Author Topic: Барам проектче  (Read 1671 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Барам проектче
« Opened on 15.01.2014, Wednesday, 20:16:09 (Edited 15.01.2014, Wednesday, 21:25:56) »
Епа имам вакви 2 моторчиња...Дајте некој проект.Мислам на некој проект како да создадам хеликоптер или авионче.Имам и два пропелери.Немора да биде со далечински управувач може обично со тастер само да го вклучам и да лета.Сакам исто и да ми кажете од каков материјал да ги направам.Благодарам однапред.


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Барам проектче
« Reply #1 on 15.01.2014, Wednesday, 21:13:43 »
Eве една макета

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4074.0
а ако сакаш хеликоптер ,треба уште еден мотор да најдеш.Не знам никакви податоци ( тежина ,број на вртежи на мотор,со колкав напон сенапојува и колку троши),па од ѓутуре тешко е да се направи нешто добро да работи.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Барам проектче
« Reply #2 on 15.01.2014, Wednesday, 21:40:51 »
3.7V е моторот и е најверојатно од хелихоптерче малечко, од оние што се со IR управувачи, јас имам 4 такви за некој квадкоптер ќе ги искористам некогаш :P
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Барам проектче
« Reply #3 on 15.01.2014, Wednesday, 21:43:03 »
Што е следно? Вселенски брод?? нели ке правеше подморница што бидна од тоа? ништо? сега ке правиш авион? да погодам пак нема ништо да биде... ако имаш толку многу кеиф за макетарство можеш да прашаш по аероклубовите, скоро секој има секција за макетари.  ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Барам проектче
« Reply #4 on 15.01.2014, Wednesday, 21:46:59 »
Eве еден интересен линк

Code: [Select]
http://www.machinesthatgobing.com/photography/draganflyer-helicopter-camera-platform/
Многу е битен потисокот кој моторот може да го створи,како и самата тежина на леталото.Оние пластични модели на далечинско се 65 грама тешки.Конструкцијата треба да биде лесна и цврста.Малку потешко во самоградба да се направи тоа,освен ако немаш големи познавања за аеродинамика и да поседуваш материјал за изаботка.

Offline Filip_ManUtd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 32
Одг: Барам проектче
« Reply #5 on 15.01.2014, Wednesday, 23:21:14 »
Kevin
 Со ваквки мотори моеш да си изработиш робот кој се движи по црна лента интересно е го имам иработено интересно. А за да правишquatcoper,heli,авион ти требаат појаки мотори за да направат потисок и да се кренат во возух,а и многу пари треба да се вложи за ваков проект какоо што сакаш ти.Мој совет би ти рекол да си направиш тоа роботче. :) :)


Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Барам проектче
« Reply #6 on 15.01.2014, Wednesday, 23:29:30 »
стави некој линк да видиме за каков робот станува збор..  :) подолго време сакам да изработам некој таков робот што ке оди по линија.  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Filip_ManUtd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 32
Одг: Барам проектче
« Reply #7 on 15.01.2014, Wednesday, 23:32:58 (Edited 16.01.2014, Thursday, 00:09:10) »
еве линк од роботот:
Code: [Select]
http://www.elektronobi.com/eng/robot/line_follow_robot.html

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Барам проектче
« Reply #8 on 16.01.2014, Thursday, 17:24:49 »
Тој ми кажуваше за ова, моториве му се извадени од хеликоптерче на далечинско управување, како што ми кажа, немало опашен пропелер, мене тоа многу ме зачуди. Му викав авион да направи, со еден или два мотори. многу е лесно за изведба, само нема да биде на далечинско... Но со искористување на батеријата, нејзиниот полнач, еден микро прекинувач и стиропор може да се изработи многу едноставен авион...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Барам проектче
« Reply #9 on 16.01.2014, Thursday, 17:53:29 »
напрај некое бродче, ама со потисок на воздух да се двиши...не си ограничен со тежина, со електроника од количе мојш да го управуваш, многу поинтересно би било. И авионче да е, џабе ако не е на даљинско, не е интересно така ;)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Барам проектче
« Reply #10 on 16.01.2014, Thursday, 18:33:43 »
Оти џабе  ???, го пушташ во воздух и лета... ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.