Author Topic: Дигитална контрола на јачина на звук  (Read 6416 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
гледав на јутуб едно клипче со PIC16F877 и TDA7381 мислам дека беше со контрола на јачина на звук,во ДБ е претставено,имаше се,буквално се!Дали може некој такво нешто да најде или да направи!?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
deophorant фала тимногу, ставив потенциометар од 50k на влезот на дигиталниот потенциометар се среди проблемот, остана уште само да тестирам колку ке се намали максималната гласност доколку пуштам до даска :) Имаш репутација+

Ништо ништо, за тоа сме тука. Патем јас сакав да права нешто слично, ама да биде дел од еден DSP систем за процесирање на аудио, и за контрола на аналогниот дел да користам слични потенциометри со SPI интерфејс, а за интерфејс кон дигиталниот дел да користам кодек. Сепак се надевам дека ке се реализира ова во блиска иднина, а ако некој е заинтересиран, можам да му помогнам.


Јас имав ваква идеја, ама се откажав бидејчи видов дека барем за моите потреби, повеќе ми одговара аналогна контрола на вакви работи ;). Како и да е, ако некогаш планирам да правам, ќе те консултирам ако заглавам некаде ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Мојата идеја беше најверојатно најсложена, но за ова сум доста заинтересиран и верувам дека ке биде во не така далечна иднина. Сакав да направам еден предзасилувач, заедно со дигитален ефект генератор, со далечинска команда, итн. Значи да има 4 стерео влеза, 2 стерео излеза, сите комплетно галвански одделени едни од други. Планирав да користам OP227 операциски, или некои слични од Analog devices, целиот склоп да работи како миксер 4 на 2. плус да има еден стерео кодек, кој преку I2S digital audio link да ги доставува податоците до DSP процесор и ARM Cortex M3. Идејата беше да може да се вметне Real time дигитална обработка на аудиото, да се додаваат ефекти (Sound forge Real time), па со дигиталната технологија нема нешто што неможе да се направи. Најкомплицираните алгоритми за процесирање да ги работи TMS320C6000 на 1GHz, а попростите да ги работи LPC1768 на 100MHz.  DSP процесорот ке се грижи само за аудио, додека ARM-от за се друго и ке помага окулу аудиото. Планот беше да може да се приклучи овој уред преку USB на ПЦ и да може комплетно да се контролира од таму, да се поврзе на MATLAB и LabVIEW за Real time digital audio processing со што ке се овозможи многу поколема искористеност на уредоот. DSP процесорот ке работи со DSP/BIOS Operating system, а ARM Cortex M3 со uCOS3 оперативен систем. Од интерфејси планирано е еден дисплеј 640х480 во боја со екран на допир, IR приемник за далечинско и bluetooth за евентуална далечинска контрола од РС или мобилен. За сите овие периферни компоненти е задолжен ARM-от. Ова би било доста сложено решение, но до сега имам нешто сработено (алгоритми за голем број различни аудио обработки, вадење на говор од музика, еквилајзер, елеминатор на шум итн), па се со ред ке се сработи до крај, а се разбира тоа ке биде презентирано на форумов.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ние чекаме!А колку пари ќе кошта целиов проект?

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
ние чекаме!А колку пари ќе кошта целиов проект?

Најверојатно највредново во целиов проект е посветеноста и потрошеното време. А за пари не сум правел пресметка, но бидејки планирам да го правам со THD < 0.0001% ке биде доста скапо (повеке од 300 евра). Но вакви професионални уреди кои се користат во врвни студиа се поскапи и од 10000 евра, па најверојатни и се исплати да се сработи, само да се најде време за него.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ние чекаме!А колку пари ќе кошта целиов проект?

Најверојатно највредново во целиов проект е посветеноста и потрошеното време. А за пари не сум правел пресметка, но бидејки планирам да го правам со THD < 0.0001% ке биде доста скапо (повеке од 300 евра). Но вакви професионални уреди кои се користат во врвни студиа се поскапи и од 10000 евра, па најверојатни и се исплати да се сработи, само да се најде време за него.

Баш така ;), ти всушност сакаш да правиш (рално гледано) екстерна аудио картица, исто така моја идеја, само што јас сакав малку поедноставна да биде и да користи некој микроконтролер кој само ќе преведува информации од PC и ништо повеќе, планирав да го правам со PCМ1789 од TI (гиу купија Burr Brown па сега под TI се произведуваат A/D и D/A конверторите на Burr Brown), и некои периферии (фала богу, не се може без нив ;D). Поентата ми беше да направам многу добар D/A конвертор за релативно мала сума на пари (од околу 50 евра) која ќе може да им парира на квалитет (па и доста подобра да биде) и перформанси на екстерните аудио картици, од по 200, 300, 400 евра, па нагоре ;). Планирав и ахитектурата на USB интерфејсот да ја направам компатибилна со Ploytec USB-ASIO драјверот (за да не мора сам да пишувам драјвер ;D), така да може да се врзе со било кој DAW ;), и да си работиш музика на раат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ајде баш да видам и - чујам....

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
ние чекаме!А колку пари ќе кошта целиов проект?

Најверојатно највредново во целиов проект е посветеноста и потрошеното време. А за пари не сум правел пресметка, но бидејки планирам да го правам со THD < 0.0001% ке биде доста скапо (повеке од 300 евра). Но вакви професионални уреди кои се користат во врвни студиа се поскапи и од 10000 евра, па најверојатни и се исплати да се сработи, само да се најде време за него.

Баш така ;), ти всушност сакаш да правиш (рално гледано) екстерна аудио картица, исто така моја идеја, само што јас сакав малку поедноставна да биде и да користи некој микроконтролер кој само ќе преведува информации од PC и ништо повеќе, планирав да го правам со PCМ1789 од TI (гиу купија Burr Brown па сега под TI се произведуваат A/D и D/A конверторите на Burr Brown), и некои периферии (фала богу, не се може без нив ;D). Поентата ми беше да направам многу добар D/A конвертор за релативно мала сума на пари (од околу 50 евра) која ќе може да им парира на квалитет (па и доста подобра да биде) и перформанси на екстерните аудио картици, од по 200, 300, 400 евра, па нагоре ;). Планирав и ахитектурата на USB интерфејсот да ја направам компатибилна со Ploytec USB-ASIO драјверот (за да не мора сам да пишувам драјвер ;D), така да може да се врзе со било кој DAW ;), и да си работиш музика на раат ;).


А зошто ти се A/D и D/A конвертори кога имаш многу добри кодеци, кој во себе имаат се, кои покрај потребните конвертори имаат и програмабилни засилувачи влезни и излезни, а дигиталниот интерфејс им е стандард аудио. За драјвери може да се напишат за било што, но секако да има компатибилност на стандардните драјвери за веке познатите софтвери за аудио продикција. Тука голем чекор направи и NI со LabView, за кој имаат доста добри алгоритми направено и цела развојна околина, имаат драјвери за многу хардвери па дури и за дигитализиранине аналогни миксети на SSL, на кои произведените примероци се бројат на прсти.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А зошто ти се A/D и D/A конвертори кога имаш многу добри кодеци, кој во себе имаат се, кои покрај потребните конвертори имаат и програмабилни засилувачи влезни и излезни, а дигиталниот интерфејс им е стандард аудио. За драјвери може да се напишат за било што, но секако да има компатибилност на стандардните драјвери за веке познатите софтвери за аудио продикција. Тука голем чекор направи и NI со LabView, за кој имаат доста добри алгоритми направено и цела развојна околина, имаат драјвери за многу хардвери па дури и за дигитализиранине аналогни миксети на SSL, на кои произведените примероци се бројат на прсти.

Не би користел кодек, прво бидејќи излезните D/A конвертори им се скоро на сите катастрофа, ем не звучат добро, ем чиповите се "all-in-one", а не ми беше тоа поентата, сакав да можам да си бирам излезен D/A конвертор врз база на квалитет на излезниот сигнал (јас сакам да направам многу квалитетна екстерна аудио картица, не ми е поентата само да го преместам интерниот аудио чип надвор од PC-то, иако од досегашната анализа што сум ја правел на евтините екстерни аудио картици, што коштаат до кај 300 евра, баш тоа го имаат направено, со некои додатни компоненти се разбира). Башка, повеќето од кодеците немаат ASIO поддршка (или е многу оскудна, јас не го сметам ASIO4ALL или ASIO2KS за ASIO поддршка, сите тие се емулации), а поентата ми беше да може да има хардверски имплементирана ASIO поддршка ;), да може да се користи како влезно/излезен интерфејс на некој DAW (или за почеток, само излезен е доволно).

За драверот поентата ми беше да не морам да пишуавм сам, не заради друго, бидејќи ќе мора да правам нови верзии за секоја нова модификација на уредот која ќе ја направам (додавање/одземање на влезни канали, излезни канали итн.). Дечките од Ploytec веќе си го развиваат драјверот и се многу добри во тоа, не верувам дека за краток временски период ќе успеам да напишам драјвер како нивниот, па поради тоа решив така да го дизајнирам уредот, да го јавува како некој друг веќе произведен фабрички уред, некоја друга картица, само што нема да биде таа картица, туку барем делот од firmware-от што го проверува драјверот за да определи која картица ја контролира ќе биде копија од оргиналната фабричката ;). Така нема да мора да се замарам да правам updates на драјвери, Ploytec ќе ја прават таа работа за мене ;D. Или може и да модифицирам дел од кодот на драјверот, да се „фаќа“ драјверот и на мојата картица, ама проблемот со тоа е што со секоја нова верзија што ќе излезе од Ploytec ќе треба да го модифицирам драјверот, што не ми одговара. Драјверот веќе си има Windows и Mac верзии, а Linux оперативните системи не ги сметам за некоја конкуренција на пазарот на DAW софтвери, така да, не планирам да се замарам да пишувам посебен драјвер за Lunux, ако некој тип/дечки (third party) се нафатат сами да пишуваат, ОК, ако не, ќе нема и готово, тоа е тоа, se la vi.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Постојат кодеци со 24 битна конверзија до 1MSPS, и THD <0.001. Тоа е повеке од доволно за врвна професионална техника, и не зборувам за чипови од 2$, SSL користат такви во своите миксети од највисока класа и тоа за секој канал по еден. Ако SSL ги ставаат во миксети кои чинат повеке од 500000 евра, јас им верувам, а патем и имам слушнато една таква, воодушевувачки е, посебно на квалитетни звучници. Такви кодеци сум видел кај една машина за дигитализација на аудио со МАС околина, и таа беше најмалку со 6цифрена бројка. Не е изводливо цела таа електроника да се прави на плочка со посебни чипови, повеке место зафака, а квалитетот е тука негде, башка што повеке чипови, повеќе индукции поготово кога има блиску дигитален дел.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Постојат кодеци со 24 битна конверзија до 1MSPS, и THD <0.001. Тоа е повеке од доволно за врвна професионална техника, и не зборувам за чипови од 2$, SSL користат такви во своите миксети од највисока класа и тоа за секој канал по еден.

Да, ама господ знае колку коштаат тие кодеци ;D. Башка, мене не ми беше дострелот толку голем, не планирав нешто толку големо да правам ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."