Author Topic: Антена за ФМ тунер  (Read 8706 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6320
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Антена за ФМ тунер
« Reply #30 on 06.02.2015, Friday, 07:15:46 »
Ивица ако може направи аудио запис и закачи го на youtybe или droobox
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Антена за ФМ тунер
« Reply #31 on 06.02.2015, Friday, 07:55:00 »
Да и така е некогаш со едноставна антена се фаќа.Но за битола малку тешко.Ивица го фати ли сигналот имаше шум така нели но се слуша.И убаво е ако направиме аудио записи.Ако пак одам накај бродец на скопска црна гора таму има одличен прием.Ќе направиме некој запис.Сепак убаво некој исто ако е во можност да го направи тоа :) ;) :D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline ivica.s

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 369
 • Gender: Male
 • RF Guru
  • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Антена за ФМ тунер
« Reply #32 on 06.02.2015, Friday, 13:22:46 »
Пред малку направив видео и денес дефинитивно условите се полоши. Претходните два пати имаше помалку шум.

Priem na Besna Kobila

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Антена за ФМ тунер
« Reply #33 on 06.02.2015, Friday, 19:11:24 »
Е браво како што реков во мојот погорен пост има шум.Но сепак јасно е и може да се фати има денови кога приемот е подобар.И не е нешто времево добро.Инаку на скопска црна гора се слуша супер.Но прилеп каде каде е подалеку но еве ова е чист пример.Браво и супер видео.Но чим вака се слуша во прилеп битола тешко дека ќе има прием.Освен некогаш ретко кога е добро времето и има добра оптичка видливост.И во прилеп поубаво ќе се слуша мислам дека сега се е јасно и баш многу убаво се изнаприкажавме во темава.Во секој случај браво Ивица што волку брзо направи видео :D :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6320
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Антена за ФМ тунер
« Reply #34 on 07.02.2015, Saturday, 06:45:49 »
Фала Ивица за видеото. Од каде можам да купам ваков SDR приемник?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1826
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Одг: Антена за ФМ тунер
« Reply #35 on 07.02.2015, Saturday, 14:09:09 »
Code: [Select]
http://hakshop.myshopify.com/products/software-defined-radio-kit-rtl-sdr?variant=424034573
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 710
 • Gender: Male
Одг: Антена за ФМ тунер
« Reply #36 on 07.02.2015, Saturday, 15:48:07 »
Еве една проста, но добра ФМ антена за 88-108 Мхз која мислам дека ќе ги задоволи барањата на TeslaBT. Имам направено ваква за еден мој пријател. Презадоволен е и ги фаќа и најслабите, односно најдалечните радиостници. Планирам да си направам и за мене, и ќе ја постирам во оваа тема, или посебна.

Објаснето е се, и не е тешко да се направи. Имајте во предвид дека ова е насочена антена и за одличен прием се препорачува и ротатор.

Code: [Select]
http://www.electronicsforu.com/EFYLinux/efyhome/cover/dec2003/FM-antenna.pdf

Hams do it! With Frequency

Offline ivica.s

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 369
 • Gender: Male
 • RF Guru
  • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Антена за ФМ тунер
« Reply #37 on 08.02.2015, Sunday, 00:40:07 (Edited 08.02.2015, Sunday, 00:42:21) »
Фала Ивица за видеото. Од каде можам да купам ваков SDR приемник?

Јас го купив од овде:

Code: [Select]
http://www.dx.com/p/rtl2832u-r820t-mini-dvb-t-dab-fm-usb-digital-tv-dongle-black-170541#.VNaiC_nF98k
Има и на други безброј страни макар да на Deal Extreme секогаш има прилично реални ривјуа на производите па тоа беше пресудно за да купам  од тука.

TeslaBt

 • Guest
Одг: Антена за ФМ тунер
« Reply #38 on 16.02.2015, Monday, 20:15:33 »
Z31GH фала ќе ја напрам и ќе кажам шо како ќје биди.

Offline mordikus

 • Нов член
 • *
 • Posts: 3
Одг: Антена за ФМ тунер
« Reply #39 on 28.02.2015, Saturday, 22:04:00 »
Штом со обично УСБ стикче преку СДР ШАРП радио Белград има прием во Прилеп, со поасален тјунер верувам јас и со РДС дека ке оди, го иам и јас истото стикче, не се осетливи нешто посебно, од алиекспрес ми е купено.

Offline Zan

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 861
Одг: Антена за ФМ тунер
« Reply #40 on 12.05.2015, Tuesday, 21:52:56 »
Еве една проста, но добра ФМ антена за 88-108 Мхз која мислам дека ќе ги задоволи барањата на TeslaBT. Имам направено ваква за еден мој пријател. Презадоволен е и ги фаќа и најслабите, односно најдалечните радиостници. Планирам да си направам и за мене, и ќе ја постирам во оваа тема, или посебна.

Објаснето е се, и не е тешко да се направи. Имајте во предвид дека ова е насочена антена и за одличен прием се препорачува и ротатор.

Code: [Select]
http://www.electronicsforu.com/EFYLinux/efyhome/cover/dec2003/FM-antenna.pdf

Линкот не работи. Го има ли некој pdf фајлот?
Ми треба собна антена за прием на локални FM радиостаници, 88-108MHz, по можност omnidirectional (така ли се вика?)
Ако има некој готов нацрт, би сакал сам да ја изработам антената.
Жан

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3118
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Антена за ФМ тунер
« Reply #41 on 12.05.2015, Tuesday, 22:07:49 (Edited 13.05.2015, Wednesday, 21:58:05) »
Кај мене се симна без проблем, како и да е, во атачмент го има PDF фајлот...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3118
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Антена за ФМ тунер
« Reply #42 on 13.05.2015, Wednesday, 21:59:05 (Edited 13.05.2015, Wednesday, 22:03:05) »
Еве уште една антена за FM, ама не е баш мала...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Zan

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 861
Одг: Антена за ФМ тунер
« Reply #43 on 13.05.2015, Wednesday, 23:55:13 »
Да, не е баш мала, а јас сакав некоја собна антена.
Жан

TeslaBt

 • Guest
Одг: Антена за ФМ тунер
« Reply #44 on 18.05.2015, Monday, 12:11:49 (Edited 18.05.2015, Monday, 12:17:05) »
Побарај на интернет ќе најдиш. Имаш разни јаги имаш дипол секакви имаш или рачно пресметај си ја и сам конструирај.Пробвав да фатам Радио Београд на MW и ништо фатив руски,украински, италијански , турски и нормално радио Скопје на 810кХз ,а од Радио Београд ни трага ни глас.