Author Topic: Помош за кутија за звучници  (Read 5154 times)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Готови кутии за овие нема ни да најдеш. Убаво ти рекол пријателот, овие се околу 50тина вати РМС.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ах пријатели, чојков побара некое кутинче, а вие 20 теории му кажавте безз никаков поконкретен пример... Затоа реков компресионо/банпас кутиче ориентационо пропраено, колку да не ги обесува со шајка на зид, ваљда тоа мубеше и целта на колегата. И кај банпасите едноставно е- поголемакомора, подлабок бас, па дали бил како од бунар за филмои не верувам дека ќе му квари некој просек... мисла ок, ај да не испадне правам за инает муабет, ако има некој конкретно решение бисакал да го прочитам...

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Да дадам готови димензии на невиден драјвер не бива. Има мал милион кутии на интернет, нацртани и средени. Ако човекот сака да го измери драјверот и да има точна кутија, тоа е друга работа.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Bicikle јас те разбирам,ама SliderMK еве веднаш се буни . 8) Мислам дека имав некаде цртежи со димензии токму за овие Боц( стварно се *боцки* ;D) звучници,мислам српски дека беа.Ке ги побарам и ке ги ставам.Ама,баткава,некако не го гледам на Форумов деновиве,да не се откажа..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Па го уплашивте чоекот  ;D
Slider и тие на интернет прашање дали се за Боц :)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Епа така е, се некој ке се уклучи прва порака одма бара што се вика цела работаа ние да му ја завршиме. А никаков придонес на форумот или за нас не прави, се на вересија. И гледам се почесто така се појавуваат да не ги наречам ни гости на форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Е ако де ќе му помогниш на чојкот имаш готово решение, зошто да не.... :) 

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@slidermc: Ретко кој сака да се замара со пресметки... имам забележано дека луѓето во принцип имаат страв од математика ;D. Нека лупа, па како лупа не е важно ;D ::).

Чисто како совет, за да не се замараш премногу потоа ;) ;D, не е лошо прво да прашаш „сакаш да биде направена како што треба или само колку да не биде звучникот без кутија“ ;). Мислам дека поголемиот дел од луѓето ќе го изберат второто ;D.

Еве, на пример, и јас кога би ги правел колку да имам музика во некоја просторија, а да не биде транзисторче некое, би искористил некои стари кутии што ми седат по дома, а што драјвери ќе ставам во нив, ич не ми е гајле ;D, само да ги збира ;D. Најверојатно ќе звучат многу подобро од најевтините компјутерски 2.1 или мобилен телефон ;).

Колку што имам забележано, поголемиот дел од членовите кои бараат помош на форумов за звучни кутии, најчесто ова го бараат, да бидат за нешто подобри и појаки од најевтините купечки 2.1 "chung chong" ;D. Штом го бараат тоа, дајте им го тоа ;) ;D. Стандардите за Hi-Fi во денешно време се толку ниски, не гледам поента да се замарам за некој за кого 2.1 компјутерски звучници се дефиниција за Hi-Fi ::). Оние кои сакаат да направат нешто навистина добро, не користат Bots или Simsonik драјвери ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Епа тоа и кажувам, сега било кој да земе да црта кутија за некојси драјвер таму, што и онака сопственикот не се интересира како ке свири, нема потреба. Има готови кутии на интеернет, за 8 инчи, тука на форумот има илјада кутии за 8 инчни. Дури не се трудат да свртат по темите, 8мица е најчест драјвер, батка има барем 20тина кутии за 8мици ставено на форумов.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за кутија за звучници
« Reply #24 on 11.02.2015, Wednesday, 22:33:01 (Edited 11.02.2015, Wednesday, 22:36:57) »
Без расправии,молам.Еве еден предлог за кутија во која двата звучника ке ги ставиш (може и сериски да ги поврзеш на моно појачувач  ;D ;) ) Значи,ако ти е за гледање филмови направи си нешто вакво и стави го под масичката на телевизорот ,или како некој под кревет или фотељата. 8) Портот е отвор со ширина 13 см, висина 3 см и длабочина 14 см.Тој е направен од 3 парчиња иверка кои се залепени за предната плоча,од горна и долна страна.За басовите најдобро е да направиш гумени прстени залепени на отворот и преку нив да ги стегнеш со штрафови за дрво. Свртница не ставам,а би ти препорачал да направиш активна свртница  и употребиш појачувач максимално 100/120W.И само пажливо со форсирањето,бидејќи сум видел така растресени *ботсови* ,што беше разлепена гумата и * продрснат* калемот внатре.
Оди според димензиите и нема да згрешиш.Ова е веќе направена кутија од еден пријател од Ниш.Тој си е задоволен и му верувам ,со обзир на цената и квалитетот на басовите.

Споено мислење: 11.02.2015, Wednesday, 22:36:57
Гига,абе ме изненади со твојава * теорија за никаквите звучници *.Тоа е она што најчесто и јас го коментирам .Веројатно си попримил и ти нешто со годиниве на Форум. :D Реалноста е таква ,каква е .Дајте свирка и гледајте филмови . 8)

Maxwell

  • Guest
Batka, не сум се откажал, се логирам овде кога слободното време ми го дозволува тоа.

slidermc, ако ги прочиташ моите претходни постови на оваа тема, никаде не побарав ниту пак на некого му наредив да ми проектира кутија, јас само побарав помош во смисла дали некој има сретнато вакви звучници и направено кутии за нив. Совршено ми е јасно дека без основни пресметки и мерења можам да одам на слепо и бог знае што ќе добијам како резултат на тоа. Ама ете, прво пишав марка и модел на звучникот на гугл, ми даде две-три турски страници кај што продаваат исти такви половни и тоа е се, ни параметри, ни проекти, ни бутур, ништо нема.
Затоа пишав овде.
Се поставуваш како да сум рекол: го имам тој и тој звучник, сакам да ми направите проект за кутија што ќе свири совршено оти имам намера да ги произведувам, да ги продавам и да заработувам од нив.

Никој и никого не го терам со сила. Ова е јавен форум и се е на доброволна база.
Ако сметате дека на некој начин треба да придонесам нешто за форумот, повелете со предлози.
Мислам дека најголем придонес за форумот е ако оваа тема ја исполни целта за која што е отворена. Можеби некој ќе налета на такви звучници па ќе има можност да го направи проектот.

Значи, никој не е обврзан да помага или да дава предлози ако не сака. Тоа е тоа.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро,еве ти мој предлог.Ако сакаш направи ја кутијата и терај ако те бендиса. Се може да се продаде во МК,па ке најдеш муштерија лесно,ако кутијата ја направиш прецизно и со добра *фаца*.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Она со добрата фаца, е многу важен детал кај нас :) Мој предлог како финиш е да го облепиш со етисон, во форма на плико. Едноставно е и успева од прва, фарбање е ужас без добра опрема. Ако е вуфер, активна свртница е приоритет, дури и над кутијата :)