Author Topic: Совет околу промена на среднотонци  (Read 2033 times)

Offline Silver

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Совет околу промена на среднотонци
« Opened on 15.12.2014, Monday, 16:47:14 (Edited 20.12.2014, Saturday, 01:47:02) »
Здраво на сите, јас сум нов член и имам прашање поврзано со постари звучници. Пред се да напоменам дека не се разбирам многу околу зучници па затоа барам совет. Имам звучници како на сликите, високотонецот е сменет со хорна пред неполна година, а сега сакам да ги сменам и среднотонците меѓутоа неможам да најдам вакви. Хорната пасува во дупката па за нејзе не требаше никакво преправање на кутијата. Ваши мислења и предлози  ???



Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Совет околу промена на среднотонци
« Reply #1 on 15.12.2014, Monday, 18:52:38 (Edited 15.12.2014, Monday, 18:55:34) »
Пред се немаш дадено никакви други податоци за звучниците,освен сликите.Ова на сликата е многу стара кутија со елипси како среднотонци.Бидејќи објективно кутијата не вреди многу ,пробај да најдеш некој звучник од бувљак со идентична големина и да ги замениш.Проблемот -зошто прегореле тие среднотонци треба да го решиш и да видиш да не отидат пак.Мери ги звучниците и барај.Мислам дека нешто вакво имаше во едно радио-лампаш кое Лордзи го продава ;D ;D.(токму две такви елипси). Со замена на среднотонците со хорни не решаваш ништо,освен комплетна измена на звучната слика и премногу високи! Ако и свртницата е како звучнициве,јас не би се трудел премногу и не би трошел пари на нив.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Зашто сакаш да ги замениш среднотонците?

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Јас ама баш ништо не те разбирам што сакаш да правиш со овие звучници. :D
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Веројатно средните се *продувани*,па затоа сака да ги замени. 8)

Offline Silver

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Одг: Совет околу промена на среднотонци
« Reply #5 on 15.12.2014, Monday, 23:39:11 (Edited 20.12.2014, Saturday, 01:46:40) »
.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
2.12. Забрането е прикачување (upload-ирање) на слики со привремен каратер на форумот, без разлика на нивната големина. Во оваа група спаѓаат сликите кои се наменети за теми во секцијата „Огласи и понуди“, слики чија цел е забава на членовите на форумот и слики од комерцијални електрични уреди кои сакате да ги поправите или презентирате на форумот. Во оваа група не спаѓаат шеми, слики од некои навистина ретки компоненти или електронски уреди. (Правилото се исклучува доколку администрацијата на форумот процени дека треба да биде исклучено во конкретната ситуација.)

Види како ти ги преправив претходните post-ови. Слики од ваков карактер не се прикачуваат на форумот. Upload-ирај ги на екстерен image host.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Аман бе, барем исти штравчиња си можел да ставиш на хорната, со рамна глава. Тешко веројатно дека ке најдеш ваков среднотонец, поубаво да се обидеш да ја залепиш мембраната, доколку е скината на само некои делови.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
а ха,мој совет не заменувај ништо,ако свират басот,и високотонецот,остави така,ова за среднотонецот,па тоа е обичен звучник,од некое лампашко старо радио,како што ти нагласи батка,невреди да се менува,ако веќе си запнал,најди некои елипси за во кола :-\,кои би ти одговарале за цената,а дупката ќе ја подотераш спрема нив :o,од страна на скретница ако веќе има ;D, ама баш ништо не менувај на неа бидеќи сеедно е за овие кутии каква и да е.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.