Author Topic: Помош околу избор за проект  (Read 1572 times)

Offline playmaker

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
  • Gender: Male
Помош околу избор за проект
« Opened on 31.10.2013, Thursday, 20:46:44 (Edited 01.11.2013, Friday, 02:02:46) »
Најпрвин здраво на сите затоа што сум нов на форумов :D.
Ми имаат зададено еден проект во школо по предметот практична настава и ми имаат дадено да изберам некои уреди што треба да ги изработам.. Е сеа, бидејќи неможев да се одлучам кој, се решив да побарам помош овде и се надевам дека некој ќе ми помогне. Ми треба некој не толку сложен избор на уред и некој што ќе ми помогне да го направам :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сите некако наеднаш со проективе нагрнавте!  ;D Разгледај на Форумов има различни уреди,твое е да дефинираш што бараш- која тежина,сложеност,па и цена треба уредот да биде?

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Еве ти еден интересен проект од мене , со целовкупна документација , 2.1 засилувач со интегралците TDA2030 , кој дава моќност од 18 W на еден канал на 4 ома звучник  :)

Code: [Select]
http://xtronic.org/circuit/amplifier/circuit-power-audio-amplifier-with-tda2030-2-1/
За цена , плочката да ја направиш би те чинела околу 400-600 денари зависи каде ги купуваш деловите :)

Трафото го имаш во логин електроникс , 2x12V - 80W - 916 денари

Code: [Select]
http://www.logingel.com/mk/1179/184266/0/ShowProduct/Mrezen_transformator
Значи се на се ке те фати околу 1400-1600 денари максимум  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мислам дека членот треба прво да одбере од која област треба да биде проектот!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Јас би ти дал еден предлог, да направиш ЛЕД ВУ метар, јас кога правев го имаше и овој проект за правење. Плочката ја има во Емитер целата готова (ќе ти го пишам и бројот). Целиот проект би те цинел некои 300 денари максимум, со озичување и целосно средување. за кутија ако ти бараат ке послужи било каква кутиицка сто одговара на тие димензии. Мислам дека ова ти е наједноставен проект :D

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Да батка , во право си , извини  :) Нека ни даде насока па ке му дадеме добар проект со целокупна документација  :)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
ако имаш искуство со електрониката пробај нешто посложено  ;D така барем ке си имаш добра оценка од професорот... инаку батали појачалата то ти е веке комерцијала пробај нешто со микрокотролери на пример да контролираш се во куката преку паралелниот порт на компјутер, ако имаш познавање како се изработуваат веб страни можеш да направиш некоја веб страна каде што пристапот ке биде забранет со пасворд, и да можеш преку нет да котролораш се во твојата кука.... ова е една идеја а ги има милион  ;D само одбери што сакаш ти  ;) :)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
@Metalica,преслозено е тоа за некој што бара помош,најубаво е да искомбинира некое појачало,како што му каза Хахаха и Даниел,да му засветат очите на професорот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро е што давате идеи,да го чуеме човекот!? Каде ли е сега? 8)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
@Metalica,преслозено е тоа за некој што бара помош,најубаво е да искомбинира некое појачало,како што му каза Хахаха и Даниел,да му засветат очите на професорот.
па реков ако има искуство до сега со електроника  ;D и си помислив дека едноставно бара идеја, на секој може да му се случи да нема идеја што да изработи, особено кога е во прашање нешто како задача за оценка... ;D ако не пак нека проба да разработи целосен проект во теорија.. знам дека е за пракса ама може и ова да се прифати. може да изработи некој ву метар со LED или пак лампа....предавател...појачало...предпојачало со ИК,транзистори, лампи....саат...термометар....волтметар итн.  ;D нека си одбере според неговото ниво на знаење.  :)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па,ако му текне за нас веројатно во наредниве неколку дена ке се јави! ;) :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве ти еден интересен проект од мене , со целовкупна документација , 2.1 засилувач со интегралците TDA2030 , кој дава моќност од 18 W на еден канал на 4 ома звучник  :)

Code: [Select]
http://xtronic.org/circuit/amplifier/circuit-power-audio-amplifier-with-tda2030-2-1/

Го има некаде на форумов некој објавено овој проект?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Мислам дека не , ако не сум грешка .. Можеби го има , но како моно појачало со TDA 2030 , ова е малце поразлично  :)