Аналогна електроника > Видео техника

Приклучување монитор на DVD плеер

(1/4) > >>

MKD-Boy:
Дечки, дали и како може, да се приклучи монитор на ДВД ?!
Имам еден ВГА кабел, е сеа дали е можно да се залемат ПИНОВИ(или нз како ги викаат поинаку) и на кои жички, па да се добие сигнал од ДВД плеерот до МОНИТОРОТ !?
Споено мислење: [time]03 Ноември 2013, 18:09:20[/time]П.с колку е можно да проработи ова?!

Zan:
Да наведеше модел на плеерот и мониторот, или линк со упатство, или да кажеше какви излези има плеерот, а какви влезови има мониторот? Или очекуваш да гледаме на кристална кугла?

MKD-Boy:
Значи, не знам шо врска баш има моделот на плеерот, на сите плеери има еден излес каде што пишува „ВИДЕО“ А на мониторот има, само приклучок на ВГА кабел.

Zan:
Не е така. На многу DVD плеери има видео излез, компонентен излез, VGA, HDMI, оптички и уште не знам што друго. На монитори може да има VGA, RGB, DVI...

MKD-Boy:

--- Quote from: Zan on 03.11.2013, Sunday, 18:24:11 ---Не е така. На многу DVD плеери има видео излез, компонентен излез, VGA, HDMI, оптички и уште не знам што друго. На монитори може да има VGA, RGB, DVI...

--- End quote ---

Значи вака, да бидам појасен, прашањево ми е, дали е можно на ВГА каблето без никаква електроника, да се наместат пинови, дали ке биде со 3 пина или со 1 пин, на кој жички треба да се залемат пиновите, и дали ке функционира?!

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version