Author Topic: Звучници со Visaton и Vifa Драјвери  (Read 11862 times)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Па да, баш и за тоа зборувавме, онаа издигнатина која се наоѓа околу 1кHZ  која доаѓа од ФР на самиот среднотонец сосема ке се изгуби доколку не се свртени звучниците директно кон слушателот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници со Visaton и Vifa Драјвери
« Reply #76 on 16.02.2014, Sunday, 23:58:00 (Edited 17.02.2014, Monday, 00:14:41) »
SliderMK премногу самобендисано се обраќаш ,кога не сме на *ти*.И ако добро прочиташ во мојот последен пост никаде не споменувам * спуштање на фрекфенцијата*.Ти спомна и *многу мек звук со малку погласен бас *,тука нема * мек призвук*,па јас го разбрав како *погласен мек бас * .Сите овие проблеми што се јавуваат поради пренагласеноста на басот   можат да се ублажат со преправка на свртницата (или експериментирање со ова постоечка),делумно со дампирање или со нова кутија (ама да не биде ТЛ).Тоа што *башка и waterfall си покажува дека нема ни една грешка*,а звукот сепак боде уши е друг немерлив проблем,кој Изотоп сам мора да си го реши.На него и останува субјективноста ( јас воопшто и не сум ги слушнал кутиите) да продолжи да експериментира или да си биде задоволен со звукот и да си ги слуша без да менува ништо. Крај на приказната.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Е од каде сега звукот бодел уши? Стварно не си ми јасен по некогаш. Тоа што е осетливоста поголема на басот од среднотонецот може да се реши само со еквилајзер или активна свртница. Кутијата не игра никаква улога тука.

Еве една симулација како би изгледале кога ке бидат комплетно завршени под агол од 20тина степени.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Звукот не боде очи  а особено не уши. Јас можам најдобро да посведочам бидејќи сум тој што поминал со нив најмногу саати . Звукот не е  идеално рамен како мониторски звучник но е многу пријатен реален со детали што постојат  фин простор и ненападен за басот воопшто не би го истретирал како  мек  кога музичкиот материјал е таков ,со глава гарантирам дека басот вака  е поцврст од  бас рефлекс кутија  Нема што да се решава тука . Нема да има нова кутија . Нема да има нова скретница ,затоа што таа неможе ништо да реши . Ќе се поправа дампирањето и тунелот и тоа е тоа крај . Кој сака нека си  ги купи  истите драјвери и нека ги става ако сака во компресиона кутија или хорна по кејф .Јас го добив тоа што го сакав што се потврди и со мерењата . Квалитетот го помина збирот на вредноста на компонентите што се употребени  , тука ја гледам пиоентата на Направи сам . Јас сум целосно задоволен  со резултатот....

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Значи графиците не се лажирани како на фабрички звучници, тоа морам да го нагласам, плус мерени се во соба. Тоа значи дека на полупростор ке покажат уште подобри резултати. Звукот на басот секако си е типичен за трансмисиона а тоа што вика батка дека со менување на кутијата ке се среди осетливоста на бас звучникот е гола вода.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро бре,си направивте кутии си ги меривте,дали е тука крајот? Да ја затвориме темата?? ??? Или имате уште симулации??? :(

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Останува Izotop да го среди екстериeрот и да ни прикачи слика. :) Правевме муабет, и ми кажа интересна идеа како ке изгледа завршницата. Одвај чекам да ја видам ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници со Visaton и Vifa Драјвери
« Reply #82 on 17.02.2014, Monday, 00:50:16 (Edited 17.02.2014, Monday, 01:12:28) »
Веројатно ке ги обложи кутиите со огледала. 8) Ај да видиме  и тоа.


Code: [Select]
http://tablica.pl/oferta/subwoofer-visaton-w200s-abaudio-CID99-ID3Chpz.html
Code: [Select]
http://www.visaton.com/en/chassis_zubehoer/tiefton/w200s_8.html

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
хахаха, не ми текнало на ова, ама интересно звучи :) Малце скапа варијанта...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
 Сепак се врти... 8)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Огледало  на звучник е само за Нарциси (самобендисани ). ::).....

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Ако го интересира некого чисто да видите како испаднаа.
Поздрав

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Супер изгледаат, браво... ;) :)
Како го правеше финишот на страниците, доста е интересен, самолеплив тапет или нешто друго...?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Го видов финишот во живо, а и финишот на други негови звучници. Скидам капа! :) феноменално

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
 :o браво доста интересно само рабовите битно е да бидат добро обработени за да не дојде до одлепување на матријалот,инаку одлични се само не ја ставај мрежата однапред без неа подобро изгледаат.позз
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.