Author Topic: Проблем со микрофон кај ФМ предавател  (Read 1320 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Проблем со микрофон кај ФМ предавател
« Opened on 21.04.2014, Monday, 04:34:50 (Edited 21.04.2014, Monday, 10:41:40) »


Не ми е јасна една работа .. Склопив предавателот , све работи во ред .. Е сега го преправив вака да работи со микрофонче  :) Koристам вакво мало микрофонче - импеданса , поврзано на плочката го мерев   ::) ( 800 ома ) кондензаторски .. Зашто многу слабо се слуша ? Значи се слуша убаво , кристално чисто само кога некој ке се приближи до него и да почне да зборува .. Или ако му пуштам музика од телефон .. Но само кога звучникот е до микрофонот :( На пола метро , телефонот на најгласно , џабе , нејќе да чуе ..  :( Дали не е осетливо ??? .. Пробав да ги намалам и двата отпорника ( 4.7К и 10К ) на помали вредности од тие .. Џабе .. Што е проблемот ?   :-\



(Моментално користам ваков)




(Пробав и со ваков , ефектот е ист :( )

Решение ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Off-topic, но морам да прашам. Искрено, навистина ме интересира.

Даниел, долго време си на форумов... те молам, разјасни ми нешто.

Како не разликуваш линк од слика од обичен линк до некој сајт? Мислам дека разликата е прилично проста: кога ќе ги отвориш оние линкови кои не се слики, замисли, има сајт :o... да не ти се верува :o. И не ми го цитирај правилото „сите линкови треба да се кодираат“, јас ги преправав и дополнував правилата, па по некоја логика, би требало да ми се јасни ???... или не ???.. можеби грешам... не знам, можеби не беа доволно детални. А можеби и премногу детални беа, па некој го мрзи да ги чита.

Да, линкови од сајтови се кодираат но не и директни линкови од слики. Затоа во скриптата постои image tag! Не е измислен за џабе!

Кратко и јасно: ако ставиш image tag околу некој линк и ако линкот директно не води до слика, скриптата нема да ја прикаже сликата кога ќе post-ираш или кога ќе стиснеш на Прегледај (Preview).

Те молам, објасни ми како до сега ова не го свати. Пиши што сакаш, само те молам немој да ми пишеш дека никогаш не ти текнало да стиснеш Edit (Измени) на post кој јас го има edit-ирано за да видиш како треба да се постави image tag.



Околу бубицата... професионална опрема за прислушкување имаат CIA и не мислам дека купувале делови од Loging за да ја направат таа опрема.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Проблем со микрофон кај ФМ предавател
« Reply #2 on 21.04.2014, Monday, 10:26:45 (Edited 21.04.2014, Monday, 10:49:07) »
Добро де Гига , што ме тепаш одма , така сум навикнат да кодирам и тоа е тоа ...  :-[ И кој го спомна Логинг ? И Циа .. Ццц ..  ::)


Едит: Стискам на ова вметнете flash и вметнете фотографија ама не е тоа копче за сликите  :-X

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Проблем со микрофон кај ФМ предавател
« Reply #3 on 21.04.2014, Monday, 10:48:23 (Edited 21.04.2014, Monday, 11:20:05) »
Сум го имал истиот проблем што се очекува од микрофонче кое кошта 20 денари.Треба да си доближен до него не сеа ти од метро да се слуша не може.Добро чим ти проработела шемата од прва јас ваква слична дури четвртиот пат ми успеа да ја чујам.Овие се мали буби со еден транзистор, што се очекува од нив 8).Важно си работи.Сум чул дека сега професионалните буби за прислушкување се прават со само СМД компоненти и ваделе добри резултати.Стварно ова ми се има и мене случено а имам слушнато од други кои правеле буби и ги продаваат по пазар три дека се слушало и шепот(тивко зборење).Може си имаат некоја тајна.Електретските микрофони биле подобри барем така сум чул ама не ме држете за збор викаат по осетливи биле.Но кондензаторскиот што се однесува до него може најголем напон да издржи.Се си има свое има различни типови на микрофони.Еве кај радиостаниците се користат кристални микрофони па пак нели се доближуваат до себе.Еве јас имам станица и нема везе на било која мора да се доближиш до микрофонот.Сигурно тие што преслушкуваат си имаат некоја тајна.Или можеби треба во шемата да имаш и мало микрофонско предзасилуваче.Пошто сум видел на некои шеми за мали предаватели има и предзасилувач за микрофонот.За кондензаторски микрофон уште немам видено предзасилувач тоест не сум правел.Инаку по пракса сме правеле за кристален и за електретски микрофон предзасилувач.Може да се направи со операциски засилувач и со два транзистори има разни комбинации.Но јас немам правено предзасилувач за кондензаторски микрофон ми се чини дека имаше и затоа,но не сум сигурен дека ја немам шемата.За другиве имам.Секогаш се кажува на проверено нели. ;D ;D ;D ;)
Quote
Околу бубицата... професионална опрема за прислушкување имаат CIA и не мислам дека купувале делови од Loging за да ја направат таа опрема.
.Убаво кажано  8) :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
И решение ? За микрофонче ? Да поврзам 2-3 во паралела или ?

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
И јас така сакав да му кажам затоа спомнував предзасилувачи.Мислев дека може и предзасилувач за кондензаторски микрофон.Значи чим и членот Алек ти кажа значи сигурно може предзасилувач и за кондензаторските микрофони.Тогаш ќе биде многупо осетлив.Него убаво тенко да ја направиш за да биде бубица.Затоа сега ги прават со СМД компоненти. ;D ;).Ма сепак предавател јак не заменува ништо.Но гледам некои на пазар три се збогатуваат од тие бубици дека се мали и им вадат цена :D :D ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Едит: Стискам на ова вметнете flash и вметнете фотографија ама не е тоа копче за сликите  :-X

Добро, како на мене ми функционира?

Те молам, еднаш стисни Измени и види како јас го имам тоа направено тоа.

Вметнете Flash се користи за swf (Shockwave Flash) фајлови, не за слики. Сам по себе tooltip-от ти објаснува дека копчето не е за слики.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Проблем со микрофон кај ФМ предавател
« Reply #7 on 21.04.2014, Monday, 18:11:52 (Edited 21.04.2014, Monday, 18:32:16) »
Стави му еден НФ тразнзистор после микрофонот,  за да го појачаш сигналот и ќе имаш супер осетлив микрофон.

Алек на лагер имам : 2N3904 , BC 109B , BC 109C , BC 286 , BC 287 , BC 116A , BC 145 - Кој од овие е најдобар да го искористам ? :) И може ли мала шемичка како би требало тоа да изгледа :) И дали ке може да работи тој предзасилувач на 5 волти ?  :)




Еве пробав ама никако да погодам со сликава како Гига што ми кажа :D

Едит : 18:32 - Koнечно , да не се лути Гига :D Не дека ме мрзи , ама тешко го најдов :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Гледам со детски *болести* се занимавате,па само накратко да ви ја кажам тајната: прво,ако сакаш ефикасност мора да се стави 1 до 2 степени НФ појачување ,кое за жал не е универзално за сите микрофони,И на крај тајната на големите  мајстори- пробајте со микрофон од мобилен,тие работат на понизок напон и се поосетливи,Само не претерувајте со појачувањето за да не ви свири бубата.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Го направив тој предзасилувачот со 2N3904 но се остана исто , осетливоста не се зголеми , телефон пак треба да го залепам до микрофончето за да се слуша  :-\ :-\ :-\ Чаре  ???  :(

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со микрофон кај ФМ предавател
« Reply #10 on 22.04.2014, Tuesday, 17:10:23 (Edited 22.04.2014, Tuesday, 17:11:58) »
Oчигледно дека  предпојачувачот не дава потребно ниво или  фет-от во микрофонот не е во ред.Смени микрофон ,како кажав и еве ти соодветна шема.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Ти го предлагам ова што ти го нуди батка со интегралот и ако со него е исто тогаш не ти чини и осцилаторот.Тромав ти е на влезот за модулација.