Author Topic: Радио антена  (Read 1556 times)

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 717
 • Gender: Male
Радио антена
« Opened on 15.05.2014, Thursday, 21:28:43 »
Па вака барам некој да ми каже како да направам антена со која ќе можам да ги слушам таксистите на мобилен телефон...Незнам што поопширно да кажувам бидејќи сум почетник,знам дека ќе има критики али ги прифаќам.Благодарам

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Радио антена
« Reply #1 on 15.05.2014, Thursday, 22:01:22 (Edited 15.05.2014, Thursday, 22:31:49) »
Па вака барам некој да ми каже како да направам антена со која ќе можам да ги слушам таксистите на мобилен телефон...Незнам што поопширно да кажувам бидејќи сум почетник,знам дека ќе има критики али ги прифаќам.Благодарам
Како бе да ги слушаш таксистите на телефон кога тие работа во VHF подрачјето.Сега да ти посочам конкретно нешто еве на пример палас работат на 200 мегахерци.Значи не се кодирани ти треба станица со кристали или која се програмира да прима на 200 мегахерци и ке слушаш.Секоја радио такси компанија си има свој репетитор.Репетиторот нели тоа е семи дуплексна врска кога ќе го копчаш работи тоест одма ти ја менува фреквенцијата но кога ке ја примиш тој треба пак во истата фреквенција да ти ја врати ако ме свати што ти зборам.Значи ти еве конкретно ке ти кажам еден радио аматерски пример репетиторот R4 го побудуваме со Tx 145.100 мегахерци.Тој го прима тој сигнал со таа фреквенција и ја менува ова е двометарскиот опсег.Кога ќе го отпуштиме тастерот за предавање Rx-от ни е на друга фреквенција тоест на 145.700 мегахерци.Е ова е семи дуплексна врска.Значи сите таксисти си работат во VHF подрачјето не треба сега да ти ги кажуваме фреквенциите во општо.Твојот мобилен телефон работи GSM на нешто пониско од 1 гигахерц.Ти кога збориш на мобилен има базна станица која го прима сигналот од твојот предавател појдовната врска од мобилниот кон базната станица е во фреквентниот опсег од 850 до 915 мегахерци.А повратната врска е од базната станица кон мобилниот е во опсегот од 935 до 960 мегахерци.И плус овде врската е дуплексна.Истовремено и примаш и предаваш користејки ја истовремено истата антена тоа се прави со еден микробранов склоп наречен циркулар.Тој прави антената да тие истовремено и приемна и предавателна.Таксистите се во понизок опсег и плус врската е семи тоест полу дуплексна со репетитор ако знаеш за што ти зборам чим пишуваш вакви глупости сигурно незнаеш и што е всушност репетитор.Значи таксистите еднаш предаваат еднаш примаат.Не може истовремено.Тоа е семи дуплексна врска.Секое преслушкување на таксистите е подлежно на законски санкции мада не се кодирани во голема мера :D 8).Но се си е казливо.Свати ли Атанас каква глупост пиша да преслушкуваш на мобилен таксисти ::) :D.Како прво ти треба друг опсег.Според мене не пишувај глупости.  8) :D.
П.С Да не мислиш на ФМ радио од мобилниот да ги слушаш е не ти е во опсег и тоа.И да си направиш приемник надвор од опсегот тешко да ги слушаш сите раштракани се по VHF подрачјето кое е до 300 мегахерци натаму е веќе UHF. ;).Некои се кодирани а некој не.Рече дека си ја прочитал книгата од доктор Божо ако не се лажам.После ова сигурно не си ја прчитал ако си ја прочитал ке знаеше како работат таксистите што е репетитор и што е мултиплекс(FDMA,TDMA,CDMA).Таму доктор Божо убаво има напишано каде е наменето и како работат таксистите.Според мене темава е безмислена незнам што мисли администрацијата.А ако мислиш да правиш приемник да ги слушаш таксистите откажи се тоа се службени муабети.Поубаво направиси ФМ приемник има мал број шеми на форумов и за тој приемник направи си антена пошто си почетник така се почнува нели сите така почнуваме па после одиме на посложено.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
Одг: Радио антена
« Reply #2 on 15.05.2014, Thursday, 22:48:19 »
Па вака барам некој да ми каже како да направам антена со која ќе можам да ги слушам таксистите на мобилен телефон...Незнам што поопширно да кажувам бидејќи сум почетник,знам дека ќе има критики али ги прифаќам.Благодарам

Добро бре Атанас,да ми кажуваше некој дека на Форум за електроника ке има почетници,дека ке има со слаби познавања на електрониката и техниката,во ред видов ,сватив и во многу случаи сум помогнал.Ама во твојов случај- навистина не знам што да кажам: Прво не знаеш скоро ништо од електрониката ,второ - не сакаш ни да знаеш- ти посочивме многу книги,линкови,шеми,ама очигледно ти не сакаш ниту да читаш,а помалку да научиш нешто од електрониката.Самото побарување на антена за прислушкување и тоа на мобилен(!!?????) кажува дека не ги знаеш ни основите на радио-техниката.Значи ако мислиш дека радио-техниката започнала со мобилен телефон ,тоа е жалосно.Второ,круцијално непознавање на радиото е тоа што мислиш дека до антена е само ако сакаш таксисти да прислушкуваш!???? Па прислушкувањето е прекршок ,според законот! Кој си ти да прислушкуваш???? Прво научи нешто за радио-приемниците воопшто,па јави се потоа! И престани да не гњавиш со вакви ,крајно непромислени и безвезални барања. Барам Админите да го разгледаат барањето.За бришење е лесно,ама што да правиме со Атанас потоа:::!?????

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 710
 • Gender: Male
Одг: Радио антена
« Reply #3 on 16.05.2014, Friday, 01:10:00 »
@Atanas
wowwwww ќе си мавнам карате. Ова се бисери. Да постоеше квиз ГЛУПОТЕКА дефинитивно ќе освоеше доживотно прво место

P.S. Јас мислам дека атанас добро знае дека фреквенцијата што сака да ја слуша не зависи до антената, туку мисли да си игра мајтап со нас или да не направи будали, демек да му објаснуваме дека не е можно, па ќе праша зошто, па пак објаснување и пак атанас и пак атанас и пак атанас.
Hams do it! With Frequency

Trolko

 • Guest
Одг: Радио антена
« Reply #4 on 16.05.2014, Friday, 01:57:19 (Edited 16.05.2014, Friday, 02:30:00) »
@Atanas
wowwwww ќе си мавнам карате. Ова се бисери. Да постоеше квиз ГЛУПОТЕКА дефинитивно ќе освоеше доживотно прво место

Ауч, друштво, зезање се ок

Браво до @nsu кој му ги разјасни работите. Другите сте фејл. Голем.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6320
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Радио антена
« Reply #5 on 16.05.2014, Friday, 02:26:53 »
клуч на темава
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
Одг: Радио антена
« Reply #6 on 16.05.2014, Friday, 17:38:48 »
Тролко,велиш :* Другите сте фејл. Голем.* А,што да му објаснувам на Атанас??? Целата Радио Техника??Па треба ли на Форумов да се занимаваме со подучување на тотално промашени *електроничари*? Како поинаку да го дефинирам Атанас? Не е прв пат да се среќаваме со неговите барања кои се се само не во функција на електрониката.Дали ги читаш ти неговите барања ? Се бисер до бисер.Ако од почеток сите од Администрацијата толериравме,тој со Бетовен и Киловолт на Форум си се * допишуваа*,караа, расправаа,си расправаа школски згоди - како на фејзбук.Бетовен го баниравме,а гледам пак покушава со некој други ник-ови да се * спровне* на Форумов.Како тоа да го толерираме?Значи не се работи само за дечко од 13 години,ами за некој кој не сака да се надградува,да чита литература и да учи.Тој мисли дека многу знае и може да си дозволи и да се глупира на Форумов,да биде постојано секаде и во се присутен.Јас му дадов рок од неколку месеци да прати што се дешава на Форум и да не поставува вакви *барања*! А тој е толку упорен што ќе мора да реагираме,за да не мора да се занимаваме постојано со предупредување,бришење или пишување долги постови.Ова е сепак Форум,а не училишна секција  по ОТП за VIII одделение.