Author Topic: Дали се дозволени мали и минијатурни ФМ предаватели од 100 mW  (Read 1329 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Дали се дозволени мали и минијатурни ФМ предаватели од 100 mW
« Opened on 08.01.2014, Wednesday, 00:09:04 (Edited 08.01.2014, Wednesday, 00:15:01) »
Значи вака....
Гледам на ebay  и на  Aliexpress мали предаватели кој што пред се би служеле за забава а не за комерцијални цели. Ги има од 100 миливати па до 15 вати. Мали и инетресни, не за професионална употреба. Се приклучува на компјутер и тоа ти е тоа. Се прашувам дали се дозволени со мала ватажа од 100 миливати, бидејќи послаб не можев да најдам. Предавателот е како на сликата


превземено од iwannebuy

Во работилницата каде што работам нон стоп си пуштам музика од мојот нетбук, а механичарите многу ја бендисуваат музиката која ја пуштам во просторијата во која работам, а работам сам.  Има околу 20-30 механичари. Еден од нив ми спомна дека како радиоаматер можам да направам еден мал предавател колку за во кругот на работа да се слуша оти во секое одделение има радиоприемник. Сепак не знам колку се дозволени ваквите предаватели во Македонија. Не сакам да западнам во невоља па не би нарачал ваков доколку не се дозволени. Во странство се продаваат и се користат без проблем, ама не знам како е кај нас.

Црвената точка е  моето работно место, а црните точки се одделенија каде што има радиоприемници.



Мал и слаб радиопредавател чисто за забава, а не за комерцијални и професионални цели. Дали се дозволени?

пс. Овој на сликата е околу 30$

Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во принцип не се дозволени,ама сепак за тој простор може да се занемари барањето.Направи си нешто со 3-4 транзистора и работи.Само гледај да си на почеток или крај на опсегот за да не правиш * гужва*.Имаш повеќе решенија за 300-400 метридомет.само ке треба уште една GP да правиш.па ако има преголем домет да одиш на QRP! ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А која цена се и ако може линк ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Дали се дозволени мали и минијатурни ФМ предаватели од 100 mW
« Reply #3 on 08.01.2014, Wednesday, 14:01:26 (Edited 08.01.2014, Wednesday, 14:18:36) »
Знам дека 30 мили вати се дозволени а мислам дека можеше и повеќе но не сум сигурен и дека можеше до 100 миливати но сепак вие како радиоаматер  Z31GH.Зарем кога сте полагале не ви кажале до колку ви е дозволено.Ова само така ве прашувам сепак вие како радиоаматер имате искуство ;).Јако е да си радиоаматер ;D.Но сепак може не ви кажал никој до колку ви е дозвоено каква е ситуацијава претпоставувам :D ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Дали се дозволени мали и минијатурни ФМ предаватели од 100 mW
« Reply #4 on 08.01.2014, Wednesday, 21:09:11 (Edited 08.01.2014, Wednesday, 21:12:56) »
@GigaWatt
одат отприлика околу 30-50$ повели линк, цената е различна за истиот предавател, зависи од трговецот.

Code: [Select]
http://www.aliexpress.com/item/CZE-05B-Home-Use-FM-Stereo-TRANSMITTER-PPL-76-108-MHz-100mW-500mW-wholesale-free-shipping/1550712259.html
@nsu
Никој не ти кажува ништо за тие фреквенции. Не барам лиценца за 88-108 мхз, тогаш не би бил радиоаматер, тие фреквенции се комерцијални а не аматерски, затоа не сум ни прашал. Можеби се дозволени овие мали предаватели со кај 100мв. Јас пишав емаил во АЕК и ги пташав директво, очекувам одговор.

@batka
Добра идеа е и да се направи сепак повеќе се исплатува да се купи готов за 30-40 евра, убаво скоцкано и со антена. Сум пробал да направам два предаватели ама немав успех, вака барем нерви би застедил  8)
Hams do it! With Frequency

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Дали се дозволени мали и минијатурни ФМ предаватели од 100 mW
« Reply #5 on 08.01.2014, Wednesday, 21:10:59 (Edited 08.01.2014, Wednesday, 21:15:58) »
Убав уред е ама 100 миливати незнам колку ке ти покрие со толку мала антена 100метри максимум на отворено иде 100миливати. 1ват на километар на отворено.Колку е максималното растојание од твојата работилница па се до најдалечната точка- последниот радио приемник? јас мислам дека со 0,5 вати (или 500миливати ) ке ти врши работа супер. За овој од 100 миливати тешко ке продираш низ зидови.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Димче, тој е од 100-500мв, доволни се 100-150 метра да покрива, мислам дека цел круг ќе го фати
Hams do it! With Frequency

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Дали се дозволени мали и минијатурни ФМ предаватели од 100 mW
« Reply #7 on 08.01.2014, Wednesday, 21:21:28 (Edited 08.01.2014, Wednesday, 21:26:37) »
Да сега го најдов силата му се подесува и ми се свиѓа изработката плус стерео кодер има во себе ке звони звукот кога ке пуштиш.Земај го не размислуј ако има уште.Чим иде до 500 миливати супер.Ке ти треба фазла од 100миливати поради разните сметњи во околината.Нека има вишок сила ке ја намалиш не е страшно проблем е ако нема да зголемиш е тогаш имаш проблем.Земај па кажи ако е добар да си земам еден ке го појачам за пиратско радио да си направам  ;).

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Димче јас би набавил еден само ако е дозволен. Полека со пиратско радио...контролнио мерниот центар на АЕК ќе ти тропне на врата ако не се дозволени, па ќе ти пишат казна, лесно ќе те лоцираат.
АЕК КМЦ- Битола е само на 1500 метри оддалечен од каде што работам. Доколку не прават проблем одма ќе набавам, доколку не се дозволени џабе пари ќе фрлиш и на полица ќе го гледаш само
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
На радиодифузен опсег може да се емитира само со платена концесија и точно определена фреквенција,за што се бара концесија и која е отприлика 5000 ЕУ.
Друго,можеш да пробаш за 5 ЕУ да направиш некое предавателче кое на 200 метри ке го фаќаат во кругот на Транскоп.Ако доаќаш во Велес ќе видиме... ;) Диме,ги зеде ли кутиите од дуќан?(малку офф топик! ;D)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
батка, доколку е дозволено и нема да имам проблеми, ќе направииме нешто  8)
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
*Доколку е дозволено*? Не е дозволено николку ,ама во круг од 200 - 300 метри ,ако не сметаш никому пробај,нема да имаш посериозни проблеми,особено ако нема околу тебе некој станбен комплекс,каде ке сметаш! 8) Затоа велам,направи си прво нешто ,па види ,ако нема бунење од околината,пуштај има на мајсторите *по желба*,ама кажи им секоја недела барем една * софричка* да си пуштат или како се вели * да му залепат некоја на ди-џејот*! ;D ;D