Author Topic: Едноставен FM предавател со одличен звук и домет  (Read 877 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Едноставен FM предавател со одличен звук и домет
« Opened on 04.05.2010, Tuesday, 17:08:23 (Edited 14.05.2010, Friday, 21:16:04) »
Овој предавател го имам направено и работи одлично.





Овој предавател го препорачувам на почетниците, зошто ?
Бидејки дава перфектен звук кој може да се спореди со професионалните предаватели и за тоа што има одличен домет во домот и без никаква антена.

А пак надвор се слуша на 50m без никаква антена.

Ова е плочката (свртена е така за да може секој со фломастер да ја нацрта а доколку печатите ке ја свртите обратно)
Димензии: 4,7cm ширина и 4,5cm должина


Забележете ја спојката обоена црвена. Таа ја ставив бидејки со неа може да се бираат сите фрекфенции 87,5-108MHz а без неа иде само на ниските фрекфенции до 89Mhz.



Шема со деловите:



Наместо 22Pf тример ставете 60pF тример



Наскоро слики и резултати од тестови со антена....
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Еј абе арно што си ставил дај стави и монтажна шема и што делови треба

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
за монтажна шема да, треба да се стави (претпоставувам дека скроз горната плочка му е по грешка ставена) а за делови можеш да си ги прочиташ од електричната шема....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Најгорната плочка е таа што треба да се нацрта таа другата е само пример, покажува каде е спојката за да иде на сите фрекфенции. Иначе монтажна плочка не постои. Може да ставам слика па според сликата вие да гледате.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
епа дај стави

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Таа спојката ја лемиш погоре/подоле за местење на фреквенцијата или е во средина цело време?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Најдобро е при печатење на не ја печатите односно цртате и спојката туку накнадно да ја додадете со жичка и калај. Ставив антена но се помести фрекфенцијата а со тоа значи треба и спојката да ја померам па затоа подобро да не се печати. Но тоа не мора да е точно бидејки немав 33p кондензатор да ставам меѓу предавателот и антената па ставив 15p. Ке направам дополнителни тестови па ке ви кажам што како. Слика ке ставам утре бидејки сега немам можност за префрлање на слики.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
абе ајде слика стави до кога ќе чекаме?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
 :D :D :D ме потцети, сега
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
јас би сакал да го направам овај предавател ама не можам да се снајдам

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чекај ке нацртам кој дел што вредност има за полесно
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
абе јас не сум електроничар да знам кој дел што кажва дај монтажна нацртај кој дел кај треба да стои

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Ако не си електроничар, учи и ќе станеш електроничар :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
se ceni covekot se izmacil i napravil zavrsen davac sto raboti
 tie sto ne pravele ne znaat deka tesko e da se napravi nesto ednostavno
sovrsenosta e koga e ednostavno
Z33MK