Author Topic: Детектор за злато  (Read 2661 times)

Offline ISKRA ERO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Детектор за злато
« Opened on 08.12.2013, Sunday, 19:13:17 »
Ако не и е место на темава тука, слободно во друга папка  ;D ;D .
Има ли идеа околу ова?
Имам слушнато дека се продаваат , но не знам за нивната ефикасност..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Детектор за злато
« Reply #1 on 08.12.2013, Sunday, 20:01:12 »
Не си јасен што бараш? Мислење,шема???? Цените на посолидните трагачи на метал се движат од 700-2000 ЕУ,ако тоа те интересира.
Има и поскапи модели,ама за тоа треба да имаш посебен мотив да го набавиш 8)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Детектор за злато
« Reply #2 on 08.12.2013, Sunday, 20:20:57 »
Нато, Умпрофор, Умпредеп и останати шитови го ископаа целото злато од селата и планините низ Македонија во 90тите и однесоа се со хеликоптери. Така да заборави на копање злато.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ISKRA ERO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Одг: Детектор за злато
« Reply #3 on 08.12.2013, Sunday, 21:43:06 (Edited 08.12.2013, Sunday, 21:45:12) »
Ми дојде само до идеа... барем дома да проверев , да не има нешо , како на приказнине хаххах.
Само ценава многу солидна  ;D ;D ;D , за едно прстенче толкава сума  ??? .
Но тоа е јбг....

Споено мислење: 08.12.2013, Sunday, 21:45:12
Не си јасен што бараш? Мислење,шема???? Цените на посолидните трагачи на метал се движат од 700-2000 ЕУ,ако тоа те интересира.
Има и поскапи модели,ама за тоа треба да имаш посебен мотив да го набавиш 8)
По шема може ли да се направи,  скапо ли ќе фати и дали ќе функционира???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Детектор за злато
« Reply #4 on 08.12.2013, Sunday, 21:53:23 »
Батка,онака аматерски правење на детектор за злато е слично како да покушаваш НЛО да направиш.Овие шеми што кружат се се само не детектори - за злато! 8) Значи,можеш нешто да побараш,има мислам на Форумов,ама повеке се детектори на метал,отколку на злато.А ако сакаш на 2 м да бараш злато тогаш ке се  испрсиш со некој 2000 ЕУ и ке најдеш да купиш.Само,секое посегнување со детекторот во некое поле,нива ,шума може скапо да те чини,бидејќи вакви активности не се дозволени.Ако сакаш да бидеш * див копач* мисли му ја! ;D ;D

Offline ISKRA ERO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Одг: Детектор за злато
« Reply #5 on 08.12.2013, Sunday, 21:59:43 (Edited 09.12.2013, Monday, 06:12:42) »
Питом, не див хахаха  ;D ;D .

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Детектор за злато
« Reply #6 on 09.12.2013, Monday, 10:54:31 »
Ама ме изнасмеавте инаку со закон е забрането да откопуваш злато.Ама све е издигано од Македонијава више.Инаку сум видел на интернет мислам една шема за детектор на злато али не функционираше.Убаво рече батка испод 2000 евра нема шанси да најдеш добар детектор па подобрите се и преку 2000 евра.И ако те фатат во некој двор,нива,шума тешко тебе ;D ;D ;D.Поздрав
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Детектор за злато
« Reply #7 on 09.12.2013, Monday, 11:04:58 »
Миленко направи емисија за барање злато со детектор од 20 000 евра купен од Америка, и тоа од најпознат произведувач на детектори за злато. Тој детектор има способност да детектира злато и на поголема далечина од неколку Km. На крај ништо не најде. Така да не се замарајте...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Детектор за злато
« Reply #8 on 09.12.2013, Monday, 11:24:56 »
Е ама убаво кажа еј човекот фрлил 20000 за што за детектор за злато и ништо не нашол.Па тој треба да се убие бре,се шалам.Убаво рече Dx-er не се замарајте  ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Детектор за злато
« Reply #9 on 09.12.2013, Monday, 11:31:22 (Edited 09.12.2013, Monday, 11:33:53) »
Имав прилика да имам еден професионален на сервисирање.
само со осцилоскоп може да се средат намотите, бидејќи се спесифично поставени предајен и приемен, и замисли 1 мм поместување и кривата на сензибилност ја снемува. Зборувам за уред кој работи на систем на избивање на фрефекнција. Самоградба не препорачувам освен ако не е некоја сатисфакција да си докажете дека може нешто такво да направите.
Инаку племенитиот метал не е гаранција дека ние ќе бидеме племенити или богати!
Овие простори се богати со духовност нешто повредно од златото.

Споено мислење: 09.12.2013, Monday, 11:33:53
Е ама убаво кажа еј човекот фрлил 20000 за што за детектор за злато и ништо не нашол.Па тој треба да се убие бре,се шалам.Убаво рече Dx-er не се замарајте  ;)
нема зошто да прави харакири зошто не дал пари за него. конфискуван е од еден велешанец, кој кифличките му се споредна професија.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Детектор за злато
« Reply #10 on 09.12.2013, Monday, 11:45:30 »
Ова со тоа што сте виделе детектор и сте му ги измериле кривите секоја чест.Јас не сум видел.А што беше муабетот со велешанецот инаку. ;).Не сватив.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Детектор за злато
« Reply #11 on 09.12.2013, Monday, 13:30:33 »
има еден,  некој што сам изработувал детектори, ама бил преварант. На неговата страна имам видено злато најдено демек од нацистите а сликата ја нашол гоогле и ја рекламира како негова. Пазете да не налетате на некој таков, ќе ве одере за неколку илјади евра и на крај в канта ќе ви заврши дететкторот
Hams do it! With Frequency

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Детектор за злато
« Reply #12 on 09.12.2013, Monday, 14:34:13 »
Ја имам гледано емисијата со Миленко и нема теорија било кој детектор да најде злато на неколку километра. За тоа се потребни ненормално големи моќности на електромагнетно поле за да може да пробие во земјата на толкава далечина. Ако детекторот работи со батерија, нема шанси таква моќност да има.  Ако толку беше лесно, цело, ама цело злато што постои ќе биде откопано за пет години. Замислете ако навистина ваков детектор покрива неколку  километра радиус. За неколку недели може цела Македонија да ја пребарате и цело злато да го соберете...ама никој го нема сторено тоа.  Инаку сите вистински детектори кои се базираат на наука работат на неколку метра макс далечина и златото најповеќе се бара на основа на стари пишани или усни информации па детекторите служат само за точно да се открие каде да се копа во неколку метра.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Детектор за злато
« Reply #13 on 09.12.2013, Monday, 15:47:56 »
Во фабричките податоци на светски познатите фирми за детектори на метал и злато не сум сретнал со поголем домет од 2 м.Ако Миленко користел радар  :D :D :D...Најголеми глупости сум слушал од луѓе кои бараат злато,па се е можно,дури и во тоа да веруваат ;D ;D

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
Одг: Детектор за злато
« Reply #14 on 09.12.2013, Monday, 19:51:29 »
злато само на плажа можи  да се најди  ;D
некој изгубен прстел и слично  иначе тешко  :D