Author Topic: Самоградба на мал дребонг  (Read 8696 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #15 on 04.12.2013, Wednesday, 19:14:05 »
тоа е старата верзија SCHAUBLIN 102, тие се многу многу скапи, таа марка во струговите ти е како ролс ројс и ферари во автомобилите. Јас овај на сликата што го имам и ден денес го добив за едно шише виски во швајцарија, а цената му е околу 1500 евра а мислам дека само името го плаќаш, имаш и поевтини а добри и мислам дека за едно 500 евра ќе најде одлична мала машина, оваа е сепак за метал, пази
Hams do it! With Frequency

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #16 on 04.12.2013, Wednesday, 19:40:15 »
Quote
@nsu
Некои го велат дребунг а ти велиш дребонг, во двата случаја грешиш, тоа е торно или струг за дрво како сакаш, струг или дребонг е за метал, ама си во право дека е корисна алатка. Не е некоја скапа инвестиција ако погодиш мајстор што нема да те одере, а имаш и фабрички.
Твојот втор пост ме натера да одржам и час по германски јазик со оглед дека германскиот јазик го знам професионално.
Терминот дребног е одомаќинет од терминот Drehbank кое значи вртлива работна маса буквално преведено, сепак и тој термин се користи само народски, правилниот термин е Drehmaschine и рој термин се користи во стручните литератури, во средните машински училишта и машинските факултети.
.Е такаа и си мислев благодарам за оваа потврда.Ова беше предавање,за паметење.Е се што нема на овој македонски форум за електроника од висококфалификувани мајстори до генијалци.Респект за форумов 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #17 on 04.12.2013, Wednesday, 19:45:50 »
Благодарам на разбирањето, тоа што велиш дека има све на форумот, тоа го прави форумот единствен, На некој електрониката им е професија а на другите како мене хоби, ама затоа сме тука да помогнеме ако заглавите во нашите професии  ;)
Hams do it! With Frequency

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #18 on 04.12.2013, Wednesday, 21:04:54 »
Старо или ново ориентационо  (100 динари = 54 денари или обратно 100.0 денари=184.5 динари,  или пример 250.000 дин = 135.425,38 ден = 2192 Evro)
Струг за метал
Code: [Select]
http://www.kupindo.com/pretraga.php?bSearchBox=1&Pretraga=strug+za+metalСтруг за дрво
Code: [Select]
http://www.kupindo.com/pretraga.php?bSearchBox=1&Pretraga=strug+za+drvo
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #19 on 04.12.2013, Wednesday, 22:34:33 »
Богами не е баш многу евтино.Но сепак се исплати да вложиш.А убаво си кажа и членот Z31GH зависи каков мајстор ќе ти го направи.Но ако ти треба мора да си вложиш.На кој му треба тој има. ;) ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #20 on 05.12.2013, Thursday, 00:49:05 »
Ме интересира онака информативно, колку пари чини еден ваков мал половен дребонг?

а добри и мислам дека за едно 500 евра ќе најде одлична мала машина, оваа е сепак за метал, пази

А каде би можеле да најдеме да купиме дребонг? Мислам во Македонија, во странство знам дека може да најдам, ама прашував за во МК ;).

А колку би чинело некој само деловите да ми ги направи? Најголем проблем се деловите, затоа :S. За склопување, мотор, ова она, и сам ќе си најдам, ама деловите... тие се скапата работа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #21 on 05.12.2013, Thursday, 07:03:55 »
Може да се направи, обично тобрите торнаџии сами си ги конструираат машините, и зависно од потребата и намената, јас имам видено еднаш на пазар3 добро торно за 100 евра, самоделско и камен добро, сепак тоа е во зависност како ќе начекаш, иначе да се изработи е поскапо , еден мотор е само 5000-6000 денари, лагерите за главното работно вретено се околу 2000 денари, башка куќишта за лагери и така натаму. Машината без мотор може да се изработи за 6000-8000 денари, вклучувајќи ги сите материјали, секако метална конструкција, солидно заварена, и пак ќе нагласам без мотор.
Има луѓе што од некој дедо ќе им остане нешто такво па не ги интересира тоа и можеш да го најдеш прилично евтино ако начекаш 8)
Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #22 on 05.12.2013, Thursday, 07:39:00 (Edited 05.12.2013, Thursday, 14:26:23) »
За жал, немам дедо кој би ми оставил такво нешто ;D. Како и да е, добро е да се има информацијата ;). За мотор, јас ќе се снајдам ;). Не можам да се снајдам за се останато ;). А ако се прави за 6000 до 8000 денари со вкупна цена на материјал и се тоа, тоа е и не е баш така скапо ;). Да не знаеш некој кој случајно би се нафатил на нешто вакво? Само деловите од конструкцијата да ги направи, јас ќе си ја склопам ;). Ремените и моторот јас ќе си ги набавам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #23 on 05.12.2013, Thursday, 14:22:05 »
Да фактички секој би можел да проба да го направи ова.Сигурно се користи некој асинхрон монофазен мотор со средна моќност.Искрено моторот колку киловати треба да е дали три киловати би било доста или треба и повише или и помалку прашувам онака. ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #24 on 05.12.2013, Thursday, 18:59:53 »
Ова е исплатливо да го направи некој ако половина од материјалот го има дома, да речеме моторот, 1.5-2.2 kW  мислам дека е доволно, некоја осовина со куќишта за лагери па да се докупи нешто ситно од материјал, а каде е футерот, и тој е скап...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #25 on 05.12.2013, Thursday, 19:59:52 »
Еве, Z31GH кажа дека би чинело околу 6000 до 8000 денари некој да ви ги купи/направи деловите за вас ;). Моторот и не е толку голем проблем ;). Со малку барање низ отпади, ова она, ќе се најде нешто адекватно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #26 on 05.12.2013, Thursday, 20:06:19 »
Моторот е најмал проблем само сите други делови да ги имаш.Па за крај моторот и ременицата се оставаат ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #27 on 05.12.2013, Thursday, 20:08:00 »
Па тоа ми беше и мене муабетот ;). Мотори има колку сакаш ;D. Ќе се најде некој адекватен или некој кој „ќе брка работа“ ;). Моторот не е проблем, се останато е проблематично да се набави, односно направи :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #28 on 05.12.2013, Thursday, 22:27:22 (Edited 05.12.2013, Thursday, 22:52:13) »
порано имав многу време за такви конструкции, сега нажалост не. Пред 6 месеци ме промовираа за шеф на техничка исправност на ТРАНСКОП БИТОЛА и сум преокупиран со исправноста на автобусите. Снабдување со резервни делови и така натаму, затоа немам многу време, секако и ако се додадат семејните работи остануваат само неколку часови за одмор или спиење.
Не треба 2,2 киловати мотор, доволен и 1 киловат или 750 вати. Мојот струг кој е локомотива користи 2,2 киловати мотор, а за торно е доволно 1 киловат или нешто помал



Овој струг има 2.2 киловати мотор и не застанува ни на најекстремни напрегања, значи и не е потребен толкав мотор за торно, макар што ако ставиш на торно 2.2 киловати нема ништо да го запре

Споено мислење: 05.12.2013, Thursday, 22:52:13
П.С
Да не се сватиме погрешно. Оваа слика ја пратив не со намера да се „покажам некако„ туку да објаснам дека со 2,2 киловати мотор можеш да обработуваш најјаки челици, што ќе ги обработува како алва, а за дрво и да не зборуваме
Hams do it! With Frequency

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #29 on 05.12.2013, Thursday, 23:45:16 »
Колкав е вртежниот момент, колку брзини има и која е најмалата и најголемата  брзина  на стругот ?
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!