Edited 04.11.2015, Wednesday, 01:43:35) »
Отпоре, не ме чуди тоа. Ако си претерал со ракија ништо чудно да ти се бришат сами постовите. Со испиени пола литар ракија и за француски јазик ќе бидеш тата-мата  ;D

И трет услов....да речи јавно ,,фала,, на форумов  ;D

Требаше на зид да ти оди побаравачката....да го видевме среќниот добитник  ;)


Инаку не сакам никој јавно да ми каже „фала„ Не сум тип што расти како квасец на тоа. Спомнав погоре дека тој што ќе ги добие книгите нема никакви обврски према мене, не барам ништо за возврат а тоа значи дека не е потребно она твоето „јавно да каже фала„ затоа реков пораки по ПП и нема објавување на кого ќе му ги дадам. Тоа би било тотално глупирање
Hams do it! With Frequency

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Ако јавно искажана благодарност ја сметаш за глупирање...тогаш...не коментирам понатаму
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Не знам што не е во ред тука? Значи по ПП ако се договорам со некого, нема што јавно да пишува овде.
Hams do it! With Frequency

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Темата може да се затвори. Книгите се дадени  :)
Hams do it! With Frequency