Author Topic: Едноставен АМ предавател со NE 555  (Read 2253 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Едноставен АМ предавател со NE 555
« Opened on 28.03.2015, Saturday, 19:44:42 »
Што да правам кога  NE 555 ми е слабост.  ;D

Обично мали предаватели се прават за фм на UKT бандот од 88 до 108 Мхз,но видете ја и ова едноставна  креација  на амплитудно модулиран предавател за средни бранови.Едноставно,а функцонира. ;)
Многу едноставен амплитудно-модулиран предавател со несекојдневно ИК за ваква работа. :D Работи на 600 килохерци,со антена –обична лицна од 2-3 метри должина.Домет 20-30 метри.Нема калем,нема подесување.Микрофонот е  кондензаторски или електретски, напојување батерија 9V.
Ако сакате да ја менувате фреквенцијата ,пресметајте ја по формулата :
f= 1,443(R1 + 2R2)C1
Може да се користи за комуникацја во станот,куќата,како домофон,за пренос на музика.Се прима на АМ подрачјето на секој радио премник ,на средни бранови.
Предавателот е направен на унверзална плочка и секако долгите и вкрстени водови не му сметаат. 8)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Вреди да се проба многу едноставно изгледа ;D ;) нема калеми ништо
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Батка, го имаш направено овој предавател? Ако го имаш дали може да ставиш слилка и евентуално аудио запис како звучи предавателот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Едноставен АМ предавател со NE 555
« Reply #3 on 29.03.2015, Sunday, 11:31:10 (Edited 24.06.2015, Wednesday, 10:51:49) »
Еве нешто како за мене, едноставно :D

Споено мислење: [time]29 Март 2015, 11:36:54[/time]

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Те молам, барем читни одприлика теорија колку да не тресеш вакви зелени, ама стварно, си чул на колкава фреквенција работи мобилната телефонија? А ако не мислеше на тоа, си чул на колкави фреквенции работи FM бандот? А знаеш колкава е највисоката фреквенција што може NE555 (300kHz, 500kHz на NE555N), а еве да мислеше на TLC555 пак него макс. фреквенција му е 1-3MHz (не ми замерувајте, отприлика тука некаде беше...)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Така е киловолт така е.Је Атанас бе имаш и АМ подрачје на телефонот секоја чест што марка е.Сите телефони имаат ФМ приемник од 87,5 до 108 мегахерци тој е делот наменет за радиодифузија.А за АМ е од 500 килохерци до 1600 килохерци отприлика.Не сум видел јас сеуште мобилен со АМ подрачје. 8) 8).Така да ќе ти треба радио приемник ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Само прашав. Бидејќи не бев запознает. Откако го напишав првиот пост, проверив во телефонот дали има такво нешто, ама немаше. А и доцна бешее да го заменам постот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
4mhz мисла можесо cmos ne555

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Слика можеби ке ставам,да видам во Техника да не го земал некој од овие такмичариве  8) На 4 април во Велес имаме натпревар на Млади техничари па некои се спремаат. ;D Дометот не е голем ама е доволен од спрат до спрат место домофон. Мобилните немаат АМ ( средни бранови).За аудио запис немам време да правам :D,ама не е  квалитет  како ФМ, сигурно. ;)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
4mhz мисла можесо cmos ne555
Зависи до производителот, TLC555Q од TI оди до 2MHz, можеби има некои што работат и на повисоко фреквенции, незнам....
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Едно прашање само, дебелината на жицата што ќе се користи за антена колку треба да биде? Направив неколку измени, па ќе видиме што ќе испадне. Ќе постирам тука. Само тоа ми беше прашањето ...  :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дебелината не е многу битна конкретно за таа снага, гледај да е што по долга жицата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
3 метри ќе одговара или уште подолга ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Атанас,основата на градителството е да го развиеш степенот на интиутивноста,да имаш малку имагинација и доблес за експерименти.Што е проблем? Фреквенцијата е обратно пропорционална со брановата должина,Ако ја знаеме фреквенцијата лесно се израчунува брановата должина.Дали 2 или 3 метри? Па стави 3 мери и крати ја,па да видиш каков ке биде приемот на 20 тина метри.Дали ке се подобрува или не. Тоа не е никаков проблем да се направи.Прашањето е дали ти го направи предавателот и дали тој проработи,а за должината на антената за почеток не е толку критично.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Направив неколку измени околу шемата, кажав погоре.. Промените кои ги направив се тоа што користам NE555N и тоа со работна фреквенција од 450kHz, поради тоа на местото од кондензаторот од 0,001uF (кој што е на оваа шема) го заменив со два паралелно поврзани кондензатори чија вредност излегува 1nF на едниот и 330pF. Ги поврзав сите елементи, и прашав еве за жицата што и како треба да биде. Од утре ќе ставам и жица па ќе го тестирам, со надеж дека ќе проработи бидејќи е едноставен осцилатор со NE555N.  8)