Author Topic: Самоградба на мал дребонг  (Read 8695 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Самоградба на мал дребонг
« Opened on 03.12.2013, Tuesday, 21:43:20 (Edited 11.02.2017, Saturday, 02:31:22) »
Не спаѓа баш во алат за електроника, но не знаев каде да ја ставам темава ;D. Овој текст е извадок од некое старо Американско списание. Реално, кај нас дури ни во денешно време не може лесно да се направи вакво нешто, но во секој случај, можеби написот ќе ви даде некоја идеја, како нешто вакво би можело да се изведе со деловите и алатите кои ги имате на располагање ;). Помош од пријатели кои имаат адекватни алати за градба на нешто вакво е секако добредојдена ;D.

Во секој случај, интересно е како идеја ;). Во написот се дадени димензиите на сите делови и начинот како да се склопат ;).



download links:

Code: [Select]
https://app.box.com/s/w0mpg1mqbo4zn9fjjkvv31264ri6c7fh
Code: [Select]
https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/7BE21CF44552491CB66B2E12310F665CW
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #1 on 03.12.2013, Tuesday, 21:58:19 »
Ова е само за Битолчанецот-радиоаматер Љупчо,тој добро работи на дребунг( аконекојима некаква потреба! ;D ;D)

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #2 on 03.12.2013, Tuesday, 22:31:12 (Edited 04.12.2013, Wednesday, 01:42:12) »
Зошто невозможно, буквално во домашни услови вујко ми има направено дребонг голем
кој не го користи за метал туку дрво
за вакви дрвени ногарки



али начинот на работа е потполно ист како на сликите
дури си има направено калап по кој да оди шината и да вади исти модели

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #3 on 03.12.2013, Tuesday, 22:40:50 »
Јас имам домашно торно за вакви работи, за столбчиња (украсни) и слично, ноџиња од столови/маси, бејзбол палки, сукало (скопјани поинаку го викаа не сум сигурен како..)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #4 on 03.12.2013, Tuesday, 23:10:19 »
Богами дребонгот е измислена работа.Си обликуваш што сакаш.Интересно и многу корисно.Мене ми изработуваа футер на дребонг.Ова е скапа инвестиција но се исплати секој да го има како алат ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #5 on 03.12.2013, Tuesday, 23:19:35 »
Или ојш кај Марко кота, и прајт чуда на дребонг за не мн. скапо...во Македонија меѓу најдобрите е во то :D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #6 on 03.12.2013, Tuesday, 23:25:25 »
Малце офф, кога сме веќе на темата, хитно ми треба мајстор што има дребонг за дрво во Скопје, за постојана соработка, ако знаете некој таков пратете ми ПП...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #7 on 04.12.2013, Wednesday, 13:51:59 »
Уште малку Офф..
Ако веќе се користат одомаќени зборови тогаш !
Не е дребонг туку дребунг
Quote
дребунг
мн. дребунзи
Вид збор: Именка, машки род
Машина за обработка на метал или дрво.
Англиски: lathe Германски: Drehbank
Употреба: Технологија
Code: [Select]
http://www.makedonski.info/search/%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B1%D1%83%D0%BD%D0%B3Дребугогот го управува металостругар. Па според тоа на македонски би били струг за метал или ако е за дрво струг за дрво

Тоа е моето мислење!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #8 on 04.12.2013, Wednesday, 14:31:09 »
дребунгот кај нас често се среќава како универзален струг, треба да проверам мислам дека имав негде учебник по современи производствени технологии таму ги има баш онака како што треба правилно да се викаат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #9 on 04.12.2013, Wednesday, 15:06:01 »
И јас сум чул некои викаат дребунг.Јас искрено го викам дребонг.Е сега немаше у речник.Нема везе и двата термина се одомаќени. ;D ;D ;D ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #10 on 04.12.2013, Wednesday, 15:46:14 »
Има логика да се вика и универзален струг затоа што на истиот може да се обработува и дрво, пластика и скоро секакви други тврди материјали во зависност од кнфигурацијата и од моќноста на истиот !!!
Германците стругот за метал го викаат drehmaschine für metall
а стругот за дрво drehmaschine für baum

ПП- Се среќава и изразот дребанг !
Инаку и германците го пишуваат како Drehbank (на српски=струг, хрватски=tokarski, словенечки=stružnica, бугарски=струг) а како го изговараат не знам.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #11 on 04.12.2013, Wednesday, 18:32:07 (Edited 04.12.2013, Wednesday, 18:33:42) »
Добро бе луѓе прашајте мајстор за мислење :)

         Бидејќи мене ми е тоа професија и сум ВКВ металостругар дозволете ми мене да ви кажам нешто за оваа машина.

Јас вакви машини имам изработувано, и една за метал што е дури и како поклон ја дадов, 100% индустриска машина за метал маала, мини дребонг, со тие димензии како тој на постот, бидејќи јас работам на стругови што обработуваат 3000 милиметри делови или народски кажано 3 метра должина минимум. Ова го кажувам за да ме сватите сериозно што мислам за оваа машина.....
         Ова е добра машина за хоби значи, ок, може да се направи нешто колку толку ама сепак нема прецизност, значи не можеш да мериш десети делови од милиметаарот со ова, не можеш навој да режиш, ама како за хоби и за моделарство кој што има  мерак ова е добра машина.

@tomce

Тоа што има вујко ти е торно, пази, разграничете торно и дребонг односно струк. Не е потребно да имаш калап туку имаш длета за различна намена, за да ги правиш тие прекрасни стубови за скали. Торното е убава работа иако е сосема различен занает од мојот, си има свој тежини како и секој занает и треба да си мајстор да го работиш, сепак тоа не смееме да го наречеме дребонг

@Devil

Добро е да научиш ако си во можност да го работиш торното, имаш безброј можности со него, а што се однесува за безбол палките немој. Досега направив 4 такви машини и поради безбол паликите ќе имав проблем со законот, направиле за некој безбол палка а тој на друг главата му ја искршил. Фала богу жив е човекот. Сепак не бев обвинет бидејќи не е кривично дело да направиш самоделско торно.
Во врска со вториот пост да ти кажам дека универзален струг е струг што мора да има две вретена, навојно и влечно, ама не би навлегувал во тоа бидејќи ќе одам многу офф топик и универзалниот струг е сепак само за метал иако се нарекува универзален

@nsu
Некои го велат дребунг а ти велиш дребонг, во двата случаја грешиш, тоа е торно или струг за дрво како сакаш, струг или дребонг е за метал, ама си во право дека е корисна алатка. Не е некоја скапа инвестиција ако погодиш мајстор што нема да те одере, а имаш и фабрички.
Твојот втор пост ме натера да одржам и час по германски јазик со оглед дека германскиот јазик го знам професионално.
Терминот дребног е одомаќинет од терминот Drehbank кое значи вртлива работна маса буквално преведено, сепак и тој термин се користи само народски, правилниот термин е Drehmaschine и рој термин се користи во стручните литератури, во средните машински училишта и машинските факултети.

@Тома

Не се согласувам во делот со дрвото, Универзален струг се вика затоа што може да се користи од најмала работилница до најтешка индустрија, и може да се користи за најразлична намена, на струг се обработуваат најтешките челици, прохром....па ок пластика исто се употребува, месинг бронза....алуминиум и така натаму ама не се препорачува дрво бидејќи пилевината ако навлезе под водилките и ако прими масло, тогаш тешко на машината, ќе закочи машината и може да се направи некој дефект, едноставно не е наменет за дрво иако може да го обработува.
Во врска со термините што ги напиша малку ќе те поправам....

Струг за метал-  drehmaschine für metall ок е терминот а може да се каже и metall drehmaschine
Струг за дрво Drechselbank, никако тоа baum не смее да стои таму, оти поимот baum е дрво што е живо значи засадено и порастено со лисја, а не сечено, дрво инаку се вика и Holz, тоа подобро би се вклопило во називот



        
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #12 on 04.12.2013, Wednesday, 18:36:51 »
Лекција од прва рака. 8) 8)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #13 on 04.12.2013, Wednesday, 18:45:13 (Edited 04.12.2013, Wednesday, 18:47:14) »
Имав два вакви ама еден дадов поклон, ова е добар и како торно да се користи иако е за метал, ова не е универзален струг, овој секако се фабрички не е самоделски. си пукнав од мака што еден дадов поклон :)

оваа слика е од тој што го имам сега
ок, ова последното е офф
Hams do it! With Frequency

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Самоградба на мал дребонг
« Reply #14 on 04.12.2013, Wednesday, 19:05:13 »
Ме интересира онака информативно, колку пари чини еден ваков мал половен дребонг?
Жан