Author Topic: ФМ предавател без калем  (Read 1933 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ФМ предавател без калем
« Opened on 09.02.2014, Sunday, 20:43:00 (Edited 09.02.2014, Sunday, 20:51:18) »
За оние кои имаат проблем со мотање калеми и подесување на фм предајниците,еве еден предавател само со едно  ИК и кондензатор за подесување.Внимавајте овде се користат брзи ИК и затоа пазите на она ls во средината( 74LS13  има поголема брзина од 7413).Е,и ова ако некој не може сега да го направи..... :( 8) Домет - неколку десетици метри.

Offline T1000_series

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
Одг: ФМ предавател без калем
« Reply #1 on 12.02.2014, Wednesday, 16:02:16 »
Почуствував нешто скриено, шифрирано овдека.. (инстинктот никогаш не ме лажел, ама се надевам дека денеска лаже!)

Настрана од тоа, читав дека има негативно капацитивно однесување .?!
Да објаснам- ако му приближиш рака, нога, глава итн.. вели фрекф. не е многу стабилна, шетала а?
А пак за ова вели остајте го настрана и ке нема проблеми..
што викате вие? Пошто мене ми е за емитирање сигнал од ПЦ, нема ли да има некоја интерферанца?!?!
Сите генерализирања се неточни. Дури и ова :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ФМ предавател без калем
« Reply #2 on 12.02.2014, Wednesday, 16:16:15 (Edited 12.02.2014, Wednesday, 16:32:20) »
Каква бре интерференца??? Тоа ти е капацитативноста за која ти пишав,мислам.Тоа се решава со монтажа на предавателот во метална кутија ,која мора и заземјена да биде.Е,сега мисли.Имаше една тема со изглед на плочка која се прави во вид на УСБ стик и директно се вклучува во УСБ порт на РС.Ке го најдам пост и ке ставам линк до него.

Споено мислење: 12.02.2014, Wednesday, 16:32:19
Еве ја шемата комплет.Кога ке ја правиш плочката намали ја на  66x25mm

Offline T1000_series

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
Одг: ФМ предавател без калем
« Reply #3 on 12.02.2014, Wednesday, 18:24:14 »
Не ми е јасно како и од каде доаѓа сигналот? преку портата ли? не гледам ни звучник ни микрофон?!?!
Сите генерализирања се неточни. Дури и ова :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ФМ предавател без калем
« Reply #4 on 12.02.2014, Wednesday, 18:47:43 »
Па гледај ја шемата и сликата. ;D На шемата имаш in.,а на сликата се гледа на левата страна црно кабелче кое носи сигнал од звучната картица од  out. Од USB-то се користи само 5 V напојувањето.Стави антена барем 70 см долга бакарна жица изолирана од 0,5-0,7 мм

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: ФМ предавател без калем
« Reply #5 on 12.02.2014, Wednesday, 20:10:58 »
Усб-то добива струја од напојувањето, а тоа е со свитчинг. Не да има интерфенса туку ништо нема да се слуша на излез, ако ти е толку многу кеф земи собери едно 2-3к минимум и направи некој квалитетен предавател со ПЛЛ.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: ФМ предавател без калем
« Reply #6 on 12.02.2014, Wednesday, 22:03:01 »
Ова е само доказ дека може да се направи предавател без калем ако многу добро го направиш и го ставиш во кутија ќе се намали интерференцијата и може за мали работи да го искористиш на пример во другата соба да чуеш нешто.Инаку ако си почетник во ВФ техниката немој многу да очекуваш од ова и дека ќе проработи супер од прва нема голем домет ти кажаа па што се очекува од волкацка шема.Потребно е да се прави поголема маса тоест и затоа во кутија се ставаат и плус треба да е добро направено кога ќе ја црташ плочката обавезно масата задебелија нормално нели тоа го знаеш сигурно само кажувам.Инаку убаво ти кажа Металика ако сакаш нешто озбилно ПЛЛ ти е спас но треба повеќе да вложиш финансии.Или некоја шемичка со кристален осцилатор ги има низ форумов супер се стабилни побарај си но ти си знаеш.Но сепак шемава е интересна дека е без калем и ако ја изработиш професионално може за мала работа да се користи. :D ;).Интересно сепак ти си знаеш што ќе правиш
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ФМ предавател без калем
« Reply #7 on 12.02.2014, Wednesday, 22:23:21 »
Е,мој Металика пробај прво па кажи после! Некој ова го направил да работи на РС.Дури и обликот му го дал во форма на поголем УСБ стик.Значи,ако имаш намера да си пушташ музиче од компјутерот,направи го, па кажи како е! Дали бучи или не ;D ;) И полека со тоа интерференција - интерфенца! Кој израз е тоа???? Нека објасни некој што е интерференција????? 8) Не гледам каде би се употребил овде овој поим?? :D :D За она * професионално* кажавме и порано - АЕК само чека * професионалци* да си направат ПЛЛ и да си емитуваат .Казната за бесправно емитување( без дозвола и платена концесија) е неколку иљади евра.Па правите си предаватели,ама само од соба во соба да фаќаат  ;D ;D

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: ФМ предавател без калем
« Reply #8 on 12.02.2014, Wednesday, 22:32:56 »
Батка погледни на сликата и ке видиш дека на сликата тој е приклучен на лап топ кој се напојува од батерија. инаку имам пробано со регулаторите лм, поточно со лм7808 една буба и имаше многу брум но кога ја пробав со батерија немаше брум. и тоа само од регулатор , а замисли што би се случи ако целото напојување е со свичинг ?  ;D а за она во врска со АЕК и казните си во право.  ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: ФМ предавател без калем
« Reply #9 on 12.02.2014, Wednesday, 22:38:08 (Edited 12.02.2014, Wednesday, 22:39:55) »
Многу убаво кажано батка.Кој пробал знае.Интерференција може да се јави во акустика на пример интерференција на звукот интерференција и во оптиката имаме кај светлината и така натаму тоа е физичка појава и се учи по физика и кај електромагнетните бранови имаме интерференција тоест благо кажано тоа е појава на взаемно дејство на брановите било какви дали акустични или некои механички предизвикани и нивниот резултат може да биде нивно слабеење или нивно појачување.Најчесто интерференцијата доаѓа од кохерентни извори тоест блиски еден до друг извори.Инаку Металика е во право за брумот од свичерско напојување тоа никако според мене сите предаватели бараат стабилизиран напон.Колку што знам но нема везе мене ич не ми се допаѓаат малите предаватели.Но АЕК работи што вика батка не спие :D :D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ФМ предавател без калем
« Reply #10 on 12.02.2014, Wednesday, 22:43:47 »
Металика ,целиот предавател не чини ни 100 ден.Па направи го и кажи тогаш !  8) Не ми кажувај примери ,туку пробај! ;D

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: ФМ предавател без калем
« Reply #11 on 12.02.2014, Wednesday, 22:47:43 (Edited 12.02.2014, Wednesday, 22:50:17) »
Е тоа е што ова е најефтина градба што сум ја видел до сега во ВФ техника,може има и поевтини но вреди да се проба.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ФМ предавател без калем
« Reply #12 on 12.02.2014, Wednesday, 23:05:58 »
Јас не сум ја измислил шемава,но во секој случај и да не ве задоволува има секогаш можност да се преправи на батерија ,нели?? :D 8)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: ФМ предавател без калем
« Reply #13 on 12.02.2014, Wednesday, 23:13:18 »
Па може некогаш би ја направил, не дека е нешто топ или ке работи супер на усб, ама чисто онака дека ми се допага изгледот на ППК-то и поставеноста на елементите  ;D ;) идејата за плочката е супер.  :D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ФМ предавател без калем
« Reply #14 on 14.02.2014, Friday, 17:29:09 »
Многу убаво кажано батка.Кој пробал знае.Интерференција може да се јави во акустика на пример интерференција на звукот интерференција и во оптиката имаме кај светлината и така натаму тоа е физичка појава и се учи по физика и кај електромагнетните бранови имаме интерференција тоест благо кажано тоа е појава на взаемно дејство на брановите било какви дали акустични или некои механички предизвикани и нивниот резултат може да биде нивно слабеење или нивно појачување.Најчесто интерференцијата доаѓа од кохерентни извори тоест блиски еден до друг извори.Инаку Металика е во право за брумот од свичерско напојување тоа никако според мене сите предаватели бараат стабилизиран напон.Колку што знам но нема везе мене ич не ми се допаѓаат малите предаватели.Но АЕК работи што вика батка не спие :D :D

Батки , не се работи за интерференција - за интерференција треба да има два извора на бранови ,па да може да ги поништуваме или зголемуваме ,се разбира нивните амплитуди.Овде се работи за капацитативност - промена на капацитетот и менување на фреквенцијата на уредот,ако доближиме метален предмет или најпросто - нашата рака! Значи ,капацитативноста се отклонува во вакви случаи со оклопување на уредот и негово заземјување.Нјдобар е чист бакарен лим или поефтина варијанта -конзервен лим.Затоа ,чувајте дома по некоја празна конзерва. ;D