Author Topic: Едноставен АМ предавател со NE 555  (Read 2254 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Едноставен АМ предавател со NE 555
« Reply #15 on 10.05.2015, Sunday, 16:20:18 (Edited 10.05.2015, Sunday, 16:24:05) »
Прва грешка ти е што не си одел со вредностите на шемата.Дури не си ни проверил кој е опсегот на среднобрановото подрачје.И трето 450 Кхз е премногу близу до меѓуфреквенциите 450 -455 Кхз  ,кои се употребуваат во суперхетеродините приемници .Главно,не верувам дека овој приемник би успеал да го слушаш на среднобранов приемник. 8)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Главен виновник за тоа е @Kilovolt тој ме предомисли така да го напрамва.
П.С Зошто на секој коментар репутацијата ми влегува во минус? Сеуште ли тресам глупости?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Главен виновник за тоа е @Kilovolt тој ме предомисли така да го напрамва.
П.С Зошто на секој коментар репутацијата ми влегува во минус? Сеуште ли тресам глупости?
Направи како што пише во шемата! Друг ако те премислува и не ти работи како што треба, значи добро те заебал тој што те премислил.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Главен виновник за тоа е @Kilovolt тој ме предомисли така да го напрамва.
П.С Зошто на секој коментар репутацијата ми влегува во минус? Сеуште ли тресам глупости?

Не е до Киловолт,до тебе е. А,дали трескаш глупости..!???? Кој тоа треба да ти го каже батка? Досега не гледам ниеден совет да си прифатил,ама тоа си е твоја работа.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Е за ова со суперхетеродините приемници немав слушнато, ама ќе се поправи ако додадеш/одземеш неколку десетици pF од вредноста на тајминг кондензаторот, иначе ако е поврзано како треба, мора да осцилира, ако осцилира, пример можеш да го замениш тој 330pF со 220pF, 100pF или сличен, пак ќе работи, а ако не работи- не ти е поврзано како треба или не ти се исправни компонентите... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Едноставен АМ предавател со NE 555
« Reply #20 on 10.05.2015, Sunday, 21:32:12 (Edited 10.05.2015, Sunday, 22:09:42) »
Дали ќе работи ќе ве известам од утре па натаму. Бидејќи имам обрски околу училиштето се ближат смотрите, се ближи крај на учебна година, тестови има знаете ... Исто така и калај ми снема да го залемам микрофонот и жицата. Значи од утре натаму очекувајте резултати.  :)

Споено мислење: [time]10 Мај 2015, 20:33:45[/time]
Ваков микрофон треба така?


Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Не знам што толку се разлигави работата кога таа шема се прави за 15 минути од А до Ш и одма се путша да работи. Замисли да правеше вероника? Имаше 2 години да ја составува.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Едноставен АМ предавател со NE 555
« Reply #22 on 10.05.2015, Sunday, 22:17:25 (Edited 10.05.2015, Sunday, 22:27:34) »
Ајде не замарајте со глупости.Во стотина шеми и постови е обработен микрофонот како елемент.И сега на секоја ли шема треба некој да објаснува? Па разгледај шеми ,има сто бубици и фм предаватели досега постирано.Што сте мрзливи? А ти Киловолт провери кој е среднобрановиот опсег прво ! 8)

Споено мислење: [time]10 Мај 2015, 21:19:33[/time]
Лично малку верувам дека ке ти проработи предавателот .Или може да проработи ,ама ти нема да знаеш каде да го бараш и слушаш.

Споено мислење: 10.05.2015, Sunday, 22:27:33
Еве на кои фреквенции работеа ( некои сеуште работат!) среднобрановите предаватели на бившите простори на Југославија  ( а и на Македонија).

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Едноставен АМ предавател со NE 555
« Reply #23 on 10.05.2015, Sunday, 23:32:26 (Edited 10.05.2015, Sunday, 23:43:01) »
Направив неколку измени околу шемата, кажав погоре.. Промените кои ги направив се тоа што користам NE555N и тоа со работна фреквенција од 450kHz, поради тоа на местото од кондензаторот од 0,001uF (кој што е на оваа шема) го заменив со два паралелно поврзани кондензатори чија вредност излегува 1nF на едниот и 330pF. Ги поврзав сите елементи, и прашав еве за жицата што и како треба да биде. Од утре ќе ставам и жица па ќе го тестирам, со надеж дека ќе проработи бидејќи е едноставен осцилатор со NE555N.  8)
Епа Атанас уште прееска прв сакав да ти пишам но се откажав ме мрзеше да објаснувам одма колегиве ме преварија што е нормално и очекував.Но после ова морав да напишам.Па ако си читал а викаше дека си читал би требало да знаеш дека со промена на елементите ќе дојде и до промена на осцилаторното коло тоест на осцилациите или промена на фреквенцијата.Сега знаеш од батка нормално нели на кои фреквенции треба да го бараш предавателот.Што вика Dx-er шемата се прави од А до Ш и ништо не модифицирајте со Киловолт.
Е за ова со суперхетеродините приемници немав слушнато, ама ќе се поправи ако додадеш/одземеш неколку десетици pF од вредноста на тајминг кондензаторот, иначе ако е поврзано како треба, мора да осцилира, ако осцилира, пример можеш да го замениш тој 330pF со 220pF, 100pF или сличен, пак ќе работи, а ако не работи- не ти е поврзано како треба или не ти се исправни компонентите... ;)
Епа не си слушнал а требаше да знаеш дека постојат и приемници кои директно не вршат засилување на сигналот вф сигналот после влезното коло туку првин го префрлаат сигналот на меѓуфреквенција.Значи првин треба дебело да учите за приемници и предаватели како работат и шеми да учите од приемници и предаватели па после многу ќе ви биде полесно веруј.455 килохерци е меѓуфреквенцијата.И не ти е ова теслин трансформатор па да испитуваш колку поголема ќе биде искрата треба да го чуеш ова чудо.Така да не е воопшто добро да вршите некои модификации без врска.Убаво напишал батка првин се почнува со среднобрановиот опсег да знаете на кои фреквенциии е па значи таков приемник ви треба па после дури ќе правите предавател.И другпат такви измени не.
Не знам што толку се разлигави работата кога таа шема се прави за 15 минути од А до Ш и одма се путша да работи. Замисли да правеше вероника? Имаше 2 години да ја составува.
Малку се две години имаш таму локување ПЛЛ и други ствари излезен степен предзасилувачки осцилатор модулатор филтри меѓу степените напојување стабилно плус стерео кодерот и некои други ситници. 8) 8) 8).Треба многу учење за до тоа не мењавање на вредности во осцилаторното коло или пак меѓуфреквенцијата да не се знае која е.Оваа шема многу е едноставна не одстапувајте од елементите.Но напојувај го од батерија тоест колку ќе ти биде стабилен предавателот на фреквенцијата прашање е треба да се умаси добро тоа е основно правило за озбилно работење. Ова само онака да пробаш да видиш дали ќе се чуеш не очекувај некој резултати сега.Со среќа во изработката дека од прва ќе ти проработи шемата потешко

И на крај ова околу микрофончето 8) 8)
Дали ќе работи ќе ве известам од утре па натаму. Бидејќи имам обрски околу училиштето се ближат смотрите, се ближи крај на учебна година, тестови има знаете ... Исто така и калај ми снема да го залемам микрофонот и жицата. Значи од утре натаму очекувајте резултати.  :)

Споено мислење: [time]10 Мај 2015, 20:33:45[/time]
Ваков микрофон треба така?


Таков треба кондензаторски знаеш да одредиш кај е плус кај е минус на микрофонот многу е битно точно да го поврзеш.И не менувај ништо во шемата и кога ќе ја правиш пллочката минусот задебелиго треба поголема маса за да работи или ако веќе си направил мала маса исто така не е добро кај ВФ техника треба и плочката да е прописно дизајнирана.Велеше дека си го прочитал прирачникот од Божо Метзгер.Таму многу јасно пишува од корен за овие проблеми и како работат предавателите и приемниците и што треба општо да знаеш за нив. ;) :).И на што да се внимава при изработка ;) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Ако не се лажам @batka имаше пишано дека кај овој предавател тоа со плочката не му смета...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Едноставен АМ предавател со NE 555
« Reply #25 on 11.05.2015, Monday, 14:39:58 (Edited 11.05.2015, Monday, 15:37:03) »
Не разбирам што значи * тоа со плочката..* 8) . Јас спомнав дека кај СБ предаватели не е толку осетливо поместувањето и распоредот на водовите,кои може да бидат и подолги,во однос на ФМ предавателите.Ако работиш спрема дадената шема и монтажна плочка,предавателот ке проработи веднаш,со тоа што треба сите делови да се исправни (ако не се нови!),проверени и правилно споени.Механички треба целата плочка да е стабилна и добро залемена.Ова важи за сите предаватели општо! А прашања од типот * ова ли е тој микрофон...* мислам дека не одат,бидејќи има премногу теми веќе отворени и тој тип на микрофони се користи скоро секаде.Седни малку,пребарај и ке најдеш одговор.Форумот ја има таа намена да во себе крие мудрости и тајни на електрониката,само треба да читаш. ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Предавателоот содржи само 6 дела, и не може да го направиш толку дена...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.