Author Topic: Продавам печатач Epson LX-300  (Read 1748 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Продавам печатач Epson LX-300
« Opened on 07.09.2014, Sunday, 23:34:15 (Edited 09.09.2014, Tuesday, 16:04:11) »
Продавам Епсон lx-300 печатач во одлична состојба со фабричката кутија мн малку користен моментално спакуван со сите кабли со заштитни најлони и во кутија цена по договор!

d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Оригиналната верзија е, LX-300 или LX-300+II? Оригиналната е само со LPT порт, а LX-300+II е со LPT и USB порт.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Оригиналната верзија е, LX-300 или LX-300+II? Оригиналната е само со LPT порт, а LX-300+II е со LPT и USB порт.
има само лпт порта нема усб и е LX-300 само не +II
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Продавам печатач Epson LX-300
« Reply #3 on 09.09.2014, Tuesday, 10:50:17 »
Има кабли LPT to USB само проблем се драјверите.Најдов за win 7,ама само за 32-битна верзија.На 64-ка не работи.Не работи и на Vista i win8.Не ја спомна цената? 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Продавам печатач Epson LX-300
« Reply #4 on 09.09.2014, Tuesday, 15:58:04 »
Има кабли LPT to USB само проблем се драјверите.Најдов за win 7,ама само за 32-битна верзија.

Тие кабли функционираат само со печатачи и од оперативниот систем бараат автоматски да инсталира некој универзален printer driver, најверојатно XPS или PCL, кој можеби ќе комуницира со принтерот, а можеби и не... зависи преку кој протокол комуницирал принтерот преку LPT портот. Ако е XPS или PCL, нема да има проблем, ама ако имал некој custom комуникациски протокол, нема да работи.

На крајот на краиштата, има PCIe картички со еден LPT и COM порт (има и втор COM и се инсталира драјверот за него, ама го нема кабелот и MAX232 конверторот за него на плочката, така да, ако ви требаат два COM порта, ќе треба рачно да си го додавате IC-то и каблите за COM портот), по 5 или 6 долари се на ebay, а има и драјвери за поновиве x64 оперативни системи, Win7, 8 ;).



Јас имам ваква, супер си функционира со еден стар Fujitsu матричен печатач под Win7 x64 ;).

Се гледа каде фали чипот ;). По потреба, може рачно да се додаде ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Продавам печатач Epson LX-300
« Reply #5 on 09.09.2014, Tuesday, 16:46:48 »
Цитирам: ``На крајот на краиштата, има PCIe картички со еден LPT и COM порт..``

Е,проблемот е друг! Овие иглични Епсони обично работат на постари машини на кои има инсталирано книговодствени програми ,кои обично користат DOS платформа ( има и такви!!) а поновиве Fox.Поедини програми не сакаат додатни плочки.Знам дека има вакви плочки,ама верувај Гига понекогаш мака мачиме со некој програм.Лесно е ако е авторот познат ,па го тераме сам да си го *среди*,ама ако е некој од пред 100 години,а газдата сака тој да биде најлесно ми е проблемот да го решам на таков начин (LPT to USB кабел и 32 -битна верзија  ;))

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Продавам печатач Epson LX-300
« Reply #6 on 10.09.2014, Wednesday, 01:13:22 (Edited 10.09.2014, Wednesday, 16:09:11) »
Не знам какви картички вие користите, претпоставувам не вакви, ама на неколку луѓе им ја имам препорачано баш оваа картичка со Moschip IC (во Македонија не се продава колку што знам, од интернет мораш да ја нарачаш), до сега никој не ми јавил проблеми. Баш еден пријател исто мака мачеше со некој постар програм, му ја препорачав картичкава, по неколку дена ми се јави, човекот беше презадоволен ;).

Знам дека има и кај нас вакви слични картички, ама не се со ова IC, со некои други чипови се и поддршка за драјвери имаат никаква (едвај ќе најдеш за Vista драјвер, понекогаш само за x86, а ако има и за x64, биди среќен). Кога барав ваква картичка, намерно ја избрав оваа, на многу сајтови беше фалена дека одлично функционира и дека има одлична поддршка со драјвери (нова верзија има барем еднаш годишно, сега има и за Win8 и 8.1 драјвери, јас кога ја купив, официјално, имаше само за Win7). Ако ја имаш оваа картичка ставено, при update на Win7 и Win8, од самиот WSUS сервер ти наоѓа updates за драјверите на картичката ;). Не знам дали имаат склучено производителите на чипов некој договор со Microsoft, ама очигледно Microsoft ги прати промените на драјверите на картичките изработени со овој чип.

Еве Screen Shot, како ја ноѓа кај мене картичката. Стандардно, еден LPT и два COM порти ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Продавам печатач Epson LX-300
« Reply #7 on 10.09.2014, Wednesday, 01:45:37 »
Гига,не е проблем во плочите,ами до програмите е како што кажав:нормално ке си инсталираш картица,ама програмот за книговодство правен во FOX, не сака преку неа даа печати! А на човек не му треба word,ами сака биланси и фактури,завршни сметки да печати од програмот за книговодство. Верувај ми - проверено.Имавме еден провесор од УЗУС (Тјајче Минов) кој отиде во пензија.Тој правеше книговодствени програми и пола фирми во Велес ги имаат тие програми за книговодство (сите училишта,пример)Е,сега тој не беше баш вичен да смени во програмот некои параметри и да вметне печатење преку УСБ,ами некако по дефолт секој програм му печатеше на LPT1.Долго време си ги заштитуваше програмите,ама кога започнаа да ги менуваат компјутерите со понови,на кои плочите немаа LPT порт,тогаш мораше да плати некој да му ја исправи работата.Ама велам ,сегашната верзија на програмот работи само со *седмица *и тоа 32 битна.Затоа користиме само кабел,бидејќи со плочка *не сакат*! 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Продавам печатач Epson LX-300
« Reply #8 on 10.09.2014, Wednesday, 02:00:41 (Edited 10.09.2014, Wednesday, 02:09:43) »
Епа токму за тоа и јас правам муабет. Картицава работи со постар софтвер и најнормално ја чита. Е сега, каков бил софтверот, не знам, само знам дека бил наменет за под DOS и дека сега се подига под DOS Shell на Windows 7 x86.

А инаку, кај мене е наместен да го чита како LPT3 (нешто чепкав и ми требаа слободни LPT1 и LPT2), ама лесно се преправа да биде и на LPT1 ;). По default се инсталираше на LPT1, јас го сменив на LPT3 ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Продавам печатач Epson LX-300
« Reply #9 on 10.09.2014, Wednesday, 11:27:14 (Edited 10.09.2014, Wednesday, 15:37:15) »
GigaWat  се е пробано батка,ама резултат немаше.Сум ставал на PSI слот повеќе разни модели и производители,ама програмот не го познава вака конфигурираниот LPT порт.Не е до хардверот,исправен е ,ама фох-от ,во кој е правен програмот не сакаше да печати преку него! Тоа е проблемот.Пример од Word  ти дава да печатиш,ама од програмот за книговодство не сака.
Авторот си го преправи и сега ако користиш Win7 32-bit верзија ,со кабелот LPT to USB се врши работа!!

Donis ,не пиша сеуште цена. 8)

Друго,кабелот е поевтин од картичката. ;)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Продавам печатач Epson LX-300
« Reply #10 on 10.09.2014, Wednesday, 15:38:25 (Edited 10.09.2014, Wednesday, 16:10:09) »
Donis ,не пиша сеуште цена. 8)

Продавам Епсон lx-300 печатач во одлична состојба со фабричката кутија мн малку користен моментално спакуван со сите кабли со заштитни најлони и во кутија цена по договор!
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Продавам печатач Epson LX-300
« Reply #11 on 10.09.2014, Wednesday, 16:15:57 »
Тоа не е цена,треба да  пише некоја цена за почеток,па да се договараме. 8) ;) Тоа *по договор* не значи ништо.Еве на пример јас би дал некоја цена која знам дека не му одговара. Спрема тоа ,реално е да каже некоја цена,па ке видиме понатаму.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Продавам печатач Epson LX-300
« Reply #12 on 11.09.2014, Thursday, 02:22:58 »
2500денари Фиксно ! ;)
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Продавам печатач Epson LX-300
« Reply #13 on 11.09.2014, Thursday, 21:44:36 »
Ете ти цена .Немам коментар . 8)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Продавам печатач Epson LX-300
« Reply #14 on 11.09.2014, Thursday, 23:11:53 »
за тие пари нов ќе се купи, а не половен ;D