Author Topic: Како да направите DVDRip користејќи го Gordian Knot Rip Pack-от  (Read 876 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Знам дека и не спаѓа темава во овој дел од форумов (можеби и воопшто не припаѓа темава во овој тип на форум) но сепак станува збор за tutorial, така да, може да се каже дека сепак спаѓа :D. Како и да е, ако сметаат модераторите дека треба да се тргне, слободно нека ја тргнат ;).

Имам видено толку многу лоши DVRip-ови, што решив да напишам туториал како „правилно“ да „из-rip-увате“ DVD филм со што е можно помали згуби во квалитетот на rip-уваната снимка. Постојат секакви видови на програми за rip-ување, но „најпрофесионален“ (а воедно и најтежок за користење) е Gordian Knot Rip Pack-от. Постојат и други многу покомпицирани начини за rip-ување на DVD филмови, но нема да ги дискутирам нив. Gordian Knot Rip Pack-от се смета за intermediate начин на rip-ување на филмови. Ако е некој заинтересиран, може да напишам tutorial и за по-advanced методите за rip-ување ;).

Tutorial-от е на Англиски, не на Македоснки (го пишував во време кога често „киснев“ на еден странски форум). Не планирам да пишувам Македонска верзија од него. Башка, мислам дека подобро ќе се снајдете со Англиската верзија бидејќи за голем број на термини искористени во овој tutorial баш и нема адекватен превод на Македонски.

Tutorial-от е во .PDF формат, што значи дека ќе ви треба Adobe Acrobat Reader, или некаков друг тип на .PDF reader.

Перманентен линк:

Code: [Select]
http://www.box.net/shared/dl5xj2iclo
НАПОМЕНА: Авторот на текстот не превзема никава одговорност за начинот на кој ќе се искористи знаењето добиено од овој текст, како на пример ширење, дистрибуција и продавање на дигитален материјал кој е заштитен со авторски права преку било каков тип на медиум, вклучувајчи го и интернетот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."