Author Topic: Поправка на матична плоча (замена на кондензатори)  (Read 2726 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Поправка на матична плоча (замена на ко&
« Reply #15 on 24.06.2010, Thursday, 18:59:17 (Edited 24.06.2010, Thursday, 19:02:23) »
doneeee кога го склопив компјутерот и го пробав во детска не работеше, го однесов у гаража, го поврзав таму...и проработе бе... ме искилави додека го однесам до таму... ама како и да е сега си има нови електролити и ке си се полнат среќно до крајот на животот... тоа +реп-от од GW помогна ептен... :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ајде, прво па машко ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сале ,Сале честитам како со таков врв и само со 25 вати успеваш да работиш.Имам некоја пордуга опрема за ова работа.Користам Велеров систем со ножна вакум пумпа на врвот ,со мал додаток во вид на компресорче.Греачот е 100 вати со врв во вид на мина за пенкало од 3мм ,со празнива во средина и за секунда се празни целиот спој и мостот(ако е двослојна и повекеслојна плоча).Тоа е ОК.
Сега неколку мали тајни како дополнување - ако има на плочата десетина електролити кои се истечени,најпрво ги вадам со прст(не се чудите!) и  внимателно ги раздвојувам електродите кои остануваат на плочата .Електролити не ставам веднаш, туку ја врзувам само матичната со процесор, напојувањето, РАМ и графичка  и гледам дали ке запали.Тоа е кај оние ризични плочи кои не сакаат ниту да стартуваат кулер на процесор.Стартувањето го вршам еднаш.два пати во зависност дали сумјам и на напојувањето( го мерам напонот!).Доколку тргне и добијам БИОС порака на екранот,ги ставам новите кондензатори.МИ се десило да немам моментално доволно конд.па ставам извадени од друга плоча или напојување.Честопати од прва плочата не тргнува,па морам да ја стартувам неколку пати,или да ја оставам под напон да постои.Чудно,ама вистинито,плочата потоа тргнува и работи ОК.
Ми се десило плочата да тргне,а нема слика од графичката.Особено ако е на АГП слот.Ставам друга графичка и со неа тргнува,па ја вракам старата и се е во ред - си стартува нормално!